Site İçi Arama

savunma

Tayvan, Çin Savaş Uçaklarını Önlemek İçin; F-5'lerini SİHA’lara Dönüştürüyor

Tayvan Dış ve Ulusal Savunma Komitesi oturumunda; Tayvan Hava Kuvvetleri savaş uçaklarındaki aşınma ve yıpranma göz önüne alındığında, F-5 savaş uçaklarını SİHA'lara dönüştürme planlarının olduğu doğrulandı.

TAIWAN NEWS haber ajansına göre; Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) 4 Mayıs Perşembe günü yaptığı bildiride, Tayvan'ın Hava Savunma Tanımlama Sahasına izinsiz giren Çin askeri uçaklarını önlemek için F-5 savaş jetlerini insansız silahlı hava araçlarına (SİHA) dönüştürmenin fizibilitesini incelediklerini açıkladı. 

Tayvan Dış ve Ulusal Savunma Komitesi oturumunda; Tayvan Hava Kuvvetleri savaş uçaklarındaki aşınma ve yıpranma göz önüne alındığında, F-5 savaş uçaklarını SİHA'lara dönüştürme planlarının olduğu doğrulandı.  

AIDC (Taiwan Aerospace Industrial Development Corporation) şirketi Tayvan Hava Kuvvetleri için AIDC T-5 Brave Eagle süpersonik jet eğitim ve hafif taaruz uçağını tasarladı ve seri olarak imal etmektedir. ADICT T-5 uçağı kısa sürede içinde 50 yıldan fazla bir süredir hizmette olan 40 adet F-5 uçağını hizmet dışı bırakacak.

Bu arada, biliyoruz ki, ÇİN basınından GLOBALTIMES’a göre; Çin havacılık endüstrisinin artan bir hızla gelişmiş savaş uçakları inşa etmesiyle, ülke 2018'den beri Chengdu J-7 savaş uçaklarını emekliye ayırıyor. Çinli analistlere göre; kullanımdan kaldırılan J-7'ler insansız hava aracı haline getirilip modern savaşta yeni roller alacak şekilde modifiye edilecekler. (Detaylı bilgi için Bknz. Ref.-1).

Dünya artık yeni bir trendin içinde; bazı ülkeler servisten aldıkları jet savaş uçaklarını hurdaya çıkartmayacaklar, onları SİHA haline dönüştürecekler. Çünkü, insansız uçak kullanımına yönelik teknoloji çok gelişti. Öte yandan; hala hiçbir insansız savaş uçağı insanlı savaş uçaklarının kapasitesinde değil. O halde hazır uçakları hurdaya atmak yerine, çok kapasiteli birer SİHA’ya dönüştürmek; son derece akılcı ve pragmatik bir davranış olacak ve ülkerin hava güçlerine “kuvvet çarpanı” etkisi ve katkısı yapacaktır.

Kaynakça:

1. Çin Servisten Aldığı Eski Jetlerini Dron Savaş Uçağına mı Dönüştürüyor?

https://strasam.org/savunma/havacilik-ve-uzay-sanayii/cin-servisten-aldigi-eski-jetlerini-dron-savas-ucagina-mi-donusturuyor-1892

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 06.05.2023
  • Süre : 2 dk
  • 1485 kez okundu

Google Ads