Site İçi Arama

savunma

Rus tanklarının Ukrayna’da Yaşadığı Sorunlar: Bölüm-4 (Son)

Ukraynalıların Rus tank ve zırhlı araçlarını vurmaları ile ilgili videolardan belki de en ilginci, tank ile yaptıkları saldırıyı gösteren bir videodur. Videoda görüldüğüne göre Ukraynalılar, tankları klasik zırhlı birlik muharebe konseptine göre Rus tanklarının karşısına çıkarmak yerine tanklarla pusu kurmayı tercih etmektedir.

Rus tanklarının Ukrayna’da Yaşadığı Sorunlar: Bölüm-4 (Son)

Tanksavar silahları nasıl kullanılıyor?

Tanksavar silahlarının kullanımı ile ilgili dikkat çeken ilk husus, yeni nesil ve eski nesil tanksavar silahlarının bir arada kullanılmasıdır. Rus tanklarını vurmak için teşkil edilen timlerin yaptıkları saldırıları gösteren videolarda, bu timlerin taşıdığı tanksavar silahlarına bakıldığında bu durum açık olarak görülmektedir. Söz konusu timlerde, RPG tanksavar silahı ve klasik Law silahının muadili olan Ukrayna yapımı tanksavar silahları ile İngiliz N-Law ve Amerikan Javelin yeni nesil tanksavar silahlarının neredeyse hepsinden birer adet olduğu görülmektedir.

Bu silahların kullanımıyla ilgili görüntülerde, kırsalda RPG tanksavar silahının genellikle hiçbir zırh koruması olmayan taktik tekerlekli araçlara ve meskûn mahallerde zırhlı araçlara karşı kullanıldığı görülmektedir. Bu silah taktik tekerlekli araçları imha ederken zırhlı araçlara da zarar vermekte, özellikle motor kısmına veya paletlere etkili olmaktadır. Klasik law silahları ile ilgili görüntülerde zırhlı araçların yanında tanklara da etkili olduğu ancak bu silahla vurulan bazı tankların önemli bir hasar görmeden hareket etmeye devam ettikleri anlaşılmaktadır. Yeni nesil tanksavar silahları ise oldukça isabetli olup tank ve zırhlı araçları kule kısmından vurduğundan tamamen imha etmektedir.

Tanksavar silahlarının özelliklerine göre karma bir şekilde kullanılmasının yanında meskûn mahallerde ve arazide kullanılma şekilleri de ilgi çekicidir. Görüntülerden anlaşıldığına göre Ukrayna ordusu, hatlara bağlı durağan bir savunma yerine oynak savunma yapmaktadır. Bu sebeple yaptıkları savunma oldukça esnek ve yıpratıcı olmaktadır. Bunun tanksavar savunması açısından uygulanması da ilginçtir. 

Ukraynalılar, bir manga kadar büyüklüğü olan timlerle kırsal alanda tertiplenmiş olan Rus zırhlı birliklerine karşı taktik akınlar (sızma ve baskın) yapmaktadırlar. Belli bir yere kadar sivil araçlarla giden tim, araçtan indikten sonra dronlardan da faydalanarak Rus birliklerinin konuş durumunu tespit etmekte, ağaçlık bölgelerden yararlanarak yaklaşmakta ve mevcut tanksavar silahlarıyla bir veya iki tank veya zırhlı aracı vurarak hızla bölgeden uzaklaşmaktadır.

Pusu:

Diğer bir saldırı şekli ise pusudur. İntikal halindeki Rus konvoylarına, örtü ve gizleme sağlayan bir yerde pusu kuran Ukraynalılar, bir tank ve zırhlı aracı tanksavar silahı ile vurmakta ve araçlardan inip mevzi almaya çalışan Rus askerlerine makineli tüfeklerle ateş edip hemen bölgeden uzaklaşmaktadır. Bu saldırılar sürekli tekrarlanmakta ve tank avcı timleri arazinin ağaçlık olması sebebiyle her defasında önemli bir zayiat vermeden bölgeden çekilebilmektedir.

Meskûn mahallerde ise genellikle bir kişi tarafından açık alanlarda duran tank ve zırhlı araçlara gizlice yaklaşıp tanksavar silahı ateşlenmektedir. Öte yandan tank ve zırhlı araçlar engellerle belli bölgelere veya dar sokaklara kanalize edilerek burada yol ortasında açıkta kalan tank ve zırhlı araçlar tanksavar silahları ile vurulmaktadır. Meskûn mahallerde Rusların çok fazla tank ve zırhlı araç kaybetmelerinin temel sebebi, meskûn mahal muharebesinde zırhlı araçların meskûn mahallere piyade koruması olmadan tek başlarına sokulmasından kaynaklanmaktadır. Nitekim, bu şekilde şehre giren zırhlı bir aracın bir caddeye kanalize edilip bir apartmanın yanından geçerken yukarıdan atılan molotof kokteylleri ile yakılarak imha edildiğini gösteren bazı videolar paylaşılmıştır.

Diğer silah ve mühimmat nasıl kullanılıyor?

Rusların ve Ukraynalıların klasik mayınları yaygın olarak kullandıkları anlaşılmaktadır. Rusların asfalt üzerine gelişigüzel koydukları mayınların arasından geçen sivil araçların görüntülerini herkes görmüştür. Bazı videolarda da Ukraynalıların toprak yollara döşedikleri mayınlara basan Rus tanklarının imha olmasını gösteren görüntüler yayınlanmıştır. Ukraynalıların patlayıcı maddeler kullanarak uzaktan kumandalı EYP’ler kullandıkları anlaşılan bazı videolar da vardır.

Zırhlı araçlara karşı kullanılan ve oldukça etkili olan diğer silahlar ise toplar, ÇNRA’lar ve havanlardır. Top ve ÇNRA’ların hedefe tevcih edilmesinde İHA ve SİHA’lardan da yararlanılmaktadır. Bazı görüntülerde pikaplara binmiş bazı Ukraynalı askerlerin, Rusların arazide konuşlandıkları bölgelerin yakınlarına kadar gelip, beraberlerinde getirdikleri 82 milimetrelik havanlarla Rus araçlarını ateş altına aldıkları ve sonra hızla bölgeden uzaklaştıkları görülmektedir. 

Ukraynalıların Rus tank ve zırhlı araçlarını vurmaları ile ilgili videolardan belki de en ilginci, tank ile yaptıkları saldırıyı gösteren bir videodur. Videoda görüldüğüne göre Ukraynalılar, tankları klasik zırhlı birlik muharebe konseptine göre Rus tanklarının karşısına çıkarmak yerine tanklarla pusu kurmayı tercih etmektedir. Videoda, bir Ukrayna tankının bir binanın arkasına gizlendiği, kule mevzii hazırladığı ve yoldan geçen Rus konvoyuna ateş ederek birçok aracı vurduğu görülmektedir. Tankın kule mevziinde bulunması ve yanını örten bina sebebiyle Ruslar bu tankı göremediklerinden susturamamaktadır.

Sonuç: 

Ukrayna savaşında Rus tankları ve zırhlı araçları, en ilkelden en moderne kadar değişik teknolojilere sahip birçok tanksavar silahının senkronize bir şekilde ve yoğun olarak kullanılmasından kaynaklanan oldukça kompleks bir tehditle karşı karşıya kalmış ve ağır zayiatlar vermiştir. Bu zayiatların tek sebebi, silahların geniş bir yelpazeye yayılması ve sayısal olarak çok fazla olması da değildir. Ukraynalılar bu silahları Rusların beklediklerinin aksine son yıllarda dünyada gerçekleşen savaş ve çatışmalarda yaygın olarak kullanılan yeni taktik ve tekniklere (pusu, taktik akın, meskûn mahallerde muharebe vb.) göre kullanmaktadır. Bu durum, klasik zırhlı birlik konseptine göre hareket eden Ruslara başlangıçtan beri ağır bedeller ödetmektedir. 

Dr. Mehmet ÇANLI
Dr. Mehmet ÇANLI
Tüm Makaleler

  • 03.07.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1077 kez okundu

Google Ads