Site İçi Arama

savunma

Hindistan Donanması, MiG-29K’larını Rafale M’lerle Değiştiriyor

Fransa, daha önce Hindistan Hava Kuvvetlerine 36 adet Rafale tipi savaş uçağı satışını gerçekleştirmişti. Şimdi bu sayının üzerine, Hindistan Donanmasına uçak gemilerine iniş kalkış yapabilen 26 adet Rafale M satışını gerçekleştirme noktasında. Böylece Hindistan’ın envanterine toplam 62 adet Rafale girmiş olacak.

Hindistan ve Fransa bu hafta içinde Hindistan Donanması için 26 adet Dassault Rafale M (donanma versiyonu) savaş uçağı alımına ilişkin bir anlaşma imzalıyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından 13-14 Temmuz 2023 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret ediyor. Bu ziyaret esnasında Hindistan donanmasının modernizasyonu için iki ülkenin karşılıklı nasıl bir adım atabileceği konuşulacak. Fransa’dan alınacak teknoloji desteğiyle Hindistan savunma sanayisinde daha iyi bir noktaya erişilmesi amaçlanıyor. Bunun için iki ülkenin Hindistan Savunma Sanayisi Yol Haritası belirlenecek. Bu yol haritası anlaşmasına ek olarak iki ülkenin 26 adet Rafale M savaş uçağı tedarik anlaşmasına imza atmaları bekleniyor.

Hindistan tarafından satın alınacak 26 adet Rafale M savaş uçağının tamamının tek kişilik olması öngörülüyor. Hint Donanması pilotları önce Fransa'da eğitim alacaklar ve takiben Hindistan Deniz Üssü INS Hansa'daki simülatörlerde eğitimlerine devam edecekler. On sekiz uçaktan oluşan deniz filosu INS Vikrant'ta (R11) konuşlu olacak. Geriye kalan sekiz uçak hem rotasyonel görevlendirmeler hem de tazeleme eğitimlerinde kullanılmak üzere Hansa Deniz Üssü'nde konuşlandırılacak.

Rafale A uçakları 4 Haziran 1986 tarihinde ilk uçuşunu yapmıştı. Daha sonra tek kişilik C ve çift kişilik B modelleri geliştirildi. Rafale B/C modelleri 19 Mayıs 1991 tarihinde gökyüzüyle buluştu. Başlangıçta bu uçaklarda kullanılan RBE2 radarı yerine 2012 yılından itibaren AESA RBE2 radarı takılmaya başlandı. Bunun yanında Damocles hedefleme podu sayesinde Rafale uçakları, nükleer taarruz dahil çok çeşitli görevleri yapabilen, MBDA üretimi Meteor ve Mica hava hava füzeleriyle donatılan oldukça modern bir av-bombardıman uçağına dönüşmüş oldu. Ayrıca AM39 Exocet Block 2, AS-30L, ASMP, SCALP/Storm Shadow havadan yere (satha) mühimmatını kullanabiliyor olması uçağın geniş bir yelpazede görev yapmasını sağlıyor. Günümüzün çok amaçlı en iyi savaş uçaklarından biri olan Rafale'ler, 55.000 feet irtifaya 1 dakikadan kısa sürede sürede tırmanma özelliğiyle de dikkat çekiyor. 

Fransa, daha önce Hindistan Hava Kuvvetlerine 36 adet Rafale tipi savaş uçağı satışını gerçekleştirmişti. Şimdi bu sayının üzerine, Hindistan Donanmasına uçak gemilerine iniş kalkış yapabilen 26 adet Rafale M satışını gerçekleştirme noktasında. Böylece Hindistan’ın envanterine toplam 62 adet Rafale girmiş olacak.

Rafale M, 2006 yılında hizmete girdi. Hâlihazırda Fransız Donanmasında görev yapan Rafale M F3 versiyonu, Avrupa ve ABD yapımı tüm havadan havaya mühimmatını taşıyabiliyor. Bu durum Hindistan açısından bir tercih nedeni olmuş olabilir. Ayrıca Rafale M versiyonları Havada Yakıt İkmali de yapabilen uçaklar. 2011 yılında Libya Harekâtında pistten kalkış yapmaya hazırlanan Libya Hava Kuvvetlerine ait bir G-2 Galeb uçağını vurması, 2013 yılında Fransa kalkış yapan uçakların havadan yakıt ikmali ile Mali’deki hedefleri vurması, bu uçağın dünya çapında dikkatleri üzerine çekmesini sağladı. Nispeten düşük görünürlüğe sahip olması, ses üstü seyir kabiliyeti ve gelişmiş aviyonikleri ile Rafale M uçakları 4,5’uncu nesil olarak kabul ediliyor. 1760 kilometre harekât yarıçapı olan Rafale, iki adet SNECMA M88-2 motor kullanıyor. 11 adet yük taşıma istasyonu var. Toplamda 9.000 kilograma kadar bomba ve silah taşıyabiliyor.

Hint donanması, halihazırda, envanterdeki Rus yapımı MiG-29K uçaklarında motor ve elektronik kontrol sistemlerinde sorun yaşıyor. Bu sorunlar nedeniyle, Hindistan mevcut MiG-29K’ların en fazla %39’unu faal tutabiliyor. Bu düşük faaliyet oranı, Hindistan’ı Fransızlarla işbirliğine yöneltti. MiG-29K’ları Rafale M’lerle değiştirmek istiyor. 

Hindistan, havacılık alanında ağırlıklı olarak Rus uçaklarını ve mühimmatını tercih eden bir ülkeydi. Son yıllarda Batı Bloku ile ilişkileri iyice gelişmeye başlayan BRICS üyesi Hindistan, Fransız Savunma Sanayisi ürünlerine alışkın bir ülke. İki ülke aralarında stratejik ortaklığın bu yıl 25. Yıldönümünü kutluyor. İki ülke çeyrek asırlık birlikte çalışma tecrübesine sahipler. 14 Temmuz’da Fransa’da, 25. Yıl anısına kutlama törenleri yapılacak. Bu kapsamda, Hindistan Hava Kuvvetlerine ait 4 adet Rafale uçağı, Base Aérienne 105 d'Évreux Commandant Viot (BA105) hava üssüne intikal etti. Hindistan Rafale uçakları, bu kutlamalar esnasında geçit törenine katılacaklar, gösteri uçuşlarını icra edecekler.

18 adet Rafale M uçağının konuşlanacağı INS Vikrant, Hindistan’ın kendi tersanelerinde yaptığı, geçtiğimiz Eylül ayında servise giren, toplamda 3 milyar USD’ye mal olan bir uçak gemisidir.  Bu geminin yanında Rusya'dan satın alınarak 2013 yılında hizmete giren Vikramaditya da kullanılmaktadır. Böylece Hindistan, envanterine faal iki uçak gemisi bulunduran nadir bir deniz gücü olarak okyanuslarda adını söz ettirmeye başladı. Aslında hem Çin'in hem de İngiltere’nin donanmalarında birden fazla uçak gemisi bulunuyor ancak iki ülke de henüz aynı iki uçak gemisi faal tutabilecek, birlikte harekât yapabilecek seviyeye henüz erişemedi. Bu yönüyle Hindistan Donanması uçak gemisi kullanımında Çin ve İngiltere’den bir adım öne geçti.

Yunan Hava Kuvvetleri de 2022 yılından itibaren Rafale kullanıyor. Yunanistan, 2020 yılında Fransa ile imzaladığı anlaşma kapsamında 18 adet Rafale F3R tipi uçak için sipariş vermişti. Sonra bu sayıya ilave olarak 6 uçak daha satın almaya karar verdi. Yunan siparişleri tamamlandığında Yunan Hava Kuvvetlerinin elinde 24 adet Rafale olacak. İlk Rafale uçağı 2021 yılının Temmuz ayında Fransa’daki Yunan pilotlarına eğitim vermek maksadıyla Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilmişti. Eğitimlerin tamamlanmasını takiben ise ilk 6 adet Rafale savaş uçağının 19 Ocak 2022 tarihinde törenle Yunanistan'a teslimi gerçekleştirilmişti. Halihazırda uçakların teslimat süreci devam ediyor. Şimdiye kadar toplam 16 adet Rafale Yunanistan’a teslim edildi. Yunanistan’ın uçak gemisi bulunmadığından deniz versiyonu Rafale M uçaklarından satın alması söz konusu değil.

Kaynakça

Brad Lendon, “India demonstrates naval strength with dual aircraft carrier exercise, a feat China has yet to accomplish”, CNN, 15 Haziran 2023, https://edition.cnn.com/2023/06/15/asia/india-navy-dual-aircraft-carrier-operations-intl-hnk-ml/index.html

Dario Leone, “India and France will sign this week a deal for the purchase of 26 Dassault Rafale M naval fighter aircraft”, The Aviation Geek, 10 Temmuz 2023, https://theaviationgeekclub.com/india-to-unveil-rafale-m-deal-for-ins-vikrant-aircraft-carrier-on-bastille-day/amp/

Sami Atalan, Modern Hava Sistemleri II, Rafale M bölümü, Elma Basım Yayın, Ocak 2018, Sayfa 61

Vikramaditya ve Vikrant Uçak Gemileri Birlikte Sefer Halinde

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 12.07.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1142 kez okundu

Google Ads