savunma

Hava Savaşına Yeni Yaklaşım

Yapay zekâ ve otomasyondaki hızlı gelişmelerin yanı sıra dünya hava güçlerinin düşük maliyetli insansız savaş uçaklarına odaklanmalarına rağmen; insan pilotlar önümüzdeki yıllarda hava muharebelerinde hala kilit rol oynayacaklar.

Çok uzak olmayan bir gelecekte, hava güçlerinin kuvvet yapısı dramatik bir şekilde; nispeten az sayıdaki yüksek kapasiteli ve insanlı platformlardan, tek kullanımlık dronlara ve multi-milyon dolarlık çok amaçlı SİHA sistem yığınlarına doğru kayacak. Devreye yapay zekâ da yoğun ve etkili bir biçimde girecek ve hava araçlarında maliyet-etkinlik en üst boyutlarda aranan bir nitelik olacak. Hatta insanlı savaş uçaklarından çok daha düşük maliyetli olan SİHA’lar bile pahalı hava araçları sınıfına girecekler ve bu SİHA’ların takımlarında çok sayıda, her birinin kullanım ömrü yalnızca birkaç yıl olan ve replikatör olarak adlandırılan ucuz dron'lar da sahaya sürülecek. 

Gelecek Dronların olacak ama pilotlar bir yere gitmeyecek

Yapay zekâ ve otomasyondaki hızlı gelişmelerin yanı sıra dünya hava güçlerinin düşük maliyetli insansız savaş uçaklarına odaklanmalarına rağmen; insan pilotlar önümüzdeki yıllarda hava muharebelerinde hala kilit rol oynayacaklar. En gelişmiş yapay zekâ destekli platformlar bile yakınındaki savaş uçaklarındaki insan pilotlar tarafından etkili bir şekilde kullanılacak şekilde tasarlanıyorlar. Görülüyor ki; hava güçlerinin doğuşunda ve geliştirilmelerinde kuvvet çarpanı olarak kullanılan teknoloji, bu misyonunu sürdürecek.  

İnsanlı uçakların sayıları azalacak, insansız uçakların sayıları artacak. Havada pilot çok azalacak, yerdeki pilot sayısı çok artacak.

Dünya hızla, savaşlarda dahi insan hayatını tehlikeye atmayacak çatışma modellerinin üzerinde yoğunlaştı. İnsanlı uçakların sayılarının azılacak olmasının ama o uçakların yerdeki konsolun başındaki pilotlar tarafından uçurulacak olmalarının ana sebebi; hava muharebelerinde insan hayatını riske atmamaktır.

Çok yakın gelecekte yapılacak hava muharebelerinde insanlı savaş uçaklarını havada çok az sayıda göreceğiz, insanlı savaş uçaklarının içindeki pilotlar etraflarındaki SİHA, İHA ve Dron’lara liderlik ve komuta eden pilotlar olacaklar. Havadaki insansız uçaklar, yerdeki pilotlar tarafından uçurulacaklar, her hâlükârda havadaki ve yerdeki pilotları, uçaklarını daha etkin uçurabilmeleri için, onları yapay zekâ destekleyecek.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 03.10.2023
  • Süre : 2 dk
  • 693 kez okundu

Google Ads