logo

Makalelerinizi bugün paylaşmaya başlamanız için yeni nesil blog sitesi, strasam.org

STRASAM.ORG

Sitemizde yazar olmaya ne dersiniz ?

STRASAM.ORG, strateji, siyaset, savunma, ekonomi, tarih, hukuk, uluslararası ilişkiler, NATO, çevre ülkeleri vb. alanlara yönelik yapılan araştırma ve analizleri yayımlamak maksadıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Başvuru Yap

Türkiye

Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 87/4, 06900 Çankaya/ANKARA

Ara: +90 531 278 24 12

[email protected]
savunma

Bırakın George Yapsın

ABD Sivil Havacılık Otoritesi FAA, “Otomasyona aşırı güvenmenin sonucu olarak, Hava Aracının Pilotun Kumandası altında Araziye Çarpması”  konusunu gündeme getirip, pilotlara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL

Tüm Yazıları için tıklayınız


  • 27.11.2021
  • Süre : 2 dk
  • 370 kez okundu

ABD Sivil Havacılık Otoritesi FAA, “Otomasyona aşırı güvenmenin sonucu olarak, Hava Aracının Pilotun Kumandası altında Araziye Çarpması”  konusunu gündeme getirip, pilotlara önemli tavsiyelerde bulunuyor. FAA’nın bu konuda hazırladığı bilgilendirme bülteninde, otomasyonun pilotların becerilerini azaltabileceği ve otopilotu çok kullanan pilotların manuel uçma becerilerini kaybedebileceği, mizahi olarak ifade edilmiş: “Otopilotla yapılan aletli yaklaşmalar o kadar kusursuz ki, insanın her seferinde “Bırakın, George yapsın.” diyesi geliyor. İyi de, ya George, bir aletli yaklaşmanın tam ortasında, mola vermeye karar verirse, ne yapacaksın? Demek ki, en iyisi uçağı manuel ve otomatik kullanma arasında bir denge kurmak.” 
İnsan ile otomasyon arasındaki dengenin sağlanması için de güzel tavsiyeler var:

-- Uçağınızdaki otomasyon sisteminin nasıl çalıştığını ve sistem çalışmadığı zaman uçağın nasıl davranacağını öğrenin.
-- Uçağınızdaki otomasyon sisteminin kullandığı bilgiyi hangi kaynaklardan aldığını ve bu bilgi eksik ya da hatalı olduğunda, sistemin nasıl bir cevap vereceğini öğrenin.
-- İhtiyaç olduğunda, otomasyonu en hızlı şekilde, nasıl devreden çıkarıp manuel uçuşa geçebileceğinizi öğrenin. 
-- Becerilerinizi ve güven seviyeni yüksek tutmak için, düzenli olarak manuel uçuş alıştırması yapın. Simülatördeki uçuşlar da, bu konuda işe yarar.
-- Pilotların becerilerini arttırmaya yönelik yapılan, FAA WINGS gibi kurslara katılın.

FAA, uçaktaki otomasyon sistemlerinin uçuş konforunu arttırdığını ve otomasyon sistemlerinin pilotların düşmanı olmadığını özellikle vurguluyor. Sadece, pilotların kendilerine: “Gerektiği zaman, uçağı otomasyon sistemlerinden destek almadan, manuel olarak uçurabilir miyim? sorusunu sormalarını istiyor.


Google Ads