Site İçi Arama

savunma

Rusya'nın ani geri çekilmesinin arkasında ne var?

Ukraynalıların doğu bölgelerindeki başarılı direnişine bir son vermek için, harekâtı tüm bölgelere yoğunlaştırmak yerine, Donbas bölgesine yoğunlaştırmayı Ruslar tekrar düşünmeye başlamışlardır.

Ruslar Geri Çekiliyor:

ABD, Rusya'nın Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki bazı muharip güçlerini diğer bölgelere kaydırmaya başlamıştır. Ruslar, kuvvetlerini topyekûn çekmek yerine, planlamakta oldukları gelecekteki olası Ukrayna muharebeleri için sahadaki kuvvetlerini harekatın seyrine göre yeniden konuşlandırmayı gerekli görmüşlerdir.

NATO'nun müttefik kuvvetler komutanı olan Amerikalı General Tod Wolters (SACEUR) başta olmak üzere, Avrupa’daki Amerikan siyasi ve askeri yetkililerinden bazıları, ilk başlarda Moskova'nın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i devirmek ve Rusya yanlısı bir kukla hükümet kurmak amacıyla hareket ettiğini savunmuşlardır. Bu yaklaşımda, Rusların, 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Ukrayna'nın başkentini ele geçirmeyi amaçladıkları ve Dinyeper nehrine paralel ilerleyen meşhur Rus konvoyu dahil Rus birliklerinin büyükçe bir kısmının bu amaç doğrultusunda hareket ettikleri iddia edilmiştir.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın sivil halkı ve askeri direniş birlikleri, Rus güçlerini kararlı karşı saldırılarla başkente sokmamışlardır. Kiev yakınlarında geri püskürtülen Rus Ordusunun durdurulması sonrasında, kısmen başarılı olan karşı saldırılarla, Ukraynalılar Bucha, Irpin ve Hostomel şehirlerini geri almayı denemişlerdir.

Harekât sahasındaki gelişmeleri kaygıyla izleyen Rus Savunma Bakanlığı, 29 Mart Salı günü, Kiev ve Çernihiv yönündeki kuşatma harekâtını icra etmekte olan birliklerde asker sayısında bir azaltmaya gidileceğini açıklamıştır. Her ne kadar bu birliklerin kuşatmadan vazgeçtikleri Rusya tarafından ifade edilmemiş olsa da, bu açıklama bu yönde bir beklentinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. En azından Kiev’in kuzeyinde savaşın seyrinin yavaşlaması hatta durması sonucunu doğurmuştur. Rusların niyeti, "düşmanlıkları büyük ölçüde azaltmak" şeklinde ifade edilmiştir. Sahadan izlenimlerini aktaran uluslararası haber kaynakları, Kiev civarındaki Rus taktik taburlarının doğuya doğru hareket haline geçtiklerine dair haberleri geçmeye başlamışlardır.

Bazı yorumculara göre, Ukraynalıların doğu bölgelerindeki başarılı direnişine bir son vermek için, harekâtı tüm bölgelere yoğunlaştırmak yerine, Donbas bölgesine yoğunlaştırmayı Ruslar tekrar düşünmeye başlamışlardır. Böylece, Kremlin yanlısı iki ayrılıkçı cumhuriyetin bulunduğu Donbas bölgesinde kesin zaferin elde edilmesi ve devamında Ukrayna yönetimi üzerinde müzakere üstünlüğünün kazanılması hedeflenmektedir. Bunun anlamı, Ruslar stratejik oryantasyonlarını yeniden ayarlamak zorunluluğunda olduklarını görmüşlerdir. Bu çerçevede Moskova, uluslararası basınının gözü önünde cereyan etmekte olan bu savaşta, yeniden belirlenen Rus önceliklerine göre Ukrayna içerisinde birlik kaydırmaları yapmaya başlamıştır.

Ukrayna’nın Doğu'suna Odaklanmış Topyekûn Saldırı:

Rusya ordusu, sözde özel askeri operasyonunun birinci aşamasını sona erdirmiştir. Kremlin, muhtemelen ilk etapta başlattığı tüm Ukrayna'yı işgal planından vaz geçmiştir. Bunun yerine aşamalı bir işgal planını devreye sokmuş, salam taktiği ile, adım adım doğudan batıya doğru bir işgal yöntemine geçiş yapmaya karar vermiştir. Moskova’nın, eskisinden daha geniş çapta ve sayıda yeni ayrılıkçı bölgeler oluşturmak ve bunları teker teker Rus toprağı haline getirmek amacıyla Ukrayna'nın doğusuna odaklanmaya başlayacağı anlaşılmaktadır.

Bu arada 29 Mart Salı günü dördüncü kez İstanbul’da bir araya gelen Rus ve Ukraynalı müzakereciler, karşı tarafa göre pazarlıkta kendilerine üstünlük sağlayacaklarını düşündükleri sahadaki her gelişmeyi, müzakere masasına yansıtmaya gayret göstermektedirler.

Bazılarına göre Ruslar, Ukraynalıların Putin yönetimine karşı yükselişe geçen düşmanca hislerini yatıştırmak ve Moskova’nın istediği müzakere sonuçlarına ulaşabilmek için, Rus ordusunun harekât sahasında gerekli koşulları oluşturmaya çalışmaktadırlar. Kiev ve Çernihiv yönündeki askeri faaliyetlerin büyük ölçüde azaltılmasını, bir Rus taktiği olarak okumak gerektiğinin altı çizilmektedir.

İngiliz Savunma İstihbaratının ‘açık kaynak’ olarak paylaştığı sahaya yönelik verilerine göre, Rusya, Donbas'taki Rus ordusunu yabancı savaşçılarla takviye etmeye başlamıştır. Wagner Grup tarafından Suriye ve Afrika'dan getirilen savaşçılardan teşkil edilen ‘özel askeri birlikler’, savaşa katılmak üzere Donbas’a intikal ettirilmişlerdir.

ABD kaynakları ise, Rusların gerçekten bir geri çekilme hamlesi yapmadıklarını özellikle vurgulamaktadırlar. Amerikalılar bunun yeniden konuşlandırmadan başka bir şey olmadığına inanmaktadırlar. Amerikan istihbaratına göre, Rus ordusu, Ukrayna'nın diğer bölgelerine karşı büyük bir saldırıyı düzenlemek için Kiev bölgesinden çekilmeyi gerekli görmüştür. Bununla birlikte, Rus birliklerinin geri çekilme esnasında kendilerine karşı yöneltilecek Ukraynalıların saldırılarına karşı “engelleme tedbirlerini” aldıkları vurgusu yapılmaktadır.

Diplomatik Görüşmeler için Kaldıraç Kazanılmaya Çalışılıyor

Rus diplomatlar, Rus Ordusunun Kiev'e yönelik taarruza son vermesinin, Ukrayna hükümeti ile masaya oturmak için Kiev’e zeytin dalı uzatmak anlamında yorumlanması gerektiğini ifade etmişlerdir.

Rusya'nın Belarus'taki diplomatik heyetine liderlik eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcılarından Vladimir Medinsky, Kremlin'in Ukrayna'nın başkentini daha fazla askeri baskı altında tutmak ve yerle bir olmasına izin vermek istemediğini, diplomatik müzakerelerde yol alınıncaya kadar, Kiev’in rahatlatılmasının amaçlandığını ve görüşmelerden sonuç alınamadığı takdirde yeni bir değerlendirmenin yapılacağını açıklamıştır.

Bununla birlikte, Rusya; Ukrayna’nın başkentine füze saldırılarına devam etmektedir. Ukrayna direnişine liderlik eden Başkan Zelensky'nin ele geçirilmesi dahil Rus özel kuvvetlerinin operasyonlarının sürdürülüyor olması, Rusların ne derece samimi olduklarına dair soru işaretlerinin gündemde kalmasına neden olmaktadır. Anlaşılan, Rus askeri birlikler çekilirken, Rus topçusunun atışları ve seyir füzeleriyle Kiev baskı altında tutulmaya devam edilecektir. Halihazırda, Kiev’de büyükçe bir alışveriş merkezinin vurulmuş olmasına ve çok sayıda binanın Rus saldırılarından etkilenmiş olmasına rağmen, çoğunlukla Rusça konuşulan bölgesel merkezler olan Kharkiv ve Mariupol’e nazaran Ukrayna’nın başkentinin sapasağlam olduğu iddia edilebilir.

Zelensky Avrupalıları Acele Etmeye Davet Ediyor:

Rus geri çekilmesi, halihazırda yüksek seviyede seyreden Batı desteğinin azalmasına ve ‘savaşın bittiğine’ dair bir havanın oluşmasına neden olabilir korkusu Zelensky yönetimince paylaşılmaktadır. Kiev civarındaki geri çekilmenin, Ukraynalılara silah transferini sınırlamak için Rusların yaptığı bir aldatma manevrası olduğu Zelensky tarafından iddia edilmiştir. Geçtiğimiz hafta sonunda NATO ülkelerine hitaben yaptığı konuşmada Zelensky, Batı'yı Ukrayna'ya tank, füze savunması ve gemisavar silahları göndermek için çok yavaş hareket etmekle suçlayan ifadeler kullanmıştır. Bunu doğrularcasına, Biden yönetimi, Sovyet döneminden kalma Polonya’nın elindeki MiG-29 savaş uçaklarının doğrudan Ukrayna'ya transfer edilmesini şimdilik uygun bulmamıştır. SACEUR Orgeneral Wolters da, ABD'nin henüz Rus tanklarını devre dışı bırakmada etkili olabileceği düşünülen taktik (Switchblade tipi) insansız hava araçlarını vermediğini açıklamıştır.

Bu arada Ruslar, taktik geri çekilme ile kazanmayı umdukları zaman zarfında harekât bölgesinde tanklarının tanksavar füzelere karşı savunmasını artırmak için çaba harcamayı planlıyor olabilirler. Amerika tarafından sağlanan Javelin tanksavar füzeleri ve Ukrayna'ya sağlanan benzer İngiliz silahlarından gelebilecek saldırılara açık hale gelen Rus tanklarının mukavemetlerinin artırılmasına olan ihtiyaç tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Rus teknolojisinin bu silahlara karşı sahada tedbir geliştirmesi veya bu silahlara karşı koyabilecek modern tanklarını sahaya sürmesi beklenebilir.

Sonuç:

İster taktik nedenlerle isterse Ukraynalıları Rus isteklerine yakın bir anlaşmaya imza atmaya zorlamak adına başlatılan Kiev bölgesindeki geri çekilme eylemi, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın temposunu düşürmüş, genel bir rahatlama getirmiştir. Üstelik, savaşın biteceğine dair umutları da artırmıştır. 35 gün sonra ilk kez Ukrayna’da barış umutları yeşermiş, özellikle Kiev sakinleri yeniden günlük hayatlarına dönmenin keyfini yaşamaya başlamışlardır. Bu durum ne kadar sürer bilinmez ama savaşın kısa sürede bitmeyeceği bilinmektedir.

Dr. Hüseyin FAZLA
Dr. Hüseyin FAZLA
Tüm Makaleler

  • 31.03.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1365 kez okundu

Google Ads