Site İçi Arama

savunma

Çin İnşa Etmekte Olduğu Uçak Gemileriyle Pasifik Düellosuna Ne Zaman Hazır Olabilir?

Çin, eğer ABD Donanması ile Pasifik’te boy ölçüşmek istiyorsa, bunda kararlıysa, en az ABD Pasifik Filosunun bu denizde tuttuğu uçak gemisi kadar sayıda nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi inşa etmek ve denize indirmek durumundadır.

Herhangi bir gelişmekte olan ülke için, uçak gemisine sahip olmak bir güç göstergesi olarak da görülmektedir. Dünyanın önde gelen ülkeleri, nükleer silah sahibi olmak isteyen ülkelere karşı “alerji” duyarken, uçak gemisi edinmek isteyen ülkelere yönelik böyle bir ön yargı bulunmamaktadır. Bu çerçevede, modası geçmeyen uçak gemileri yarışında, Türkiye dahil, birçok ülke yer almak için can atıyorlar. Fransa, İngiltere ve Japonya gibi uzun süredir uçak gemilerini donanmalarında tutmakta olan ülkeler de mümkün olduğunca Amerikan tarzı gelişmiş uçak gemilerini inşa etme arayışlarını sürdürmektedirler. Çin, Brezilya gibi ülkeler de uçak gemisi üretiminde önemli aşamalar kaydederken, bunlarla birlikte Güney Kore ve Türkiye gibi ülkeler de uçak gemisi inşa etmek için gayret gösteriyorlar.

Son yıllarda Çin uçak gemisi üretiminde atağa kalkmış gibi bir görüntü veriyor. Pasifik bölgesinde ABD ile rekabet halinde olduğunu saklamayan Çin, daha önce Liaoning ve Shandong olmak üzere iki uçak gemisini donanmasına katmıştı. 

Çin’in Uçak Gemisi Üretimi Nasıl Başladı?

Sovyetler Birliği döneminde yapımına başlayan ancak tamamlanamayan bir uçak gemisini, Ruslar, Çin’e devretti. Çin, bu gemiyi tam manasıyla büyük bir modernizasyon sürecinden geçirdi ve geminin ismini 2012 yılında Liaoning olarak değiştirerek, hizmete soktu. 999 feet uzunluğundaki bu uçak gemisi, tam yüklü olarak 67.000 ton ağırlığındadır. Liaoning; 26 adet J-15 savaş uçağı ve 12 helikopter taşıma kapasitesine sahiptir. 

Çin’e ait ikinci uçak gemisi, Shandong, 2019 yılında hizmete girdi. Shandong, Lianing baz alınarak, Çin tersanelerinde, baştan aşağıya Çinli mühendisler tarafından inşa edildi. Her ikisinde de rampa mekanizması var. Liaoning, eğitim maksatlı kullanılırken, Shandong ise savaş yetenekleriyle donatılmış, tam operasyonel bir uçak gemisidir.

Çin Üçüncü Uçak Gemisi Fujian’ı Denize İndirmişti. Dördüncü Geminin de Üretimine Başlandı

Çin Donanması için inşa edilen üçüncü gemi Fujian’dır. Tamamen özgün bir tasarıma sahip Çin'in ilk uçak gemisidir. Gemi, 17 Haziran 2022 tarihinde denize indirildi. Bu gemiye CATOBAR ve elektromanyetik mancınık sistemleri entegre edildi. Şanghay'daki üretilen bu gemi, yaklaşık 40 uçak taşıyabilmektedir. Geminin bu yıl içerisinde donanmaya teslim edilmesi bekleniyor. 

Çin’e ait dördüncü uçak gemisi, çıkarma/amfibi özelliği öne çıkan bir karma bir gemidir. Bu gemi İHA operasyonları için kullanılacak. Gemi, 40.000 ton ağırlığında ve 778 feet uzunluğundadır. İHA’larla birlikte uçuş güvertesini ağırlıklı olarak helikopterlerin kullanması hedefleniyor. 

Çin'in muhtemelen Fujian'dan daha büyük ve nükleer tahrikli dördüncü bir uçak gemisini üretmeyi planladığı bilinmekle birlikte, üretim sürecinin başlayıp başlamadığına dair Çin’in dış dünya ile paylaştığı bir bilgi daha önce bulunmuyordu.

Çin artık dördüncü bir uçak gemisini inşa etmekte olduğunu saklamıyor. Dört uçak gemisine sahip olacak Çin, bundan böyle uçak gemisi yönüyle, ABD'den sonraki ikinci büyük güç haline geliyor. Dördüncü uçak gemisi, Çin'in ilk nükleer enerjiyle çalışan su üstü gemisi olabilir. Bu yönüyle bu gemi, Pekin’in gemi inşa geliştirme sürecinde önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor. Bundan böyle gerektiğinde Çin’in, ABD kadar büyüklükte bir askeri gücü olmasa da yeterince büyük bir güç projeksiyonu yapabilecek bir seviyeye ulaştığının göstergesi bu uçak gemileri oluyor.

Çin'in önceki uçak gemilerinin her biri Çin donanması açısından bir kilometre taşı anlamına geliyordu. Ancak bu en sonuncu nükleer enerjiyle çalışacağı söylenen uçak gemisini inşa etmek, Çin için çok önemli bir aşama olacaktır. Nükleer enerji, uçak gemilerine neredeyse sınırsız menzil sağlıyor, binlerce kilometre yol kat etmelerine olanak tanıyor. 2024 yılı itibarıyla yalnızca ABD ve Fransa’nın nükleer enerjiyle çalışan uçak gemilerine sahip olduğu biliniyor. Eğer Çin, teknolojik açıdan ABD Donanması'na yetişmeyi planlıyorsa, nükleer uçak gemileri üretmek bir zorunluluk olarak Çin savunma sanayisinin çözmesi gereken bir problem olarak gösteriliyor.

Çin muhtemelen daha sonra da birkaç uçak gemisi inşa etmeye devam edecektir. Zira 3 ya da 4 uçak gemisinin denizdeki rotasyonu pek mümkün görünmüyor. Diğer su üstü gemilerinde ve denizaltılarda olduğu üzere uçak gemileri de kendi aralarında bir rotasyona tabi tutularak denizde seyir halinde bulunuyorlar. Denizde seyir halindeki her gemiye karşılık, eşdeğer bir geminin denizden yeni döndüğü, bir diğerinin ya kuru havuzda olduğu ya da tekrar denize çıkmak üzere hazırlıklarını tamamlamaya çalıştığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu görevlendirme akışı, fiilen, bir ülkenin sahip olduğu her üç uçak gemisinden ancak birinin denizde olabileceğine işaret ediyor. Belki emercensi bir durumda veya acil gelişen bir olayda, hazırlıklarını tamamlamakta olan uçak gemisi alelacele denize çıkarılabilir ki bu pek de tercih edilen bir usul değildir. 

Çin, eğer ABD Donanması ile Pasifik’te boy ölçüşmek istiyorsa, bunda kararlıysa, en az ABD Pasifik Filosunun bu denizde tuttuğu uçak gemisi kadar sayıda nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi inşa etmek ve denize indirmek durumundadır. Bu, USS Nimitz, Vinson, Roosevelt, Lincoln, Washington, Stennis ve Reagan'la karşı karşıya gelmeye hazır 7 adet Çin uçak gemisi demektir. Çin’in henüz nükleer enerjiyle çalışan tek bir uçak gemisi inşa edemediği göz önüne alındığında, Çin tersanelerinin önümüzdeki yirmi yıl boyunca bu uğurda gemi üretmeye devam etmesini bekleyebiliriz.

Türkiye'nin Uçak Gemisi Üretimindeki Son Durum Nedir?

Halihazırda TCG Anadolu Amfibi hücum gemisini aynı zamanda belirli sınırlamaları dahilinde bir uçak gemisi olarak da kullanan Türkiye, bu sınıftaki ikinci uçak gemisi olan TCG Trakya’nın üretimi için kolları sıvamıştı. Öte yandan Savunma Sanayii İcra Kurulu (SSİK) kararı gereği bu yıl gerçek manada bir uçak gemisini üretmek ve en kısa sürede Türk Donanmasına kazandırmak için çalışmalara başlandı. Türkiye’nin üretmediği hedeflediği yeni uçak gemisinin 285 metre uzunluğunda, tonaj büyüklüğünün ise 60.000 olması öngörülüyor. Uçak gemisinden kalkacak uçaklar için STOBAR sistemi kullanılacak. Ana tahrik sistemi olarak, uçak gemisine 25 deniz mili azami hız sağlama kapasiteli COGAG (Kombine gaz türbini ve gaz türbini) kullanılacağı ifade ediliyor.

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 19.03.2024
  • Süre : 3 dk
  • 468 kez okundu

Google Ads