Site İçi Arama

savunma

Soğuk Savaş Sırasında Sovyetler Tersine Mühendislik ve Casusluk Yoluyla Amerikan Yapımı AIM-9 Sidewinder Hava Hava Füzelerini Nasıl Kopyalayabildi?

İlk başarılı Sidewinder çatışması 24 Eylül 1958'de gerçekleşti. 1958 yazında Çin ile Tayvan arasında Tayvan Boğazı üzerinde artan gerilim, Sidewinder'ın savaşta test edilmesi için ilk fırsatı sağladı.

Kapak fotoğrafında Fizikçi Dr. William B. McLean, AIM-9 Sidewinder füzesinin icat ettiği kızılötesi güdümlü füzenin güdüm birimini gösteriyor. (Fotoğraf Alfred Eisenstaedt/Time Life Resimleri/Getty Images)

Sidewinder, savaş uçakları tarafından kullanılmak üzere süpersonik, kızılötesi güdümlü, havadan havaya bir füzedir.

Füze, başlangıçta ABD Donanması için filo savunması için geliştirildi, ancak daha sonra ABD Hava Kuvvetleri tarafından daha geniş kullanım için uyarlandı. AIM-9, kızılötesi güdümlü havadan havaya füzenin İlk başarılı Sidewinder çatışması 24 Eylül 1958 tarihinde Tayvan boğazında gerçekleşti. Düşük maliyeti ve güvenilir geçmişiyle özellikle batı ülkeleri hava kuvvetleri tarafından en çok tercih edilen füze haline geldi. Kod kelimesi “FOX-2”dir ve kızılötesi güdümlü füzenin fırlatılması anlamına gelir. Sidewinder'ın 270 uçağı düşürdüğü tahmin ediliyor. Bir Sidewinder'ın mevcut birim maliyetine bir örnek, bir AIM-9X Block II (2015) için 603.817 $'dır.

Bu füzenin çok ilginç bir geçmişi var. Yıldırım 2 kez üst üste aynı yere düşmez derler. Fakat bu söz AIM-9 Sidewinder için geçerliliğini yitirmişti.

AIM-9 Sidewinder’ın Tersine Mühendislik ile İlk Kez Tanışması

İlk başarılı Sidewinder çatışması 24 Eylül 1958'de gerçekleşti. 1958 yazında Çin ile Tayvan arasında Tayvan Boğazı üzerinde artan gerilim, Sidewinder'ın savaşta test edilmesi için ilk fırsatı sağladı. Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait Mikoyan-Gurevich MiG-15, Tayvan Hava Kuvvetlerine ait North American F-86 Sabre savaş jetinden ateşlenen AIM-9 Sidewinder ile düşürüldü.

Genel olarak Sidewinder'ın ortaya çıkışı Çin Halk Cumhuriyeti ve onu destekleyen Sovyetler Birliği için sürpriz oldu.  Ancak kısa süre sonra komünistler için beklenmedik bir şans doğdu. Tayvan boğazında gerilim sürerken it dalaşı sırasında Tayvan Hava Kuvvetlerine ait F-86 Sabre’den ateşlenen AIM-9 Sidewinder MiG-17'ye belli bir mesafe kala patlaması gerekiyorken patlamadı ve ilginç bir şekilde MİG-17’ye çarptıktan sonra da patlamadı. MİG-17’nin gövdesine saplanıp kaldı. MiG-17 gövdesine saplanmış AIM-9 Sidewinder füzesi ile sorunsuz olarak üsse geri döndü.

Yer ekipleri AIM-9 Sidewinder füzesini MİG-17’nin gövdesinden dikkatli bir şekilde söktü. Sökülen füze incelendi ve sonrasında Sovyetler Birliğine hızla daha ayrıntılı inceleme yapılması için gönderildi. Ele geçirilen AIM-9 Sidewinder, SSCB'ye vardığında Ivan Toropov liderliğindeki hükümet tasarım ekibine gösterildi. Rus mühendislerden birinin deyimiyle bu, onlar için füze tasarımı üniversitesini temsil ediyordu. ABD yapımı bu ölümcül silahın basitliğinden ve etkililiğinden etkilenen Sovyetler, silahta tersine mühendislik yapmaya ve 1960 yılında kendi üretimini başlatmaya karar verdi. Sovyetler Birliği'nde ters mühendislik ürünü Vympel K-13 (R-3S) (AA-2 Atoll) ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde ise lisanslı PL-2 olarak adlandırılan AIM-9 Sidewinder’ın muadilleri ortaya çıktı. Her iki füzeninde, ilk nesil Sidewinder'larda olduğu gibi yetenekler açısından ciddi eksiklikleri vardı, ancak benzer şekilde çok daha pratik tasarımlara yönelik bir sıçrama tahtası olarak kullandılar. 

AIM-9 Sidewinder’ın Askeri Casuslukla Tanışmasının Komik Hikayesi

10 yıldan daha kısa bir süre içinde R-3S dünya çapında yaklaşık 20 hava kuvvetinin hizmetindeydi. Ancak Orta Doğu ve Güneydoğu Asya'daki hava savaşları, silahın hızla eskidiğini kanıtladı. Bu nedenle Sovyetler, bir sonraki AIM-9 versiyonunun bu kez posta yoluyla ve doğrudan Moskova'ya gönderilmesinden çok memnun oldu. Dediklerim şaka değil gerçek.

Batı Almanya'da bir KGB ajanı olan Manfred Ramminger, yoğun sisten ve dikkatsiz güvenlikten yararlanarak 22 Ekim 1967 akşamı Neuburg hava üssüne arkadaşları ile giriş yaptılar. Ekip arkadaşları Polonyalı sürücüsü Josef Linowski aynı zamanda iyi bir çilingirdi. Alman F-104 Starfighter pilotu Wolf-Diethard Knoppe. Ekip hava üssünde Batı Almanlara ait mühimmat deposundan çalışır durumdaki bir AIM-9'u çaldı ve onu tüm pist boyunca bir el arabasıyla üssün dışına park ettiği sedan sınıfı Mercedes marka otomobile taşıdılar.

Ekip otomobilin başına geldiğinde 2,9 metre uzunluğundaki füzenin arabanın bagajına sığmayacak kadar büyük olduğunu gördüler. Hemen orada pratik bir çözüm bulundu. Ramminger otomobilin arka camı kırdı ve çıkıntılı kısmı örtüyle kapladı. Daha sonra polisin dikkatini çekmemek ve herhangi bir kazaya sebep olmamak için kanun gereği kırmızı bir bez parçasıyla çıkıntıyı işaretledi.

Krefeld'deki evine herhangi bir sorunla karşılaşmadan ulaşan Ramminger, daha sonra sabırla evde AIM-9 Sidewinder'ı parçalarına ayırdı. Füzenin sigortasını kendisine sakladı ve bizzat elden KGB'deki bağlantısına teslim etti.

Sonunda tüm parçaları bir kutuya koydu ve en yakın postaneye götürdü, oradan da hava postasıyla doğrudan Moskova'ya gönderdi. Ramminger, Alman veya Sovyet gümrükleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için kolinin içeriğinin "düşük dereceli ihracat" olduğunu açıkladı.

Paketin ağırlığından dolayı posta ücreti 79,25 dolar oldu.

Hava taşımacılığı hizmetleri o zamanlar da en az bugün olduğu kadar kargolar konusunda sıklıkla hata yapıyordu ve bu nedenle Ramminger'in paketi önce Frankfurt'tan Paris üzerinden Kopenhag'a, ardından Düsseldorf'a gitti ve sonunda Moskova'ya 10 gün gecikmeyle ulaştı.

Ramminger ve ekip arkadaşlarının tümü 1968'in sonlarında tutuklandı.

Peki Casusluk Faaliyetinde Bulunan Ramminger ve Ekip Arkadaşları Nasıl Bir Ceza Aldılar?

DUSSELDORF, Batı Almanya, 9 Ekim 1970 (UPI) — Batı Almanya mahkemesi bugün, 1967 yılında bir hava üssünden bir Amerikan Sidewinder füzesini çalıp, 483,88 sterline Moskova'ya normal hava kargosu olarak gönderip Sovyetler Birliği'nden 81.000 dolar alan üç kişiyi suçlu buldu.

Hırsızlığı organize eden mimar Manfred Ramminger dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suç ortaklarından biri, çilingir olan Josef Linowski de dört yıl hapis cezasına çarptırıldı; bir diğeri, Batı Alman Hava Kuvvetleri'nin eski bir subayı olan Wolf-Diethard Knoppe ise üç yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

Baş yargıç Fritz Weber, üçünün vatana ihanet, casusluk ve büyük hırsızlıktan suçlu bulunmasına rağmen, füze ve navigasyon cihazlarını Sovyetler Birliği'ne teslim ederken devlet sırlarına ihanet etmediklerini söyledi.

Cezayı hafifleten bir diğer faktörün de, ekipmanın değeri dikkate alındığında Batı Alman Ordusu tarafından yeterince yakından korunmaması olduğunu söyledi. Savcı 5 ila 5,5 yıl arası hapis cezası istemişti.

Batı Almanya cephesinde bunlar yaşanırken Sovyetler yeni nesil Sidewinder'ı kopyalamaya çoktan başlamışlardı.

Birkaç yıl sonra yeni bir model olan R-13M'yi piyasaya sürdüler. Sınırlı ön görünüm özelliği de dahil olmak üzere çok daha iyileştirilmiş bir performansa sahipti

Kaynakça

https://warisboring.com/the-kgb-shipped-a-sidewinder-missile-by-mail-to-moscow/

https://www.nytimes.com/1970/10/10/archives/3-germans-guilty-of-missile-theft.html

https://plane-encyclopedia.com/cold-war/aim-9-sidewinder-missile-series/

Araştırmacı Yazar Burak ÖZCAN
Araştırmacı Yazar Burak ÖZCAN
Tüm Makaleler

  • 07.07.2024
  • Süre : 5 dk
  • 182 kez okundu

Google Ads