savunma

F-16'lar Ukrayna Hava Gücüne Ne Katacak?

Mayıs 2023'te ABD, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçakları konusunda eğitilmesine ve müttefiklerin uçağı Ukrayna'ya nakletmesine destek verdiğini belirtti. Hibe edileceği açıklanan jetler, Ukraynalı pilotların eğitimlerini tamamlamasının ardından Ukrayna'ya teslim edilecek.

Ukrayna-Rusya savaşı öncesi Ukrayna Hava Kuvvetleri; küçük çaplı, tamamen Rus teknolojisine bağımlı, iddiası olmayan bir hava gücü idi.

Envanterindeki uçaklar kabaca aşağıda verildiği şekildeydi;

Mikoyan MiG-29 +20 uçak, çok rollü ancak temelde kısa menzil, alçak irtifa hava üstünlüğü uçağı.

Sukhoi Su-27 +30 uçak, çok rollü ancak temelde uzun menzil, yüksek irtifa hava üstünlüğü uçağı.

Sukhoi Su-24 8 uçak, uzun menzilli darbe uçağı (tahminen 4 adedi savaşta kaybedildi)

Sukhoi Su-25 16 uçak, yakın hava desteği uçağı

F-16 tedariki

F-16AM/BM, çok rollü, +61 uçak

Mayıs 2023'te ABD, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçakları konusunda eğitilmesine ve müttefiklerin uçağı Ukrayna'ya nakletmesine destek verdiğini belirtti. Hibe edileceği açıklanan jetler, Ukraynalı pilotların eğitimlerini tamamlamasının ardından Ukrayna'ya teslim edilecek.

Danimarka 19 adet F-16 uçağı sağlayacak ve Hollanda, Danimarka'da gerçekleşecek olan Ukraynalı pilotların ve bakım personelinin eğitimi için gerekli olan uçaklar haricinde kalan filosunun (42 uçak) %100'ünü sağlamaya çalışacak. ve Romanya. Danimarka, Nisan 2024'e kadar altı F-16, yılın geri kalanında sekiz F-16 ve sonrasında beş F-16 teslim etmeyi hedefliyor.

Norveç, Ukraynalı pilotları eğitmek için iki adet F-16 temin edecek, Ukrayna'ya temin edilen toplam uçak sayısı ise muhtemelen 10'un altında olacak. Belçika, 2025'ten itibaren F-16'ları hizmete sunabileceğini duyurdu.

Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika tarafından tedarik edilen tüm F-16 uçakları, F-16AM (tek koltuklu) / F-16BM (ikiz koltuklu) Block 15 Mid-Life Yükseltme (MLU) varyantları olacak. Bu varyantlar F-16C/D Blok 50/52'ye yakın özelliklere sahip, ancak gövde ömürleri çok yüksek, kullanım ömürlerinin sonlarına yaklaşmış uçaklardır.

Her şey planlandığı gibi giderse Ukrayna 2023 sonuna kadar birkaç düzine F-16 alabilecek

ABD geçtiğimiz günlerde F-16'ların Danimarka ve Hollanda'dan Ukrayna'ya transferine izin vereceğini doğruladı. Bu, Polonya ve Slovakya tarafından halihazırda taahhüt edilen F-16'lara ektir. Her şey planlandığı gibi giderse, Ukrayna 2023'ün sonuna kadar düzinelerce F-16 alacak. Bu durum anlaşılır bir şekilde medya aracılığıyla şok dalgaları yarattı ve birçok kişi F-16'ların Ukrayna filosuna eklenmesinin ya oyunun kurallarını değiştireceğini ya da fiyasko olacağını tahmin ediyor.

F-16’yı “yeni” olarak düşünmek tuhaf gelebilir. F-16, dünyada en yaygın kullanılan savaş uçaklarından biridir. Ancak Ukrayna için yeni bir uçaktır. Ukrayna Hava Kuvvetleri büyük ölçüde 1991'deki bağımsızlıktan sonra alınan Sovyet dönemi uçaklarına güveniyor. Ukrayna'nın MiG-29 Fulcrum’ları ve Su-27 Flanker'ları F-16 ile aynı nesilden olsa da, Rusya'daki varyantlarına nazaran çok daha az modernize edilmişlerdir. Uçakların radar menzili daha kısadır ve modern ekipmanları kullanamazlar.

Ukrayna, bu eşitsizliğe rağmen, kara hava savunma sistemleri ve pilotlarının agresif ve yetenekli mücadeleleri sayesinde Rusya'nın hava üstünlüğüne karşı koymayı başardılar. Açıkçası; bu savaşta Rusya’nın da hava gücünü ciddi oranda kullandığını söyleyemeyiz. F-16'lar savaşı tamamen değiştirmeyebilir ama Ukrayna'yı Rusya karşısında daha eşit bir zemine oturtacaktır.

O halde soru, Ukraynalı pilotların ve bakımcıların F-16'lar konusunda nasıl eğitileceğidir. Geleneksel olarak askeri pilotun yeni bir platform için eğitilmesi biraz zaman alır. Ukraynalı F-16 pilotları halihazırda bir savaş platformuna alışmış olsa da, yeni silah sistemlerine ve hatta arayüzlere (örneğin, analog kadranlardan kokpitteki çok işlevli ekranlara geçiş) alışmaları gerekecek. Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda sınırlı sayıda pilot yetiştirme sözü vermiş olsa da, tam yeterliliğin kazanılması en az 2 yıl alacaktır, bu süre uçak bakımcılarda 3-4 yılı bulacaktır. Lojistik alt yapının tamamen oturması da 4-5 yılı bulacaktır.

Ukrayna kara ve hava araçları ile Rus teknolojisi ve etkisinden çıkartılıp batı (western) teknolojisi ve etkisi altına alınmaktadır. Batı (ABD), Ukrayna’yı Rusya’nın böğrüne hançer gibi sokuyor, bu Rusya’nın kabulleneceği ve katlanacağı bir durum değildir. Aslında, Rusya bu savaştan alacağını almıştır, ancak Ukrayna’nın hem teknolojik hem ekonomik hem de askerî açıdan batılılaşmasını kendisine yakın ve ciddi bir tehdit olarak görecek ve buna göre tedbirini alacaktır.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 04.11.2023
  • Süre : 3 dk
  • 529 kez okundu

Google Ads