Site İçi Arama

kultur-sanat

Dış Görünüş veya İmaj Sorunu

İnsanlar giysileri ile karşılanır, bilgileri ve karakterleriyle uğurlanır.

İmaj Nedir?

Ne yalan söyleyeyim dış görünüşe pek önem vermeyen bir dünya görüşüne sahibim. Amma ve lakin, güzel giyinen insanlara da hayran olmadığımı söylersem yalan söylemiş olurum. Kravatla oldum olası aram hiç iyi olmamıştır. Kravat taktığımda, boğuluyorum hissine kapılmışımdır oldum olası.

Oysaki günümüz insanı için kravat takmak, iş yaşamının veya özen gösterilen önemli faaliyetlerin bir parçası olarak görülür. Kravat, imajının bir parçasıdır. Ayrıca, kravat takılması gereken yerde kravat takmamak hoş karşılanmaz. Kravat benzeri pek çok şeyin bileşeni olarak karşımıza çıkan imaj olgusunu veya dış görünüş denen şeyi biraz açalım.

İmaj veya insanlar üzerinde bırakılan etki olan algıyı aynı manada kullanıyorum. Günümüz dünyasında imaj, tüm sosyal ilişkilerde bize kapı açan en etkili anahtardır. İlk kez karşılaştığımız bir kişinin gözleri, otuz saniye içinde adeta fotoğrafımızı çeker. Biz de onun fotoğrafını çekeriz tabii ki! Bunu çoğunlukla karşımızdaki kişinin gözlerinden ve vücut dilinden anlayabiliriz. Bir resim oluşur beynimizde o an. Bu resimde değerlerimiz, işimiz, yaşımız, sosyal statümüz, eğitimimiz vb. “dış görüntü” karşılıklı olarak beyinlere yerleşir. Eskiler buna Arapça bir kelime olan ilk “intiba” derlermiş.

İlk İntiba:

Bu ilk intiba bazen son intiba da olabilir. Cebimizden çıkardığımız karşımızdakine uzattığımız kartvizitimiz bundan sonra pek bir şey ifade etmez. Acı ama yaşadığımız dünyanın gerçeğidir bu, yanlış da olsa. Dış görünüşün karşıdaki insana önemli mesajları verdiğine inananlardanım. Bir toplantıda, sokakta, seyahatte ya da herhangi bir davette, kendimize yakışan kıyafetimizle insanların göz zevkine hitap edebiliyorsak, zarafet ve güler yüz ile bütünleşen kimliğimizi başarıyla sergileyebiliyorsak, özgüvenimizi karşıdakine hissettiren beden dilimizi doğru bir şekilde kullanabiliyorsak, sohbet ettiğimiz kişiyle etkin bir iletişim kurabiliyorsak, imaj anahtarına sahibiz demektir.

Kişisel imajı ve duruşu doğru olan kişi, iyi iş yapma becerisi ve içi, dışı aynı mesajı vermenin ve öyle olmanın yanı sıra etkili bir dış görünüş ile kitlelerin sempatisini kolaylıkla kazanabilir. Bana göre; iyi bir dış görünüş, sessiz ve kaleme alınmamış bir tavsiye mektubu gibidir. Aslında imajınız kartvizitinizdir ya da insanlar giysileri ile karşılanır, bilgileri ve karakterleriyle uğurlanır, sözleri, günümüzde imajın önemini vurgulayan deyişlerdir.

Yaşamımızın her anında çalışırken, düşünürken, sosyal çevremizde oluşturduğumuz her güzel tavır, davranış, söz, yazı ve insan ilişkisi zarafet ile taçlandırılırsa, güzel ötesi olur. Yaşamın acılarına, monotonluğuna ya da basit, duygusuz gerçeklerine karşı güzeli ve olumlu mesajı öne çıkaran bir meydan okumadır. Yaşamı yaşanır kılma çabasıdır. İmajımız ile çevremize sunacağımız ahenkle seçilmiş giysilerimizde kullandığımız hoş renkler, uyumlu görüntü verme çabasının bu bağlamda düşünülmesi ve gerçekleşmesi bir mutluluk vesilesidir. Bu günümüzde artık bir sosyolojik gerçekliktir.

Bütüncül İmaj Anlayışı:

Ben bu yazdıklarımı çoğu kez uygulayamasam da bir toplumsal gerçeklik olduğunun farkındayım, bilincindeyim. Kendi adıma, yerinde ve zamanı geldiğinde uygulamaya çalışıyorum. Çünkü benim hayat felsefeme uymuyor. Çünkü ben tekliği ifade edenlerdenim. Ama siz çoğunluğun doğrularıyla hareket edin.

Hepimiz şunu bilmeliyiz ki, imajımızı göz önüne çıkaran en önemli unsur giyim tarzımızdır. Erkek ya da kadın fark etmiyor. Yaşına, yaşam tarzına, moda kimliğine uygun, bakanların göz zevkine hitap eden renk, desen, kumaş uyumu içinde olmaya tüm insanlar özen göstermelidir. Bu, başkalarına sunduğumuz bir nezakettir. Kişinin yüzüne yakışan saç kesiminden taşıyacağı aksesuarına kadar tüm detayların bütünlüğü hoş bir görüntü oluşturuyorsa, ortaya çıkan duruşunu ya da fotoğrafını, kişinin imajıdır diyorum.

Olumlu etki bırakan imaja sahip olmak yalnızca belli bir gelir düzeyine sahip kişi ve gruplara sunulmuş ayrıcalıklı bir kavram olarak görülmemelidir. Her düzeyde her insan bu kavramı kendi yaşam şartlarına uygulayarak ortaya çıkaracağı kendine has imajının karşısındaki insanları etkileme gücünden yararlanabilir.

İmaj iletişimin ilk adımıdır. İletişim hayatın özüdür. Kimi zaman temiz ve uyumlu bir kravat, sade ama şık bir takı, hoş bir renk, boyanmış ve cilalanmış bir çift ayakkabı da iletişim bütünlüğüne katkı sağlayabilir. Yeter ki, iletişimin tüm parçaları aynı göz zevkini versin, aynı dilden konuşsun.

Sonuç:

Kendi adıma değişik kültürlerden, çok farklı seviyelerdeki, hatta ulaşılmaz görünen makam ve mevkilerdeki insanlarla tanışma, bir arada bulunma fırsatı buldum. Kimisi ile bir kez görüştüm, kimisi ile arkadaşlıklar, dostluklar kurdum. Bu temaslarımdan öğrendiğim pek çok bilgi, farkına vardığım detaylar, yaşanan olaylar insanlar hakkındaki imaja dair tecrübelerimi oluşturdu. Tüm o insanların üzerinde bıraktığım ve onların bende bıraktığı imaj asla unutulmadı ve ilişkilerde her zaman etkili oldu.

Özellikle, dingin bir ruh hali ile sevecen, iyimser bakışlarıyla tanıdığım insanların hemen hemen tümü ile iyi ilişkilerim oldu ve halen de temaslarımız sürüyor. O nedenle diyorum ki, imaj, hayatımızdır, bizim dışa vuran yüzümüzdür. İhmale gelmeyeceğini bilelim.

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 21.05.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1362 kez okundu

Google Ads