Site İçi Arama

savunma

Dünyanın En Büyük Ticari, Sivil ve Özel Sektör Hava Kuvveti

Lakeland, Florida merkezli Draken International 2011'de kuruldu ve o zamandan beri hızla büyüdü. Şu anda şirket, ABD Hava Kuvvetleri için bir dizi eğitim faaliyetini yürütüyor, ancak aynı zamanda aktif olarak bir Avrupa üssü açmayı da düşünüyor, planlıyor. Ancak, Fransız Deniz Kuvvetlerine de uçuş hizmeti sunuyor.

30 operasyonel MiG-21'i, 11 Douglas A-4K Skyhawk'ı sahaya çıkarabilen, Norveç ve Danimarka’nın hizmet dışı bıraktığı 12+24 toplam 36 F-16A MLU uçağını satın alan ve onları model yükseltmeye tabi tutacak olan (F-16’lar Draken International’da henüz hizmete girmediler), ayrıca farklı tiplerde; Denel (eski adıyla Atlas), Cheetah (Mirage 5'ten türetilen İsrail IAI Kfir teknolojisiyle, Mirage III'ün Güney Afrika'daki büyük bir model yükseltmesi), MB-339 hafif savaş jetine sahip ve bu kategoride 28 adet daha uçağa sahip herhangi bir hava gücü, Flight International'ın yıllık Dünya Hava Kuvvetleri dizininde üst sıralarda yer alacaktır.

Draken International'a ait bir Mirage F1.

Yukarıda listelenen uçakların bir ticari şirkete ait olduğunu öğrenmek sürpriz olabilir. Bu filo dünyanın en büyük özel hava kuvvetleri olan Draken International'a aittir.

Lakeland, Florida merkezli Draken International 2011'de kuruldu ve o zamandan beri hızla büyüdü. Şu anda şirket, ABD Hava Kuvvetleri için bir dizi eğitim faaliyetini yürütüyor, ancak aynı zamanda aktif olarak bir Avrupa üssü açmayı da düşünüyor, planlıyor. Ancak, Fransız Deniz Kuvvetlerine de uçuş hizmeti sunuyor.

Draken International’ın kısa vadede gerçekleştirmeyi planladığı iş modeli, tamamı dördüncü nesil taktik savaş uçaklarını kullanan ilk ticari hava gücü hizmeti sağlayıcısı olmak. 

Şirket ilk olarak, 2012'de Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden satın aldığı 4. Nesil seviyesinde modernize edilen A-4 Skyhawk’lar ile hizmete başladı.  Satın alınan A-4 Skyhawk’lar dünyadaki diğer Skyhawk'lara benzemiyorlardı. Yeni Zelanda bu uçaklara 1990'larda 300 milyon dolarlık bir model yükseltme yaptırmıştı, tabiri caizse adeta F-16'nın cesaretini alıp Skyhawk'a koymuşlardı. Buna bir Westinghouse AN/APG-66 radarı, uygulamalı gaz kolu sistemi (HOTAS- Hands-On Throttle And Stick), bir cam kokpit ve bir MIL-STD-1553B veri yolu (databus) dahildir. Draken International satın alana kadar, bu uçaklar neredeyse on yıldır Yeni Zelanda'da uçmuyorlar ama stokajda tutuluyorlardı ve çok iyi korunmuşlardı.

Filoda Yeni Zelanda’dan satın alınan A-4 Skyhawk’lar ve Polonya’dan alınan MiG-21'lerin yanı sıra yine Yeni Zelanda’dan alınan dokuz Alenia Aermacchi MB-339 ve ayrıca çeşitli ABD özel sahiplerinden satın alınan beş Aero Vodochody L-39 Albatros bulunuyor. Draken uçucuları, görev dışı anlarında, L-39’ları Black Diamonds akrobasi timinde uçuruyorlar.

Draken; rakiplerinin, hedef çekme veya elektronik saldırı profilleri gibi roller için IAI Kfir’leri, Hawker Hunter’ları veya Learjet gibi eski uçakları ve ekipmanları kullanma eğiliminde olduğunu savunuyor. (Draken’den daha eski bir sivil savaş uçakları şirketi olan, en büyük rakipleri Top Aces’i kastediyor. Top Aces için bknz. Ref.-1).

Draken L-39 Albatros’tan yüksek verim alıyor, bu nedenle; L-39’un gelişmiş modeli olan Aero Vodochody L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft- Gelişmiş Hafif Savaş Uçağı)’dan da 28 adet satın aldı ve Albatros filosunu genişletti.

Draken International'ın L-159 ALCA Albatros uçakları.

Draken International'a ait bir Aermacchi MB-339.

Aero'nun 1970'lerdeki eski L-39 Albatros'undan türetilen ALCA'lar, bu yüzyılın ilk yıllarında 72 adet inşa edilmişlerdi, ihtiyaç fazlası olarak stokajda tutuluyorlar ve müşterilerini bekliyorlardı. 

L-159 ALCA’ların 2001-2003 yılları arasında inşa edilmiş ve hiç uçmamış olmaları bu uçakların rahat desteklenebilir ve sürdürülebilir olduğu anlamına gelir. Uçakta 4. Nesil uçaklarda kullanılan Selex Grifo-L çok modlu darbeli Doppler radarı ve bir cam kokpit ile HOTAS bulunuyor. Takatını modern Honeywell F124 motorundan alıyor ve bu çok verimli bir motor. 

Draken, performanslarını yükseltmek için ALCA'lara ek para da harcadı. Bunlar, en yüksek hızı artırmak için yapılan aerodinamik iyileştirmeleri kapsıyordu. 

Draken’in ABD silahlı kuvvetleri için uçtuğu görevler, uçaksavar topu atışları için hava hedefi çekmek gibi basit görevlerden ABD Donanması gemilerine karşı uçan seyir füzesi uçuş profillerine kadar çok çeşitli eğitim rolleridir. Ancak, F-16, F-15, F-22 ve F-35’lerin eğitimleri için uçulan aggressor (saldırgan düşman) rolündeki görevler zor ve ciddi hazırlık ve performans gerektiren görevlerdir.

ABD Silahlı Kuvvetleri Neden Sivil Bir Hava Gücünden Hizmet Satın Almaktadır?

Draken'in filosunun bu rollerde kullanılmasının arkasındaki ana etken, elbette maliyettir.

Draken International’a göre; müşterileri için ciddi avantaj sağlayan üç önemli özellikleri var. Bunlar;

1. Draken uçaklarının birini uçurmanın maliyeti ile bir ön cephe hattı askeri jeti uçurmanın maliyeti arasında ciddi büyük bir fark vardır. Draken uçaklarının uçuşları saatte yaklaşık 7.000 dolara mal oluyor. Bu, bir F-16'ya kıyasla uçuş saati başına 40.000 $ maliyet tasarrufu demek. F-35 veya Eurofighter Typhoon gibi uçaklar için ise bu 80.000 $ civarı bir maliyet tasarrufu demek. Bunlar, uçuş saati başına yapılan çok ciddi ölçüde maliyet tasarruflarıdır.

2. Her savaş uçağının yaklaşık 8.000 uçuş saati gibi bir toplam ömrü vardır. Bir ön cephe savaş uçağı yerine Draken uçaklarının uçtuğu her saat, o savaş uçağının gövdesi için harcamak zorunda olmadığınız bir saattir, yani hava gücü olarak belirgin görevlerde sivil bir hava filosundan hizmet satın alarak ön cephe savaş uçaklarınızın kullanım ömrünü uzatıyorsunuz.

3. “Negatif eğitim” tehlikesi her zaman vardır. Pek çok batılı savaş pilotunun yılda yalnızca yaklaşık 150 saat uçuş süresi olduğu, bu kadar uçuş yapabildiği göz önüne alındığında, seyir füzesi profilleri gibi çatışmada onlara asla fayda sağlamayacak olan uçuşlar için bu değerli uçuş sürelerini harcamanın hiçbir anlamının olmadığı aşikardır. Kendilerine tahsis edilen uçuş sürelerini savaşta onlar için daha gerekli ve kıymetli olacak görevlere tahsis edebilirler, böylelikle pilotlarınızı gerçek harbe daha iyi hazırlamış olursunuz.

Ancak Draken, ABD’nin Saldırgan (Aggressor) rolündeki filoları tarafından üstlenilen üst düzey görevleri üstlenmez. F-15'leri, F-18'leri ve F-16'ları uçuran Saldırgan filolar, dünyadaki hemen hemen her tehdidi simüle edebilirler. Ancak, üçüncü nesil veya erken dördüncü nesil uçaklardan kaynaklanan çok çeşitli tehditler de var ve üst düzey Saldırgan uçaklarınızı bu düşman uçaklarını simüle etmek için kullanmak çok maliyetli olmaktadır. Satın aldığı F-16’lar modernize edildikten sonra Draken de bazı üst düzey saldırgan düşman uçaklarını simüle edecektir.

Eğitimlerde ABD Hava Güçleri Draken International filosundan Saldırganların MiG-29'ları ve J-11'leri simüle etmeye odaklanmasını ister. Draken envanterindeki uçaklar ile MiG-21'leri ve diğer üçüncü ve üst düzey olmayan dördüncü nesil türleri kolayca simüle edebilmektedir.

Şirket, pilotlarını eski askeri pilotlardan temin ediyor. Draken International’da çok sayıda eski USAF, USN ve USMC pilotu mevcuttur. 

Draken International’ın L-39 Albatros’ları.

Peki Draken International Filosunun Bakımını Kim Nasıl Yapıyor?

Draken International’ın da bağlı olduğu Paramount Group’a ait Paramount Aerospace şirketi, Draken International firmasının uçaklarının hat, üs ve depo seviyesi bakımlarını yürütmektedir. Bu şirket de uçak bakım personelini ABD silahlı kuvvetlerinden emekli olan uçak bakım uzmanlarından tercih ve temin etmektedir.

Draken International'la ait L-159 ALCA periyodik bakım esnasında.

ABD Silahlı Kuvvetlerine ait hava güçleri (USAF, NAVY AIR, MARINES AIR), bazı görevlerini yukarıda açıklanan gerekçeler ile sivil hava güçlerine taşero etmeyi tercih etmekte ve bu hizmetlerin niteliğini ve niceliğini artırmaktadırlar. Bu da Top Aces, Draken International gibi “Sivil Hava Gücü/Kuvveti” olarak adlandırabileceğimiz özel şirketlerin sayısını ve kapasitelerini arttırmaktadır. Bu şirketler servisten çıkarılan savaş uçaklarını satın almakta, onları modernize etmekte, uçuş ve uçak bakım görevleri için silahlı kuvvetlerden emekli olmuş, ayrılmış personeli tercih ve istihdam etmekte, bu özel şirketler tarafından yapılan uçuş görevlerinde ilgili müşteri hava gücü ciddi maliyet tasarrufu ve eğitim kalitesi avantajları sağlamaktadır. Benzer hizmet bazı Avrupalı hava kuvvetlerinde de tercih edilmeye başlanmıştır. Kanada, Almanya ve Fransa Hava Kuvvetleri de bazı uçuş hizmeti görevlerini sivil hava gücü şirketlerden satın almaktadırlar. 

Kaynakça:

1. TOP ACES, Ticari F-16 Filosuna Sahip, Dünya’da İlk ve Tek Sivil Şirket

https://strasam.org/savunma/havacilik-ve-uzay-sanayii/top-aces-ticari-f-16-filosuna-sahip-dunyada-ilk-ve-tek-sivil-sirket-1995

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 04.07.2023
  • Süre : 5 dk
  • 1945 kez okundu

Google Ads