Site İçi Arama

kultur-sanat

Entebbe Nerede?

Filistinli militanların kaçırdığı Air France uçağına Entebbe havalimanında İsrail güvenlik güçleri tarafından kanlı bir operasyon düzenlenmesi nedeniyle ise hafızalarda yer etmiş bir coğrafyadır.

 

İdi Amin ve Entebbe Baskını:

Bu hafta sizlere adını çeşitli olaylar ile duyduğumuz (İdi Amin ve Entebbe Baskını) Uganda ülkesinin Entebbe şehrine yönelik bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağım. Benim yaştakiler ve üzeri kişilerin hatırlayacağı üzere; İdi Amin isimli diktatörün uygulamaları nedeniyle Uganda uzun süre dünya gündemini meşgul etmiştir. Filistinli militanların kaçırdığı Air France uçağına Entebbe havalimanında İsrail güvenlik güçleri tarafından kanlı bir operasyon düzenlenmesi nedeniyle ise hafızalarda yer etmiş bir coğrafyadır. Afrika’nın ortasında bulunan Victoria Gölünü paylaşan ülkelerden biri olan Uganda yemyeşil ve günün her daim yağışlı ortamı ile sizleri dimağlarınızdakinden çok farklı bir Afrika ortamına götürecek güzelliklere sahiptir. Entebbe şehri ise bu güzellikler ile birlikte gölün kıyısında kurulmuş ve söz konusu doğal ortamı sınırsız bir şekilde insanlara sunan hüviyet ile sizleri beklemektedir.

Ülkeye yapılan uluslararası uçuşların merkezi olan Entebbe Havalimanı son derece basit, çok büyük olmamakla birlikte son derece etkin kullanım özelliğine sahiptir. Ülkeye giriş işlemleri birçok ülkeye göre oldukça kısa sürede tamamlanmakta ve çok büyük olmayan bagaj alım sahasını takiben direkt olarak havalimanı dışına çıkılabilmektedir. Dünyadaki birçok havalimanının aksine yolcuları karşılayacak olanlar, uçuş sonrası taksi bekleyenler ve otellerin müşteri karşılama görevlileri vb. kişiler terminale sokulmamakta ve kendileri için hazırlanmış büyük çadırlar içerisinde beklemektedir. Bu uygulama sayesinde havalimanı son derece sakin ve sadece yolcular tarafından kullanıldığı için gürültüsüz ve son derece temiz bir görünüme sahiptir.

Havalimanının şehir merkezine yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede olması ve sebebini bilmediğim taksi sayısının az olması nedeniyle, terminal çıkışında taksi bekleme çadırı içerisinde gelecek taksiyi bekleyen yolcular görmeniz ihtimal dahilindedir. Bu arada havalimanından kalacağınız yere daha önceden koordine edilmiş transfer bağlantınız yok ise çok da konforlu olmayan taksi seçeneği haricinde bir şansınız bulunmamaktadır.

Şehir Merkezi ve Sıcaklar:

Şehir merkezine gidiş esnasında çok keyifli bir yolculuk sizleri beklemektedir. Yeşilin her tonunu doya doya görebileceğiniz bir ortamda yolculuk edeceksiniz. Şehir merkezine giderken çok uzun olmayan bir otoyol vasıtasıyla trafikten hemen hemen hiç etkilenmeyeceksiniz. Çok yoğun olmayan bir trafik (İngiliz sistemi soldan) ortamında varacağınız konaklama tesisiniz uçuş sonrası yorgunluğunuzu alacaktır. Ülkemizden buraya yaklaşık 6-7 saatlik bir uçuş sonrası varacağınız için ve aramızda zaman farkı bulunmaması nedeniyle, ciddi bir yorgunluk hissetmeyeceksiniz.

Burada kalış sürenize bağlı olarak etkinliklerinize direkt olarak başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus; mümkün olduğu kadar uzun kollu gömlek/tişört ve pantolon giyimidir. Hava sıcaklığı gündüz 28-30 gece ise 18-20 derece civarında olup özellikle göl kaynaklı tahmin edemeyeceğiniz çoklukta sivrisinek dolayısıyla sıtma riski olarak sizin için en büyük tehdittir. Gündoğumu ve günbatımı esnasındaki sivrisinek tehdidi sıtma yapabilme özelliğine sahip olduğu için özellikle bu saatlerde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Her yer yeşillik ve bitki örtüleri ile kaplı olduğu için günün her saatinde sivrisinek ve uçan haşereler ile karşılaşacaksınız. Bazen sürüler halinde gözünüze girebilecek ölçüde rahatsız edebilecekleri için uzun kollu üst giyim ve pantolon türü giysi kullanımı sağlığınız açısından uygun olacaktır.

Mutfak Kültürü:

Ülkede yaşayan insanlar son derece sakin mizaca ve gelen konuklara yardımcı olmak için özel gayret gösterme özelliğine sahiptir. Güvenlik açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Yerel halk ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Zaten yol boyu göreceğiniz üzere toprağın rengi hemen hemen hiç görülmeyecek şekilde her yer yeşilin her tonuna sahip durumdadır. Toprağı gördüğünüz kısıtlı yerlerde ise killi bir şekilde ne koysanız büyüyecek durumda kendini göstermektedir. Buralara gelmiş iken mutlaka kendinize ve hediye etmek amacıyla çekirdek kahve almanızı özellikle tavsiye ederim. Dönüşünüzde kullandığınızda daha önce içtiklerinizin kahve olup olmadığı yönünde şüphe uyandıracak ölçüde lezzetli ve kaliteli kahvesi çok meşhurdur. Tabii ağaç işlerine yönelik hediyelik eşyalar ve doğal boyalar ile el yapımı resimler buraya gelen konuklar tarafından tercih edilmektedir.

Dünya mutfağına yönelik birçok imkân ve seçeneğin yanı sıra yerel mutfaklarında tropikal meyveler ve patates önemli yer tutmaktadır. Muzun kızartılması veya ezilmesi ile yapılan yeşillikler ile sunulan “matooke” çok meşhurdur. Bununla birlikte yemeklerde ekmek yerine genellikle pilav türleri tercih edilmesi de dikkatimi çeken diğer bir husustur.

Konaklama İmkanları:

Ortalama olarak 3 yıldızlı otel konaklama ücretleri kahvaltı dahil 30-40, 5 yıldızlı otellerde 80-100 US dolar civarında olup, çoğu konaklama tesisi resort özelliğine sahiptir. Genellikle konaklama tesisleri göl kıyısında bulunduğu için, göl etkinliklerine (kano gezisi, sörf, deniz bisikleti vb.) buralardan katılım sağlanabilmektedir. Bu tür etkinliklere “golden hour” denilen 16:00-18:00 saatleri arasında katılmanız halinde çekeceğiniz fotoğraf ve görseller daha güzel görünebilecektir.

Entebbe şehrinde gezmek ve dinlenmek için 2-3 günlük bir süre yeterli olacaktır. Burada vahşi hayata yönelik hayvanat bahçeleri (kısa safari ve şempanze çiftliği vb.) ile botanik bahçe haricinde gezilebilecek önemli bir eser bulunmamaktadır. Afrika tropikal hayat deneyimlemek ve el yapımı ürünler almak için son derece uygun bir yerdir. Ülkemize göre pahalı olmayan hayat şartları nedeniyle tercih edilebilme özelliğine sahiptir. Göl kıyısında dinlenmek isteyenler için ideal bir coğrafya özelliğine sahiptir.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 12.06.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1350 kez okundu

Google Ads