Site İçi Arama

savunma

Almanya Neden Büyük Bir Savaşa Hazırlanıyor?

Alman Ordusunun, Bundeswehr'in durumu ve diğer konuları değerlendiren Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya’nın kendini savaşa hazırlaması, kendisini savunacak tedbirleri alması, ordunun ve toplumun bu tür bir olasılığa hazırlanması gerektiğini söyledi.

Trump’un Eski Rusya Danışmanının İsrail-Hamas Savaşına Yönelik Uyarıları

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski Rusya danışmanı Fiona Hill'in Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan röportajıyla aynı gün yayınlandı. Hill yorumlarında Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin çatışmalarının "uluslararası düzende büyük değişiklikler yaratan ve yansıtan Birinci ve İkinci Dünya Savaşları" gibi "küresel sistemi değiştiren savaşlar" olma potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü. Hamas'ın İsrail'e saldırısını bir tür Pearl Harbour olarak gören Hill, Hamas’ın ikinci bir cephe açtığını iddia etti. 

Hill'in ifade ettiği bu sözler, İsrail Enerji Bakanı Israel Katz'ın günler önce Bild Zeitung'a verdiği bir mülakatta Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısını ABD'deki 11 Eylül saldırısına benzeten açıklamalarıyla örtüşüyor. Bakan, dünyanın en ahlaklı ordusuna sahip olduğunu söylediği İsrail'in radikal İslam'a karşı adeta 3. Dünya Savaşı yürüttüğünü iddia etmişti. Hamas saldırısı sonrasında komşu ülkesini yok etmek için harekete geçebilecek başka ülkelerin de olabileceğini kabul etmek gerektiğini belirten Katz, bu savaşın sadece Yahudi devletini ilgilendirmediğini de söylemişti. Avrupa ve ABD'deki kararlılık benim için çok anlaşılır. Çünkü bu sadece bizim savaşımız değil. Savaş aynı zamanda Avrupa'nın da savaşı diyerek Netanyahu benzeri sözler sarf etmişti. 

7 Ekim Hamas saldırısına İsrail ordusunun verdiği sert yanıtın ardından, dünyanın farklı coğrafyalarından ve farklı uluslarından şaşırtıcı tepkilerde geliyor. Küresel boyutta Hamas yanlısı solcuların ve İslamcıların giderek kitleselleşen protestoları tüm Avrupa'yı sardı ve bunların birçoğu Kuzey Amerika ve Avustralya'da da gerçekleşti. İsrail Hükümetinin teopolitik zihniyetinin destekçisi Biden yönetimi, her ne kadar kararlı bir şekilde Netanyahu’nun arkasında duruyor olsa da, Washington’un sonsuza kadar Tel Aviv’in yanında olması beklenmiyor. 

İsrail, Cibaliye ve Şati Mülteci Kamplarını Vurdu, 445 Sivil Öldü

İsrail’in Gazze’ye hava saldırıları 25 gündür devam ediyor. Bu arada İsrail Ordusu kara harekâtına da başladı. İsrail’in daha önce “tahliye edilsin” diye tehdit ettiği Cibaliye Mülteci Kampına dün yoğun bir hava bombardımanı gerçekleştirildi. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, Cibaliya Mülteci Kampı'na İsrail ordusunun düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin öldüğünü duyurdu. Bazı ajanslara göre ölü sayısı 400’ü buldu.

Cibaliye Mülteci Kampı, Gazze Şeridinde Cibaliye şehrinin 4 km kuzeyinde yer alan en büyük Filistin mülteci kampı olarak biliniyor. Kamp, Gazze şehrinin kuzeyinde yer alıyor. 1948 Arap-İsrail Savaşından sonra, Filistin'in güneyindeki köylerden kaçan 35.000 mültecinin buraya yerleştirilmesi neticesinde kurulan bu kamp, 1.4 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Kampta 3 sağlık merkezi 1 yiyecek dağıtım merkezi ve 25 okul 1halk kütüphanesi ve 7 su kuyusu mültecilere hizmet veriyor. 

İsrail savaş uçakları önce Cibaliye Mülteci Kampı'nı vurdu, ardından Şati Mülteci Kampı'nı hedef aldı. Şati'de ise ilk belirlemelere göre 45 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya-Ukrayna, İsrail-Hamas Derken Alman Savunma Bakanı Ülkesinin Savaşa Hazırlanması Gerektiğini Söyledi

İsrail-Hamas Savaşı, Avrupa’da da etkisini gösteriyor. Nitekim Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Alman toplumunun ve silahlı kuvvetlerinin Avrupa'da olası bir savaşa hazırlıklı olmaBoris sı gerektiğini ifade eden konuşmasıyla Alman kamuoyunu tedirgin etti. Pistorius kendi kamuoyuna sert bir uyarıda bulunarak Almanları “Avrupa kıtasında savaş tehdidi olabileceği fikrine alışmaya” çağırdı.

Die Welt'in haberine göre, Alman devlet kanalı Zweites Deutsches Fernsehen'in (ZDF) 29 Ekim Pazar günü yayınlanan "Berlin Direkt" adlı programında Alman Ordusunun, Bundeswehr'in durumu ve diğer konuları değerlendiren Savunma Bakanı, Almanya’nın kendini savaşa hazırlaması, kendisini savunacak tedbirleri alması, ordunun ve toplumun bu tür bir olasılığa hazırlanması gerektiğini söyledi.

Pistorius, Rusya-Ukrayna savaşının Almanya için tarihi bir dönüm noktası olduğunu, bu savaşın Alman siyaseti ve Alman toplumunda bir zihniyet değişikliğini beraberinde getirmesi gerektiğini savundu. Avrupa ülkelerinin kıtada patlak verecek olası bir savaşa hazırlanması gerektiğini “Avrupa'da savaş tehdidi olabileceği fikrine alışmamız gerekiyor” sözleriyle vurguladı.

Bakan, Rusya-Ukrayna savaşını ve İsrail ile Filistin arasında giderek kötüleşen çatışmayı, silahlı çatışmaların diğer bölgelerde de potansiyel olarak ortaya çıkabileceğini gösteren örnekler olarak gördüğünü ifade etti.

Savunma Bakanı, ülkesinin Avrupa'da çıkabilecek bir savaşta kendisini savunmaya hazır olması gerektiğine dikkati çekti ancak ordunun buna hazırlanmasını kolay olamayacağını, silahlı kuvvetleri modernleştirme sürecinin hızlandırılamayacağını belirtti. Alman Hükümetinin silahlı kuvvetleri modernize etmekte ağır davrandığı yönündeki eleştirileri reddeden Bakan, on yıllardır süren ihmal ve yetersiz finansmanı telafi etme yönünde mevcut hükümetin gereken adımları attığını iddia etti. “30 yıl içinde berbat edilen, üzülerek söylüyorum ki batırılan her şey 19 ayda toparlanamaz.” sözlerini sarf eden Alman Bakan; yine de önümüzdeki üç ila dört yıl içinde Bundeswehr'in köklü bir dönüşüm geçireceğine dair söz verdi. Bununla birlikte, şu anki haliyle Alman ordusunun NATO ve Avrupa'daki en sıkıntılı ordular arasında yer aldığını da itiraf etmek zorunda kaldı.

Başında bulunduğu Savunma Bakanlığı'nın 100 milyar Euro’luk savunma bütçesini çok yavaş harcadığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Pistorius, “Çok fazla hızlanmak mümkün olmayacak” ifadelerini kullanırken, yıl sonuna kadar savunma için ayrılan bütçenin yaklaşık üçte ikisinin kullanılacağını, ancak üretim ve teslimat süreçlerinin zaman aldığını dile getirdi. Bu durum, Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği askeri desteğin de yavaş seyretmesine neden oluyor. Almanya’nın, Ukrayna’ya yardım sürecinde, üretim hızı ve mühimmat stokları konusunda sıkıntı yaşadığı biliniyor. Öte yandan geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Almanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya en kısa zamanda ek 10 adet Leopard 1A5 tankı ile üç Gepard uçaksavar tankı, 15 zırhlı personel taşıyıcı ve 20'ye yakın zırhlı ambulansın teslim edileceğini duyurmuştu.

Sonuç

Alman Savunma Bakanı, 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı ve 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Hamas Çatışmasını dikkate alan bir değerlendirme yaptı. Savaşın Avrupa’ya da yayılabileceğini, ülkesinin Avrupa’da patlak verebilecek bir savaş için hazırlanması gerektiğini ifade etti. Gerçekten de Rusya ve Çin’i ötekileştiren Batı bloku, şimdi İsrail üzerinden İslam ülkelerini de ötekileştiriyor. Adeta Çin ve Rusya ile işbirliğine itiyor. Eğer ABD liderliğinde Batı bloku, teopolitik açılımlarına ve Siyonist söylemlerine mesnet olması için Batı Medeniyeti vurgusu yapan Netanyahu’nun sonu gelmez ihtiraslarının peşinden gitmeye devam edecekse, bu işin sonu, başta Avrupa ülkelerini olmak üzere neredeyse tüm dünyayı ateşe sürükleyebilecek birtakım dinamikleri devreye sokabilir inancındayım. Biden yönetiminin 2024 seçimleri öncesinde Yahudi lobisinin desteğini tam kazanabilmek uğruna, bugün Gazze’deki katliama göz yumuyor olması, hatta uçak gemileriyle ve askeri malzeme sevkiyatıyla, 14 milyar doları bulan para yardımıyla İsrail Hükümetini yüreklendirmeye devam etmesi, neticede tüm dünyaya olumsuz etkileri olacak bir yıkıma neden olabilir kanaatindeyim. Biden’ın ilerleyen yaşına rağmen halende sağduyulu bir yönetim sergileyebileceğine dair umutlarımı canlı tutuyorum. Değilse İsrail-Hamas Savaşı, tüm dünyayı geri dönülemeyecek bir yola sokabilir. Böyle bir şey yaşanırsa, tarih bunun birinci sorumlusu olarak Netanyahu-Biden ikilisini yazacaktır.

Kaynakça

Cüneyt Karadağ, “Almanya Savunma Bakanı, ülkesinin Avrupa'da olası bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini söyledi”, Anadolu Ajansı, 30 Ekim 2023, https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanya-savunma-bakani-ulkesinin-avrupada-olasi-bir-savasa-hazirlikli-olmasi-gerektigini-soyledi/3038003

Sputniknews, “Almanya’dan 'Avrupa'da olabilecek bir savaşa' hazırlıklı olma çağrısı”, 30 Ekim 2023, https://sputniknews.com.tr/20231030/almanyadan-avrupada-olabilecek-bir-savasa-hazirlikli-olma-cagrisi-1076884166.html

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 01.11.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1114 kez okundu

Google Ads