savunma

Savaş Uçaklarında Lazer Silahları Çağına Giriliyor

Son birkaç yılda, ABD Hava Kuvvetleri lazer silahlarının havadan ateşlemeli bazı testlerini de yürütüyor. Üstlenici firmalardan Lockheed Martin’in; Yeni Nesil Savaş Ortamları için Lazer Gelişmeleri adı verilen LANCE hava ateşlemeli lazer sistemini ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim ettiği bildirilmektedir.

Işık hızında havadan yere ateş etmek, düşman tanklarının zırhlarında delikler açmak ve optik sensörler ve ölümcül silahlarla düşman savaş uçaklarının yerini belirlemek; savaş uçaklarına yüklenecek lazer silahlarından beklenen görevler. Lazer silahları sadece savaş uçaklarına değil, askeri kargo uçaklarına, hatta sivil uçaklara dahi yüklenebilecek.

Lazer silahları; etkili süreler boyunca yeterli kuvvetle çalıştırmak için yeterli alan, ağırlık ve gücün bulunduğu savaş gemileri, kara gücü zırhlıları ve benzeri platformlarda yıllardan beri kullanılmaktadır. 

USS Ponce'deki Lazer Silah Sistemi (LaWS)

ABD Ordusu Stryker aracıyla lazer silahını tanıttı

Hepsinden önemlisi, yüksek güçlü lazer silahlarını desteklemek ve sürdürmek için yeterli güç yoğunluğuna sahip, yeterince küçük formda seyyar elektrik gücüne ihtiyaç vardır. Lazer silahı kullanımında termal yönetim kritik öneme haizdir; çünkü lazer silahları, platformdaki bazı elektronik aksamların dengesini bozabilecek çok yoğun düzeyde ısı üretebilirler.

Bu zorluklar göz önüne alındığında, hava güçleri de savaş uçakları için lazer silahları geliştirmede hızlı ve etkili olmak istiyorlar ve bazı ülkeler, özellikle ABD, bu konuda önemli bir ilerleme kaydettiğini, yer testlerinin çok başarılı olduğunu, çok yakında jet savaş uçaklarına lazer silahı entegre edeceğini belirtiyor.

Son birkaç yılda, ABD Hava Kuvvetleri lazer silahlarının havadan ateşlemeli bazı testlerini de yürütüyor. Üstlenici firmalardan Lockheed Martin’in; Yeni Nesil Savaş Ortamları için Lazer Gelişmeleri adı verilen LANCE hava ateşlemeli lazer sistemini ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim ettiği bildirilmektedir.

ABD Hava Kuvvetleri, modern savaş ortamını değiştirmeyi vaat eden ve savaş uçakları için saldırı olasılıklarının kapsamını önemli ölçüde genişletmeyi vaat eden teknolojiler olan lazer silahlarının hızla ortaya çıkmasına uyum sağlamak için savaş stratejisini, taktiklerini ve operasyon kavramlarını geliştiriyor.

Mobil güç sistemleri ve diğer entegre teknolojiler hızla gelişmeye devam ederken, önümüzdeki birkaç yıl içinde uçak ve savaş uçağı ateşlemeli lazerlerin faaliyete geçmesini öngörüyor. Lazer silahları yalnızca hedefleri yakıp kül etmek için ışık hızında artırılmış hassas saldırılar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hedef üzerinde istenen etkiyi elde etmek için ölçeklendirilebilir veya ayarlanabilir (toplam imha, kısmi hasar veya duruma bağlı olarak daha küçük, daha ölçülü bir etki gibi). 

ABD Hava Kuvvetleri sistem geliştirme uzmanlarının tartıştığı konular arasında; havadan ateşlenebilecek lazer silahlarının, jet savaş uçaklarından önce C-130 Kargo uçakları gibi daha büyük uçaklardan ateşlenebileceği, mobil keşif gücünün daha küçük ve çok daha hızlı jet savaş uçaklarından ateşlenecek şekilde daha da minyatürleştirilebileceği vardır. 

USAF’ın son yıllardaki iki büyük programı arasında, Kendini Koruyan Yüksek Enerjili Lazer Gösterici (SHIELD) adı verilen havadan havaya silah programı ve yerden ateşlemeli Gösterici Lazer Silah Sistemi yer alıyor

Katı hal lazer silahları tamamen elektriğe dayanır ve diğer lazerlerin yaptığı gibi belirli kimyasallardan yararlanmaları gerekmez. Temel olarak, bir hedefi muazzam bir ısıyla devre dışı bırakabilir veya gerekirse yakabilirler.

Lazer silahları nasıl çalışır, çalışacak?

Lazer silahları "Spektral Işın Kombine fiber lazer" etkisi yaratırlar. Bataryalar, jeneratörler veya mevcut diğer güç kaynakları aracılığıyla çalıştırılabilirler.

Bu tür silahlar, ışın kontrol optiklerini ve yazılım algoritmalarını kullanarak, birçok kilovatlık fiber lazer akışını tek bir yüksek kaliteli ışında yoğunlaştırır.

Enerji, hedefine ulaşmak için aynalardan, merceklerden ve pencerelerden geçerken atmosferik bozulmaları telafi edecek şekilde değiştirilebilir. Işın, yerçekimi ve rüzgârın olağan balistik engelleriyle karşılaşmadan bir hücumbotu, bir kamyonu yok edebilir ve bir insansız hava aracını düşürebilir.

Lazer silahlarından ateşlenecek lazer ışığını göremeyeceğiz, bu ışın görünmez olacak, düşman lazerin nereden geldiğini bilemeyecek, karşılık veremeyecek, lazerler elbette ışık hızında gidecek.

LAZER Silahları Hava Güçlerine Yeni Muharebe Kabiliyetleri Getirecek

Lazer silahları, savaş pilotlarına aynı anda birden fazla hedefe saldırma ve hızla yeniden hedefleme yeteneği gibi yeni taktiksel olanaklar sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Savaş uçakları ve insansız hava araçları gibi düşman hedeflerine eş zamanlı havadan havaya saldırılar gerçekleştirebilirken lazer silahını ateşlemeye hazırlanan pilotlar, aynı anda birden fazla hedefe saldırma konusunda çok daha büyük bir yeteneğe sahip olacaklar.

Lazer silahları pilotlara, havadan havaya veya havadan yere füzeler ve bombalar gibi geleneksel silahların potansiyel olarak sağlayamayacağı bir olasılık olan, hedefleri yok etmek yerine zayıflatma yeteneği de sağlayacak. Örneğin bir savaş pilotu, sivillerin yakınlarda olması durumunda, insanları öldürmeden, uçak, araç veya düşman teçhizatı gibi bir düşman varlığını lazer silahları ile devre dışı bırakmak isteyebilir.

Bilinen bu avantajların yanı sıra, lazer silahlarının geliştirilmesi, bu silahlar operasyonel duruma yaklaştıkça bir dizi önemli engelle de karşı karşıya kalıyor. Sadece lazer silahlarının muharebe için daha da sağlamlaştırılması gerekmiyor, aynı zamanda hassasiyeti optimize etmek ve aero-mekanik titreşimin etkisini önlemek için çeşitli ışın kontrollerinin de entegre edilmesi gerekiyor.

Savunma lazer silahları ABD ordusuna da büyük umut vaat ediyor. Lazerlerin aynı zamanda bir sensör işlevi de yerine getirebildiği göz önüne alındığında, yaklaşan bir düşman füzesini yakalayıp imha edebilmeleri mümkün olabilir. Işık hızında hareket eden durdurucular olarak görev yapabilirler ve gemisavar füzeleri, havadan havaya füzeler ve hatta ICBM'ler gibi uzay tabanlı silahları içerebilecek düşman saldırılarını yok etmenin hızlı bir yolunu sunabilecekler. 

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 28.09.2023
  • Süre : 3 dk
  • 711 kez okundu

Google Ads