Site İçi Arama

savunma

Pentagon, Yazılım Sorunları Nedeniyle Yeni F-35 Kabullerini Durduracak

F-35 Ortak Program Ofisi basına yaptığı açıklamada; TR-3 gecikmelerinin teslimatları aksatacağını ve bu arada yeni savaş uçaklarının depolanmak zorunda kalmasına neden olacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), yeni inşa edilen F-35 Müşterek Taarruz Uçaklarını, savaş uçağının bazı sistemlerinin yükseltilmesindeki gecikmeler nedeniyle Temmuz 2023 ayından itibaren teslim almayı durduracak.

“Teknoloji Yenileme 3” donanımlı yeni F-35’lerin planlanan teslimatının durdurulması, üretici Lockheed Martin'in düzinelerce yeni F-35’i Fort Worth, Teksas'taki ana fabrikasında yılın geri kalanında ve belki de 2024 baharına kadar depolamak zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

F-35'in Teknoloji Yenileme 3 projesi, savaş uçağına daha iyi görüntüler, bilgisayar belleği ve işlem gücü vermeyi amaçlayan bir dizi iyileştirmeydi ve aslında Nisan 2023’te tamamlanacaktı. TR-3, F-35'in Blok 4 varyantı olarak bilinen ve uçağın daha uzun menzilli hassas silahlar taşımasına, elektronik harp kabiliyetinin geliştirilmesine ve daha iyi hedef tanımasına olanak sağlayacak daha kapsamlı bir modernizasyona tabi tutulabilmesi için gereklidir.

TR-3 programı önemli ölçüde ötelendi ve F-35 JPO (Ortak Program Ofisi) şimdi programın Aralık 2023’den önce ve belki de programın tam bir yıl gerisinde olacağı Nisan 2024'te tamamlanmasını bekliyor.

F-35 Ortak Program Ofisi basına yaptığı açıklamada; TR-3 gecikmelerinin teslimatları aksatacağını ve bu arada yeni savaş uçaklarının depolanmak zorunda kalmasına neden olacağını söyledi.

Problem, TR-3 yazılımındaki performans eksikliği ve yeni donanımın bu yeni yazılımla çalışmasında sorun yaşanması. Yani uçağın yazılımında ana modernizasyon öncesi bir iyileştirme yapılıyor, bu iyileştirme ana modernizasyonun uygulanabilmesi için şart kriter.  Ancak yeni yazılım ile yeni donanım şu an uyumlu çalışamıyor ve bu durumda asıl modernizasyon programının da ötelenmesi sonucu ortaya çıkıyor. 

Kaynakça:

Pentagon to halt upgraded F-35 deliveries in July amid software woes

https://www.defensenews.com/air/2023/06/12/pentagon-to-halt-upgraded-f-35-deliveries-in-july-amid-software-woes/

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 14.06.2023
  • Süre : 2 dk
  • 1769 kez okundu

Google Ads