Site İçi Arama

savunma

Bırakın George Yapsın

ABD Sivil Havacılık Otoritesi FAA, “Otomasyona aşırı güvenmenin sonucu olarak, Hava Aracının Pilotun Kumandası altında Araziye Çarpması”  konusunu gündeme getirip, pilotlara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

ABD Sivil Havacılık Otoritesi FAA, “Otomasyona aşırı güvenmenin sonucu olarak, Hava Aracının Pilotun Kumandası altında Araziye Çarpması”  konusunu gündeme getirip, pilotlara önemli tavsiyelerde bulunuyor. FAA’nın bu konuda hazırladığı bilgilendirme bülteninde, otomasyonun pilotların becerilerini azaltabileceği ve otopilotu çok kullanan pilotların manuel uçma becerilerini kaybedebileceği, mizahi olarak ifade edilmiş: “Otopilotla yapılan aletli yaklaşmalar o kadar kusursuz ki, insanın her seferinde “Bırakın, George yapsın.” diyesi geliyor. İyi de, ya George, bir aletli yaklaşmanın tam ortasında, mola vermeye karar verirse, ne yapacaksın? Demek ki, en iyisi uçağı manuel ve otomatik kullanma arasında bir denge kurmak.” 
İnsan ile otomasyon arasındaki dengenin sağlanması için de güzel tavsiyeler var:

-- Uçağınızdaki otomasyon sisteminin nasıl çalıştığını ve sistem çalışmadığı zaman uçağın nasıl davranacağını öğrenin.
-- Uçağınızdaki otomasyon sisteminin kullandığı bilgiyi hangi kaynaklardan aldığını ve bu bilgi eksik ya da hatalı olduğunda, sistemin nasıl bir cevap vereceğini öğrenin.
-- İhtiyaç olduğunda, otomasyonu en hızlı şekilde, nasıl devreden çıkarıp manuel uçuşa geçebileceğinizi öğrenin. 
-- Becerilerinizi ve güven seviyeni yüksek tutmak için, düzenli olarak manuel uçuş alıştırması yapın. Simülatördeki uçuşlar da, bu konuda işe yarar.
-- Pilotların becerilerini arttırmaya yönelik yapılan, FAA WINGS gibi kurslara katılın.

FAA, uçaktaki otomasyon sistemlerinin uçuş konforunu arttırdığını ve otomasyon sistemlerinin pilotların düşmanı olmadığını özellikle vurguluyor. Sadece, pilotların kendilerine: “Gerektiği zaman, uçağı otomasyon sistemlerinden destek almadan, manuel olarak uçurabilir miyim? sorusunu sormalarını istiyor.

Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Tüm Makaleler

  • 27.11.2021
  • Süre : 2 dk
  • 1067 kez okundu

Google Ads