Site İçi Arama

dinfelsefe

Kadın Papa

Bu yazı, Kadın olduğunu ustaca gizleyerek papa olan kadının hikayesi üzerinedir. Papalık, Katolik kilisesinin ruhani ve cismani liderliğini temsil eden makamdır. Aynı zamanda Vatikan devletinin de başkanıdır.

Bu aslında kadın olduğunu ustaca gizleyerek papa olan kadının hikayesidir. Bilindiği üzere, Papalık, Katolik kilisesinin ruhani ve cismani liderliğini temsil eden makamdır. Aynı zamanda Vatikan devletinin de başkanıdır. Aslı Grekçe “pappas” olup “baba” manasındadır.

Yuhanna’da, İsa Peygamber’in Havari Petrus’a “Kuzularımı güt” dediği için Roma piskoposları Petrus’un halefi olarak “Papa” olmuşlardır. Şimdiki Papa 266. Papadır. Papa kardinaller tarafından seçilir. Kardinalleri de Papa seçer. Erkek ve Katolik olma şartı vardır, seçilince ölünceye kadar göreve devam eder.

Bununla birlikte istifa eden papalar olduğu gibi, teamüllere uymadan seçilen otuz dokuz tane “anti papa” da bulunmaktadır. Bu bilgilerin hepsi Papalık Yıllığı’nda yayınlanmıştır, ama kadın Papa Joan listeden çıkarılmıştır.

  • Kadın Papa Kimdi?

Joannes Joan, M. 818 yılında İngiltere'den ihraç edilmiş bir ailenin kızı olarak Alman şehri Mainz’da doğdu. Ailesi onu “Gilberta” veya “Jutta” diye çağırıyordu.

Katolik Ansiklopedisinde 9., 10. Veya 11. Yüzyılda yasamış olduğu şeklinde çok kafa karıştırıcı bir ifade kullanılmış olsa da, neticede “varlığını kimsenin inkar etmediğibiri olarak kabul edilmiştir.

Hakkında yazılı olan ilk kaynak Jean de Molly’nin 1250 yılında yazdığı “Chronica Universalis Mettensis”dir. İsmini vermeden kadın Papa’yı anlatmaktadır. Daha sonra 13. Yy. ortalarında Martin of Opova, Chronicon pontificum et imperatorum’da kadın papa’nın Mainz’da doğan “John Anglicus” veya”John of Mainz” olduğunu yazmıştır.

Oldukça zeki bir kız olan Joan, kadın olduğu için, babası okumasını bile istemediği halde okuyan kardeşlerini takip ederek okumayı öğrenip kardeşlerini geride bıraktı. Gezgin misyonerlerin teşvik ve desteği ile önce yakındaki okullarda eğitim gördü. 12 yaşına geldiğinde kız olarak okuyup ilerleyemeyeceğini görünce erkek elbiseleri giymeye ve erkek çocuk gibi davranmaya başladı.

  • Erkek Gibi Giyinen Kadın Papa’nın Eğitimi

Joannes Joan, Atina da din ve felsefe öğrendi. Evinde kaldığı doktordan da tıp eğitimi aldı. Atina’daki eğitimini bitirince sakal bırakılmayan Roma’ya geçti. Kendini John Anglicus diye tanıtarak Benedict’in Manastırına girdi. Parlak zekâsı ve derin eğitimi çok ilgi çekti. Aynı zamanda tıp bilgisi ve insan ilişkilerindeki yeteneği çevresini artırdı.

Hızla yükselerek kardinal ve Papa XIV. Leon’un sekreteri oldu. Papa Leon’un sağlığı bozulunca tedavisini üstlenen Joan’ın prestiji birden yükseldi.

  • Papa Olarak Seçilmesi

Papa 853 yılında ölünce kardinallar Joan’ı papa olarak seçtiler. VII. Joan olarak papa oldu. İki buçuk sene kadar papa olarak görev yaptı.

  • Doğurması ve Ölümü

Bir rivayete göre kralın oğlu, diğer bir rivayete göre ise kralın muhafızlarının başı ile ilişkisi sonucu hamile kaldı. Doğum yapana kadar geniş elbiselerle hamileliğini gizlemeyi başardı. Muhtemelen gizlice doğurup, yine gizlice büyütmeyi düşünmüştü. Ancak aziz Petrus Kilisesi önünde her yıl düzenlenen kutsal yürüyüş töreni kortejinde aniden doğum sancısı başladı ve atından ya da arabasından yere inerek kardinallerin ve halkın dehşete kapılmış gözleri önünde doğum yaptı. Şaşkınlık, dehşet ve korku içine düşen kardinaller ve halk bebeği ve Joan’ı sürükleyerek, taşlayarak linç ettiler.

Joan’ın adı papalar listesinden silindi. Papa XIV. Leon’un ölüm tarihi 855 olarak değiştirildi. Doğum yaptığı yere lanetlemek için, bebeğin ve Joan’ın bir heykeli dikildi.

Heykelde “Petre, Pater Patrum, Papisse Prodite Partum” yani “Baba, Babaların Babası, Kadın Papanın Doğurma İhaneti” yazıyordu.1500’lü yılların sonunda Papa V.Pius heykeli parçalattı. Daha sonra Siena Katedralindeki papa büstleri arasındaki Joan’ın büstü de kaldırıldı. Joan dan sonraki papalar kutsal yürüyüşte Joan’ın doğum yaptığı yerden geçmemeye başladılar.

Etkisi:

Kadın Papa’nın günümüze kadar gelen en büyük etkisi, bir daha aynı hataya düşmemek için seçilen papanın erkek olup olmadığını muayene etmek oldu.

Şimdi Vatikan müzesinde teşhir edilen “Sedia Stercoraria” isimli kırmızı mermerden yapılmış bir mermere oturtulan papa testis kontrolünden geçer. Papayı kontrol eden görevli, muayene sonucu olumlu ise “duo testis bene benedata” yani ”iki adet testisi var” diye bağırarak yeni papayı ilan eder.

Papalığın bütün engellemelerine karşı Papa Joan efsanesi büyümektedir Romanları yazılmakta, filmleri çekilmekte, resim ve heykelleri yapılmakta, hakkında derin araştırmalar yapılmaktadır.

Papalık, yasaklamalara rağmen çocukları olan hatta gayri meşru çocukları bile papa olabilen skandallar yaşamıştır. Dört incilin dışındaki İnciller özenle gizlenmektedir.

Antakya, Urfa, Kudüs ve Trablus kontluklarının kurulduğu ilk haçlı seferi göklere çıkarılırken, 1101 yılı haçlı seferinde Anadolu da imha edilen üç büyük haçlı ordusundan hiç söz edilmemekte; tıpkı Papa Joan gibi haçlı seferleri sıralamasına bile alınmamaktadır.

Tüm bunlar daha nelerin gizlendiğini düşündürmektedir.

Kaynaklar

C.M. Aherne, Joan, Popess, New Catholic Encyclopedia, Second Edition, Catholic University of America,7. Cilt, s . 877.

E. Sullivan, Leo IV,St. Pope, New Catholic Encyclopedia, Second Edition, Catholic University of America,8. Cilt, s. 481-483.

Peter Stanford, The She-Pope, A Quest for The Truth Behind The Mystery of Pope Joan,Arrow Books. London, 1998.

 

Papa Joan Filminin Linki

https://evrenselfilmlerim.org/pope-joan-izle.html

 

 

Dr. Haluk ÖZALP
Dr. Haluk ÖZALP
Tüm Makaleler

  • 09.02.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1494 kez okundu

Google Ads