Site İçi Arama

kultur-sanat

Taşkent/Özbekistan

Ülkenin başkenti olan Taşkent şehrine ait havalimanı son yıllarda yenilenmiş, orta ölçekli olmasına rağmen son derece etkili kullanıma sahip durumdadır. Ortalama olarak her kişi için 5-10 dakika süren pasaport işlemleri yaklaşık 5 saatlik uçuş sonrası sizleri biraz yorabilir. Ülkemizden buraya düzenli sefer yapan, hatta günde bazı zamanlar 3-4 kez uçuş imkânı sunan havayollarımız bulunmaktadır.

Orta Asya’da bulunan bağımsız Türk devletlerinden olan Özbekistan’ın başkenti bu haftaki durağımız. Atalarımızın izlerini her daim hissedebileceğiniz coğrafyada Özbekler, Kırgız ve Kazaklar bizlerin kendimizi rahat hissetmemize yardımcı olmaktadır. Bu nedenle buralara geldiğinizde kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz. 

Ülkenin başkenti olan Taşkent şehrine ait havalimanı son yıllarda yenilenmiş, orta ölçekli olmasına rağmen son derece etkili kullanıma sahip durumdadır. Ortalama olarak her kişi için 5-10 dakika süren pasaport işlemleri yaklaşık 5 saatlik uçuş sonrası sizleri biraz yorabilir. Ülkemizden buraya düzenli sefer yapan, hatta günde bazı zamanlar 3-4 kez uçuş imkânı sunan havayollarımız bulunmaktadır.

 

Genelde buraya varış saatleri gece periyoduna denk gelen söz konusu seferler ile buraya gelişinizde, sizleri kış ve yaz dönemlerinde karasal iklim özellikleri beklemektedir. Kışları soğuk ve yağışlı geçmekle birlikte, yaz dönemi yüksek sıcaklıklar ile sık sık karşılaşılabilmektedir. Bu amaçla gelmeden bölgenin beklenen hava durumuna uygun kıyafet seçimin, alacağınız keyfin kalitesine etki edecektir. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farklılıklarının fazla olduğu bu coğrafya için en uygun gezme zamanı ilkbahar ve sonbahar dönemleridir.

Terminal çıkışında daha önceden ayarlanmış transferiniz mevcut değilse taksi imkânı kalacağınız otel için en uygun seçenek olacaktır. Şehir içerisinde son derece etkin bir metro ağı olmasına rağmen havalimanı bölgesi henüz bu seçeneğe kavuşabilmiş değildir. Havalimanından şehir merkezine trafik durumuna bağlı olarak 30-40 dakika içerisinde ulaşabilmek mümkündür. Şehir merkezine giderken eğer gündüz şartlarında iseniz ve buraların eski dönemlerini biliyorsanız, buralarda yaşanan değişim ve gelişim hemen kendini sizlere hissettirecektir. Gerçekten son 10 yılda buralardaki refah seviyesinin yükselişi; insanların günlük hayatlarındaki değişimi son derece hızlı bir şekilde olumlu anlamda gözlemlenebilmektedir.

 

Son derece modern ve yeni teknolojik binalar özellikle şehir merkezine yaklaştıkça dikkati çekecek şekilde artmış durumdadır. Trafikte bulunan araçların marka ve fiyatları gerçekten göze ilk çarpan hususlar olarak hafızanızda yer edecektir. Diğer bir husus ise yeri gelmiş iken belirteyim burada göreceğiniz her 10 arabadan 8-9’unun Chevrolet markaya ait modeller olmasıdır. Daha önce bu coğrafyadaki diğer ülkelerde fark etmediğim bu özellik sanırım buralara geldiğinizde sizlerin de dikkatini hemen çekecektir. 

Taşkent şehrine geldiğinizde dikkatinizi çekecek diğer bir özellik ise, Sovyet Rusya zamanından kalma devlet evi olarak nitelendirilen binalar ve geniş park, miting alanları olacaktır. Düşük gelirli insanların ikamet ettiği bu evler kendini hemen sizlere fark ettirecektir. Şehir içinde gezilecek medrese ve camiler oldukça fazladır. Halkın çok büyük çoğunluğu Müslüman olan bu ülke ve Taşkent şehrinde ortak tarihin izleri sizleri beklemektedir. Emir Timur meydanı bu mekanların başında gelmektedir. Yine aynı şekilde şehrin tam merkezinde bulunan Bağımsızlık Meydanı bu özelliklere sahiptir. Özbek mimarisine özgü camiler ise ülkemizde buluna camilerden farklı görünümleri ile oldukça ilgi çekicidir. 

 

Şehir içerisinde birçok görülecek yere metro vasıtası ile ulaşım mümkündür. Oldukça düşük (2.3 tl) ücret karşılığı tek yön metro kullanımı imkanlar dahilindedir. Geniş ve ferah metro durakları oldukça etkin kullanım ile halk tarafından tercih edilmektedir. En son gidişimde kullandığım metroda herkesin bana yer verme gayreti içerisinde olması beni hem çok şaşırttı hem de küçükken aldığımız eğitim ve terbiye kapsamında büyüklerine yer verme ahlakının buralarda hala yaşatılıyor olması mutlu etti. Bu arada pek kabul etmek istemesem de yaş aldığımızı kabullenmeye kendimi hazırlamaya başladım. 

Taşkent, Buhara ve Semerkant gibi tarihi şehirlere sahip Özbekistan ülkesinde ticaret hayatın her alanında kendini hissettirmektedir. Şehir merkezinde bulunan birçok pazarda doğal ve çok lezzetli ürünler (ceviz, badem, üzüm vb.) uygun fiyatlara sizleri beklemektedir. Yaşı 40 üzeri olanların ağırlıklı Rusça konuştuğu şehirde Türkçe kullanarak birçok işinizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Yol boyu gezerken levha ve dükkân üzerlerinde bulunan panolarda rahatlıkla anlamını çıkarabildiğiniz hususlara rastlayabilirsiniz. 

 

Özbek mutfağına yönelik olarak; Özbek pilavı, samsa, Özbek mantısı gibi bir çok lezzeti pazarların hemen yanında bulunan salaş mekanlarda uygun fiyatlara deneyimleyebilirsiniz. Şehir içerisindeki birçok restoran ve kafelerde oldukça hesaplı fiyatlara arzu ettiğiniz tatları farklı sunumlar ile keşfedebilirsiniz. Gece hayatının da son derece renkli ve keyifli olduğu mekanlara ev sahipliği yapan Taşkent şehri sizde dönüşünüzde güzel anıları beraberinizde muhafaza edecektir. 

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 19.03.2023
  • Süre : 4 dk
  • 954 kez okundu

Google Ads