Site İçi Arama

savunma

Efsanevi Hava Hakimiyeti Uçağı F-14 Tomcat; Asla Yaşanmamış Bir Savaş İçin Özel Olarak Üretilmiş Bir Savaş Uçağıydı, Yeri Hâlâ Doldurulamadı

Çin’in Yükselişiyle Birlikte; ABD Donanması, Tomcat’in Hava Üstünlüğü Uçağı Kapasitesini Sunabilecek Bir Uçak Arayışındadır.

1950’lerden sonra; ABD ve SSCB arasındaki güç gösterisi yoğunlaşan bir soğuk savaşa dönüşmüştü, bu soğuk savaş, bazı krizlerde, sıcak savaşa dönüşme riskini de taşıyordu, tüm dünya kabaca doğu-batı olarak, bu iki büyük güç arasındaki düelloya bir şekilde dahil oluyordu.

1960-70’lerde; ABD uçak gemisi gücü ile SSCB’nin çok önündeydi. ABD’nin uçak gemileri filosu uzun süredir ülkenin en iyi kuvvet yansıtma ve caydırma aracı olarak hizmet veriyor ve güç gösterisi yapıyordu. Bir uçak gemisi NATO standartlarında bir hava üssünü taşıyabilmekteydi. Bu, müthiş bir hava gücünün deniz üzerinde transferi anlamına gelmekteydi. Ancak, uçak gemilerinin devasa boyutları onları savunmayı da zorlaştırıyordu.

İkinci Dünya Savaşı; denizlerde düşman uçaklarının düşman gemilerinden daha büyük bir tehdit olduğunu gösterdi ve Vietnam Savaşı, it dalaşı söz konusu olduğunda; ABD hava gücünün en etkili uçağı F-4 Phantom II'nun eksikliklerini de sergiledi. ABD donanması, Soğuk Savaş sürdükçe; göklerde acımasız bir yıpratma savaşının da yürütüleceğini öngörüyordu.

ABD donanmasının; uçak gemisi saldırı grubunun ön savunma hattı olarak hizmet verebilecek, gelen düşman bombardıman uçaklarına yüksek hızda yaklaşabilecek ve taşıyıcısı olan uçak gemisini güvenli bir şekilde tehlikelerden uzak tutacak kadar uzun mesafelerden onlarla çatışmaya girebilecek bir uçağa ihtiyacı vardı.

Yani ABD donanmasının gerçek bir “hava üstünlüğü/hakimiyeti-air superiority” uçağına ihtiyacı vardı.

Grumman Aerospace Corporation tarafından önerilen "ağır sıklet ve kaslı" bir savaş uçağı tasarımı, bu amaca uygun görünüyordu. Bu yeni uçak; kalkış sırasında kaldırma kuvvetini en üst düzeye çıkarmasına ve yüksek hızlı uçuş sırasında sürtünmeyi en aza indirmesine olanak tanıyan, geniş kapsamlı değişken geometrili kanat tasarımını da içeriyordu.

Ve sahneye F-14 Tomcat çıktı.

ABD Donanması, bu yeni savaş uçağını o kadar çok beğendi ve sevdi ki; prototip test ve değerlendirme safhasını tamamen atlamayı tercih etti ve Tomcat’i 1969 yılında seri üretime soktu ve ilk F-14'lerini 1972'de servise aldı, üretim 1991 yılına kadar devam etti ve toplam 712 adet F-14 üretildi.

Hava Üstünlüğü Şart Gereksinimdi ve Bundan Taviz Yoktu. Tomcat ve Phoenix Adeta Bütünleşmişti

F-14’ün taşıdığı silahlar da kendisi gibi ağır siklet ama süratli, güçlü ve çevikti. Toplam on adet sabit nokta ve 14.500 poundluk silah taşıma kapasitesi ile Tomcat; ciddi bir uçan cephanelikti, ancak asıl ağır darbeyi vuran silahı, 6 adedini taşıyabildiği AIM-54 Phoenix füzesiydi. Tomcat ve Phoenix adeta bütünleşmişti.

Tomcat, batı envanterindeki en ölümcül havadan havaya füze olan AIM-54 Phoenix'i fırlatmak için özel olarak inşa edilmiş devasa bir burun radarını kullanan, devasa bir uçaktı. Bugün sahaya sürülen füzeler, Phoenix'in sahip olduğu yeteneklerin sadece bir kısmını yakalayabilmekteler.

Soğuk Savaş Bitince; güçlü F-14, savaşı olmayan bir savaşçıya dönüştü ve görevi sonlandı

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ABD Donanması kendisini bir dönüm noktasında buldu. Başa çıkacak Rus bombardıman uçaklarının hayaleti ABD donanmasının üzerinde olmadığı sürece; güçlü F-14, savaşı olmayan bir savaşçıya dönüşmüştü.

Bazı F-14’ler, aviyonik sistemler yönüyle modernize ediliyor, bazı yeni sistemler de ekleniyordu, ancak F-14'ün bakımı ve idamesi çok zor ve çok pahalıydı, kullanımı da çok zordu. F-14, özellikle F/A-18 Hornet ve onun halefi Super Hornet gibi yeni dördüncü nesil rakiplere göre; her yönüyle çok daha zor ve masraflı bir uçaktı.

Evet bazı elektronik geliştirmeler sayesinde F-14’ler, hem Irak hem de Afganistan'daki modern savaşların ilk günlerinde, yer hedeflerine karşı hava saldırısı görevlerinde bulundu, müşterek harekatlarda hava-hava görevleri genellikle F-18, F-15 ve F-16’daydı, Tomcat'in görkemli hava üstünlüğü günleri çoktan geride kalmıştı.

2006 yılında, F-14 Tomcat; rolünü kendisinden daha yavaş ve daha ucuz olan F/A-18 Super Hornet'e devrederek emekliye ayrıldı.

Çin’in Yükselişiyle Birlikte; ABD Donanması, Tomcat’in Hava Üstünlüğü Uçağı Kapasitesini Sunabilecek Bir Uçak Arayışında

Çin'in yükselişiyle birlikte; Tomcat'in sunduğu hava üstünlüğü kapasitesinin, "PCA (Penetrating Counter Air) " projesinden elde edileceği amaçlanmakta ve arzu edilmektedir.

F-14, asla yaşanmamış bir savaş için özel olarak üretilmiş bir savaş uçağıydı.

Evet; F-14, asla yaşanmamış bir savaş için özel olarak üretilmiş bir savaş uçağıydı. Ancak oyunun adı caydırıcılık olduğunda, Tomcat görevini yerine getirdi. Sonuçta; sesin iki katı hızda, 14.000 pound'dan daha fazla füzeyle donanmış, tam yüklü bir F-14'ü yenmek çok zordu.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 26.06.2024
  • Süre : 4 dk
  • 2461 kez okundu

Google Ads