savunma

Hamas: Rehineler Elimizde, İsrail’in Kara Harekâtı Bizi Korkutmuyor

Hamas ve kısmen Hizbullah ile devam eden silahlı çatışmalar kara harekâtına işaret ederken, yakınları Hamas’ın elinde rehin olan İsraillilerin de bekleyişleri sürüyor. Bu arada İsrail Hükümet yetkililerinden birisinin Hamas ile şimdilik rehine görüşmesi yapılmayacağını söylemesi, ailelerin öfkesini üzerine çekti.

Hamas ve İsrail Farklı Frekanslarda Yayın Yapıyorlar

İsrail'in kara harekâtı yaklaşırken Gazze'nin kuzeyinde çatışmalar da yoğunluğun arttığı gözlemleniyor. İsrail Ordusu, Hamas'a ait birçok hedefi bombalamaya devam etti. Aynı zamanda Lübnan sınırında Hizbullah tarafından gerçekleştirilen roket saldırılarına karşılık verme arayışında oldu. 

Hamas ve kısmen Hizbullah ile devam eden silahlı çatışmalar kara harekâtına işaret ederken, yakınları Hamas’ın elinde rehin olan İsraillilerin de bekleyişleri sürüyor. Bu arada İsrail Hükümet yetkililerinden birisinin Hamas ile şimdilik rehine görüşmesi yapılmayacağını söylemesi, ailelerin öfkesini üzerine çekti.

Öte yandan Hamas’ın askeri sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze'de şu anda 200 ila 250 arasında tutuklu bulunduğunu belirterek, "güvenlik ve pratik zorluklar" nedeniyle kesin bir sayı veremediğini ancak örgütün 7 Ekim'deki büyük saldırısının ardından ele geçirilen rehinelerin 200 kadarının şu anda Hamas'ın elinde olduğunu teyit etti. Ebu Ubeyde’nin televizyonda yayınlanan açıklamasında, yaklaşık 50 kişinin de Gazze’deki diğer direniş gruplarının elinde olduğunu ve bu rehinelerin de başka bir yerde tutulduğunu ifade etti.

Bu arada Hamas, ellerindeki yabancı rehineleri ‘misafirlerimiz’ olarak niteliyor. Nitekim örgütün sözcüsü Ebu Ubeyde, rehineleri koruyacaklarına ve ‘sahadaki’ koşulların Hamas beklentileri doğrultusunda gelişmesi halinde, ellerindeki misafirleri serbest bırakacaklarına dair söz verdi.

Ebu Ubeyde ayrıca bu akşam (17 Ekim gecesi) başlaması beklenen İsrail'in Gazze'ye kara harekâtı düzenleme tehdidinin kendilerini korkutmadığını ve buna hazır olduklarını kendinden emin bir şekilde söylemeyi de ihmal etmedi. Bu arada, son birkaç saat içinde İsrail’in gerçekleştirdiği bir bombardımanında öldüğü iddia edilen İsrailli bir rehinenin de adını da paylaştı.

Hamas'ın önde gelen isimlerinden ve grubun eski siyasi lideri Halid Meşal ise ayrı bir röportajında İsrail hapishanelerinde 6.000 Filistinli tutuklu olduğunu ifade etti. Aralarında İsrail Ordusunun Gazze Bölümü'nün üst düzey yetkililerinin de bulunduğu rehinelerin olduğunun altını çizen Meşal, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların hepsini takasla serbest bırakmaya yetecek kadar ellerinde İsrailli rehine olduğunu iddia etti.

Ayrıca Gazzelilerin Şeridi terk etmeyeceğini, yerlerinden edilmelerinin Mısır'ın ulusal güvenliğine zarar vereceğini ve Ürdün için tehlike oluşturacağını söyleyerek Filistinlilerin komşu bir ülkeye kitlesel göçünün Batı Şeria için de emsal teşkil edebileceğini, oradaki 1 milyon Filistinlinin de bundan etkileneceğini, neticede İsrail’de neredeyse hiç Filistinli bırakılmayacağını, bu oyunun bir parçası olmayacaklarını ima etti. Halid Meşal, Hizbullah’ın İsrail'e karşı adımlar atmasını överken, Hamas'ın daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu de belirtti. 

ABD, Gazze Sonrası İsrail'den Çıkış Stratejisi Bekliyor

Bu arada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin son günlerde İsrail'e, Gazze Şeridi'nde Hamas’a karşı devam eden savaşın kazanılması sonrasında Tel Aviv’in ne yapacağına dair stratejisini belirlemesini ve Washington’la paylaşmasını beklediği anlaşılıyor. Bu yönde ABD’nin Netanyahu Hükümetine baskılarını arttığı konuşuluyor. Bununla birlikte, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve yakın çevresinin Amerikalı mevkidaşlarına İsrail'in henüz böyle bir strateji belirlemediğini ve daha çok Gazze'de Hamas iktidarına son verme hedefine odaklandıklarını belirttikleri ifade ediliyor.

İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan CNN'deki konuşmasında; “Şu anda savaşın ertesi günü ne olacağını düşünmüyoruz... Bu savaşı kazanmamız gerekiyor ve odaklandığımız tek şey bu!” diyerek, geleceğe ilişkin belirsiz bir senaryoyu dünya ile paylaştı. 

Sonuç

Kara Harekâtının sadece Hamas iktidarına son vermek gibi ‘dar bir hedefi’ olmadığını değerlendiriyorum. İsrail’in korku salmak, psikolojik harekât uygulamak suretiyle Gazze Şeridi’ni mümkün olduğunca nüfusça seyreltmeyi, Filistinlilerin boşalttığı yerlere geçici iskân yasağı getirerek geri dönüşlerini engellemeyi ve en nihayetinde bu toprakları da zaman içerisinde İsrail yerleşkesi haline getirmeyi hedeflediğine inanıyorum. Kanaatimce, bu tür bir hedefe odaklanan Netanyahu rejiminin artık Hamas’la ‘rehine pazarlığına’ yanaşmayacak ve Hamas’ın Tel Aviv’e karşı elindeki rehineleri bir silah olarak kullanılmasına izin vermeyecektir.

Kaynakça

Gianluca PACCHIANI, Hamas: We hold 200 hostages, other factions have about 50; ground op ‘doesn’t scare us’, 16 October 2023, https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/hamas-says-it-holds-200-hostages-other-factions-have-about-50-ground-op-doesnt-scare-us/

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 17.10.2023
  • Süre : 3 dk
  • 288 kez okundu

Google Ads