Site İçi Arama

savunma

Ukrayna’ya Amerikan Tankları Gelirken, Ruslar da Moskova’nın Savunmasını Güçlendiriyor

Ağustos ayı başında Amerika Birleşik Devletleri ilk parti Abrams tanklarının Ukrayna'ya transferini resmen onayladı. Başlangıçta Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi'nin yeni tankların transferini ve üreticiden satın alınmasını finanse etmesi planlanmıştı. Şimdi ise ABD Silahlı Kuvvetleri rezervlerinden tankların çekilmesine karar verildi.

Ukraynalı askerler Amerikan M1 Abrams tanklarındaki eğitimlerini tamamladılar

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna’nın Batı ülkelerinden gelişmiş tank tedariki arayışları olmuştu. Batı ülkeleri çoğunlukla bu tedarik sürecine olumlu bir tavır sergilemişti. Almanya dahil, İngiltere ve Fransa, Ukrayna’ya tank gönderme konusunda gereken adımları atmıştı. Başlangıçta özellikle M1 Abrams tanklarını göndermekte isteksizlik gösteren ABD, daha sonra tavır değiştirmiş ve Ukrayna’ya bu tanklardan gönderme kararı almıştı. Bunun devamında Ukraynalı askerlerin M1 Abrams tanklarında kullanıcı eğitimlerini almaları için bir planlama yapıldı. Almanya’da başlatılan bu eğitimlere ilişkin olarak, ABD Ordusu Avrupa ve Afrika sözcüsü Albay Martin O'Donnell, ordunun kısa süre önce eğitim programının son aşamalarından birini tamamladığını söyledi. O'Donell'e göre yaklaşık 200 Ukraynalı Almanya'daki ABD Ordusu eğitim tesislerinde eğitim tankları üzerinde akademik eğitimlerin yanında uygulamalı eğitimlerini tamamladılar. Ukraynalı askerler, M1 Abrams tankları Ukrayna’ya gönderilinceye kadar Almanya'da Grafenwoehr’deki Amerikan birliğinde görev yapacaklar. Bu sayede kısa sürede Amerikan tanklarını kullanma tecrübelerini artırmaları hedefleniyor.

Mayıs ayı sonunda Almanya'ya gelen Ukraynalı yaklaşık 200 askere Amerikan M1 Abrams tankları üzerinde eğitim verilmeye başlanmıştı. Eğitim programı sadece tankları kullanacak mürettebatın değil aynı zamanda tankların bakımını yapacak personelin de eğitilmesini içeriyordu.

Ağustos ayı başında Amerika Birleşik Devletleri ilk parti Abrams tanklarının Ukrayna'ya transferini resmen onayladı. Başlangıçta Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi'nin yeni tankların transferini ve üreticiden satın alınmasını finanse etmesi planlanmıştı. Şimdi ise ABD Silahlı Kuvvetleri rezervlerinden tankların çekilmesine karar verildi. Bu nedenle, Amerikan ordusunun envanterinden çekilecek tanklar Ukrayna'ya gönderilmeden önce elden geçirilecek, yeniden donatılacak. 

Bu arada ABD’nin Ukrayna'ya Abrams tankları için seyreltilmiş uranyum mermilerini de göndermesi bekleniyor. Amerikan kaynakları, Abrams tanklarında bu tür mermilerin kullanılması, ABD’nin standart bir uygulaması olduğunu iddia ediyorlar.

ABD Ukrayna'ya seyreltilmiş uranyum mühimmatı gönderiyor

Amerika Birleşik Devletleri Ukrayna'ya ilk kez seyreltilmiş uranyum içeren zırh delici mermiler de göndermeyi planlıyor. Bu haber Reuters tarafından kendi kaynaklarına dayandırılarak verildi. Bu mermilerin, önümüzdeki haftalarda Ukrayna'ya teslim edilecek olan Amerikan Abrams tanklarıyla birlikte gönderilmesine karar verildi.

Tank mühimmatları Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketinin bir parçası olarak pakete dahil edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nden gelecek savunma desteği diliminin 240 milyon ila 375 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Seyreltilmiş uranyum içeren tank zırh delici mermiler ve diğer silahlar doğrudan ABD Ordusu rezervlerinden aktarılıyor. Haziran ayında Beyaz Saray, Ukrayna'ya Abrams tankları için seyreltilmiş uranyum mermileri sağlamaya hazır olduğunu açıklamıştı. 

Daha önce de İngiltere Challenger 2 tankları için Ukrayna'ya seyreltilmiş uranyum içeren mühimmat göndermişti. Bunun öncesinde Putin, “Eğer Britanya Ukrayna'ya uranyumlu mermi verirse, biz de reaksiyon göstermek zorunda kalırız!” demişti ancak arkası gelmedi. Şimdilerde Amerikan tanklarıyla birlikte gönderilecek seyreltilmiş uranyum içeren mermilere yönelik Putin’in tepki göstermiyor oluşu, Rusların önleyici birtakım tedbirler almış olabileceklerine işaret ediyor diye değerlendiriyorum.

Seyreltilmiş uranyumun, nükleer enerjide kullanılmak üzere uranyum zenginleştirme işleminin bir yan ürünü olduğu biliniyor. Radyoaktivitesi doğal uranyumdan daha az olsa da tehlikeli bulunuyor. Tank mermisinin yapımında kullanılan uranyum çekirdeği tank zırhına nüfuz etme kapasitesinin yüksekliğiyle biliniyor ve tanka nüfuz etmesi halinde normal mermilere göre tankın içindeki mürettebata ve ekipmana daha fazla zarar verebildiği iddia ediliyor. Her birinin ağırlığı 10 kg. kadar olan bu tür mermiler hem ABD Ordusu'nda hem de dünyanın diğer ülkelerinde onlarca yıldır kullanılmakla birlikte, içinde ‘uranyum’ olması bile başlı başına bir sorun. Mermi içinde kullanılan yaklaşık 70 cm.lik seyreltilmiş uranyum çubuğunun varlığı rahatsızlık veriyor. İlk hızı 1,550 m/s olan 25 mm. çapındaki böyle bir mermi, 2 km mesafeden en az 700 mm tank zırhına nüfuz edebilir. Amerikan ordusunun envanterinde M829A4 olarak tanımlı bu merminin son versiyonunda, daha da kalın tank zırhlarına nüfuz etmesi için iyileştirmelerin yapıldığı biliniyor.

ABD Ukrayna İçin AIM-120 Hava Hava Füzelerinden Üretmeye Başladı

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı AIM-120 AMRAAM havadan havaya füze siparişi verdi. Konuyla ilgili açıklama Pentagon'un internet sitesinde yayınlandı. Özellikle Ukrayna, ABD'den gelen askeri yardımın bir parçası olarak bu orta menzilli füzelerden tedarik etmek istiyordu. Raytheon Missiles and Defense ile yapılan sözleşme 192 milyon dolar değerinde. Sözleşmeye göre, füzelerin tamamının üretiminin 31 Ocak 2027 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor. İlk parti üretimlerin Ukrayna’ya öncelikle verilmesi, bu ülkeye 2024 baharında teslim edilmeye başlanacak Danimarka ve Hollanda F-16’larında AMRAAM’ların kullanılması planlanıyor.

Ukrayna'ya kaç adet AMRAAM transfer edileceği henüz açıklanmadı. AIM-120 füzesi, Amerikan Ordusunun neredeyse tüm modern savaş uçaklarında kullanmakta olduğu bir ürün. AIM-120 füzeleri, aynı zamanda Norveç-Amerikan NASAMS hava savunma sistemi için uçaksavar füzesi olarak da kullanılıyor.

Belçika Ukrayna'ya askeri araç sağlamaya devam ediyor

Bu arada Belçika, yıl sonuna kadar Ukrayna'ya yaklaşık 320 Volvo kamyon ve 80 Lynx (Iveco LML) zırhlı araç sağlamayı planlıyor. Araçlar onarımdan geçtikten sonra teslim edilecek. Brüksel ayrıca 90 adet Volvo N10 kamyondan oluşan ek bir partinin de yakın gelecekte sevk edileceğini duyurdu. Belçika şimdiye kadar beş parti halinde bu tipte yaklaşık 150 kamyonu Ukrayna’ya teslim etti. Ukrayna'ya araç transferi, Belçika Ordusu'nun zırhlı araç filosunun modern Falcon araçları ve DAF Buffalo kamyonları ile yenilenmesi sonrasında alınan bir karar çerçevesinde, eski araç parkının eritilmesi için yapılıyor. Savaş bunun için bir anlamda fırsat oldu. 

Sonuç

Amerikan M1 Abrams tanklarının, artık bir yıpratma savaşına dönüşen Rusya-Ukrayna cephesinde, savaşın gidişatını bir anda değiştirmesi beklenmiyor. Keza, Danimarka ve Hollanda’dan transferi gerçekleşecek F-16 uçaklarının da Rusya’yı dize getirmesini kimse düşünmüyor. Ukrayna’nın karşı taarruzlarına dair cılız başarılarla sonuç alınması halihazırda söz konusu değil. Buna rağmen Ukrayna ordusunu savaşın başından beri takviye etme arayışında olan Batı dünyası, bu tür askeri yardımları, hem kendi harp silah ve araçlarını yenileme hem de Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını gösterme fırsatı olarak görüyorlar. Öte yandan Rusya’nın Moskova’nın savunması takviye etmek ve özellikle de Ukrayna’nın dron saldırılarına karşı başkenti korumak için Pantsir SAM sistemlerini şehrin çevresine yerleştirmeye başladı. Bu savunma tedbiri, savaşın sadece Ukrayna topraklarıyla sınırlı kalmayacağını, yayılabileceğini göstermesi yönüyle dikkat çekici bulunuyor.

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 04.09.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1106 kez okundu

Google Ads