Site İçi Arama

kultur-sanat

Seychelles (Seyşeller)

Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olan Seychelles (Seyşeller), Madagaskar’ın kuzey doğusunda, Afrika kıtasının doğusunda bulunmaktadır. İrili ufaklı birçok adadan oluşan ülkenin başkenti Victoria şehri, havalimanının da bulunduğu en büyük ada olan Mahe adasında yer almaktadır.

Ülkemizden bu doğa harikası mekâna düzenli uçak seferleri bulunmakta olup, özellikle Avrupalı turistler tarafından yoğun rağbet gösterilmektedir. Özellikle kış mevsiminde, hava şartları nedeniyle (güneşli ve yağışsız ortam) tercihlerde artış gözlemlenmektedir.

Uçaktan burası için alçalırken, göreceğiniz manzara unutamayacağınız anlar yaşatacaktır. Turkuaz renkli deniz üzerinde yer alan irili ufaklı adalar sizleri bambaşka diyarlara sürükleyecektir. Uçağın alçalışı esnasında göreceğiniz bu ada ve adacıklara; çeşitli faaliyetler (köpekbalığı dalışı, balık tutma vb.) için süratli motor ve katamaranlar vasıtasıyla çeşitli turlar ile ulaşmak mümkündür. Güzel manzara eşliğinde alçalış sonrası sizleri oldukça mütevazi bir havalimanı karşılayacaktır. İniş esnasında bulunan yüksek dağ silsilesi nedeniyle, özel alçalma usulleri ve yetkilendirme gerektirmektedir. Bu nedenle buraya havayolu şirketleri tarafından belirlenmiş pilotlar, uygun eğitim almalarını takiben iniş ve kalkış yapabilmektedir.

Mütevazi terminalde işlemler son derece hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Ülkeye girişte Türk vatandaşlar için vize istenmemekte olup, internet üzerinden belirtilen uygulama tam olarak doldurulduğu takdirde, sorunsuz ve çok kısa süre içerisinde kendinizi havalimanı dışında bulabilirsiniz. Eğer daha önce transfer ile ilgili planlamanız yok ise, kalacağınız yer için taksi haricinde bir şansınız bulunmamaktadır. Kiralık araç seçeneği kısıtlı olup, toplu ulaşım imkânı pek bulunmamaktadır.

Havalimanının bulunduğu şehir merkezi son derece küçük olup, birkaç alışveriş mağazası ve restoranlar ile sınırlıdır. Zaten buraya gelen turistler şehir merkezinde gezecek fazla bir şey olmaması nedeniyle, ada üzerine yayılmış durumdaki oteller ve sahillere gitmek için acele etmektedir. Ada içerisinde buralara ulaşmak için kullanılan yolların oldukça virajlı ve son derece dar olması nedeniyle, kalacağınız otellere ulaşım zaman zaman 1 saat civarını bulabilmektedir.

Adada bulunan otellerin hepsinin sahili bulunmamaktadır. Bu nedenle kalacağınız otelin seçiminde bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı otellerde denize girme imkânı olmaması nedeniyle, başka otellere günlük transfer gerekebilmektedir. Eğer böyle bir durum yok ise, yolculuk sonrası kıyafet değiştirip kendinizi sahile atabilirsiniz. Burada dünyada izole bir şekilde son derece keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Kumsallarda ücretsiz kullanabileceğiniz şezlonglarda uçsuz bucaksız harika renkte denizi kuş sesleri eşliğinde seyredebilirsiniz. Yeşilin her tonunu burada rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü sahilde çok sayıda oldukça heybetli ağaçların gölgesinde güneşlenme imkânı mevcuttur. Sizlere tavsiyem güneşte kalacağınız süreye dikkat etmenizdir. Zira Ekvator kuşağında olması nedeniyle buraların güneşi diğer yerlere göre oldukça etkili olup, vücudunuzda dikkat etmemeniz halinde istemediğiniz rahatsızlıklar yaratabilir.

Denizin rengi son derece berrak özelliklere sahiptir. Çıplak gözle bile deniz içerisinde yürürken balıkları rahatlıkla görebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek özellik, denizin birden derinleşmesidir. Sahilden 2 metre sonra bile boyunuzu geçen bir deniz sizleri beklemektedir. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki sahillerde herhangi bir cankurtaran hizmeti bulunmamaktadır. Bu nedenle küçük çocuklar ile yapılacak seyahatlerde bu husus önem arz etmekte olup, otellerin sahillerde bulunan havuzları bu maksatla kullanılabilmektedir.

Uzun sahiller boyunca dünya mutfağına yönelik restoranlar insanlara hizmet vermektedir. Hint mutfağına yönelik yoğunluk dikkat çekmekle birlikte, damak tadınıza uygun diğer imkanlar mevcuttur. Konaklayacağınız otellerin bu yönde hizmetleri de son derece geniş bir yelpazede konuklara sunulmaktadır. Hatta otellerin çoğu konuklarına özel indirimler sunarak diğer restoranlar ile rekabet halinde faaliyetlerine devam etmektedirler. “Happy hour” etkinliklerini takip edebilirseniz oldukça hesaplı ücretlere yiyecek ve içecek deneyimleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Sahilde güneşlenirken mahalli seyyar satıcılar sizlere ücreti karşılığı (yaklaşık 5 dolar) Hindistan cevizi hazırlayarak önce içme sonra da yeme imkânı sunabilmektedir. Özellikle son zamanlarda popüler olan sosyal medyada kullanabileceğiniz benzersiz fotoğraflara bunları da ekleyebilirsiniz.

Gerçekten burada unutulmaz anları fotoğraflama imkânı oldukça geniş ve son derece keyiflidir. Dönüşte çektiğiniz karelere baktığınızda belki de buralara tekrar gelmek isteyeceksiniz. Zaten etrafınıza dikkat ettiğinizde çok sayıda yeni evli çiftleri ya da belli yaşın üzerindeki çiftleri göreceksiniz. Çocuklu orta yaşlarda buralara gelenlerin çok az sayıda olduğunu fark edeceksiniz.

Özellikle günbatımı saatlerinde sahilin görüntüsü insana bambaşka haz vermektedir. Doğanın biz insanlara sunduğu bu eşsiz görüntü, kuş sesleri ile insana son derece keyifli anlar sunmaktadır. Sahilde uzanıp kitap okumak, müzik dinlemek veya sadece bu anları seyretmek bile insana huzur vermekte, kafanızdaki dertleri alıp gitmektedir.

 

Yerel halkın misafirlere yaklaşımı son derece mütevazi ve yardımcı olma özelliğindedir. Şile bezinden kıyafetler biraz yüksek fiyatlar ile satışa sunulmakta, pazarlık kesinlikle yapılmamaktadır. Öğle saatlerinde kapalı olan seyyar satıcılar akşam üstü tezgahlarını açmakta ve müşterilerini beklemektedirler. Yeme-içme için vereceğiniz ücretler de pek ucuz olmayacaktır buralarda. Ortalama olarak pizza için 15 dolar, kola için 5 dolar ödeme yapabilirsiniz. Otellerde dönemsel değişmekle birlikte ortalama 100-150 Euro civarında fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen burası gerçekten insanın hayat boyu görmesi gereken yerlerden birisidir diye düşünüyorum. Evinize döndüğünüzde asla pişman olmayacağınız ve yaşadığınız anları tekrar tekrar konuşacağınız veya seyredeceğiniz bir doğa harikasıdır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 18.09.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1106 kez okundu

Google Ads