Site İçi Arama

savunma

Top Gun Maverick’i 2025’de SR-71’in oğlu ile Gökyüzünde Görecek miyiz?

Top Gun 2 filminde kahraman pilotumuz Maverick, Darkstar adında hipersonik bir jeti uçuruyordu. Peki bu jet gerçekte var mıydı ya da buna benzer jetler var mıydı? Filmin ilk fragmanının yayınlanmasından itibaren havacılık sevdalıları, Maverick'in şık siyah ve aşırı süratli jetini fark ettiler ve onun ne olduğuna dair teoriler geliştirdiler.

Gençliğimizin kahraman pilotu Pete “Maverick” Mitchell (Tom Cruise)’i özlemiştik. 1986 yapımı Top Gun filminde kahramanımız yüzbaşı rütbesindeydi ve F-14 Tomcat’i ile bizleri büyülemişti. “Top Gun Maverick” olarak 2022’de izlediğimiz ikinci Top Gun filminde kahramanımız albay rütbesindeydi, 36 yılda yüzbaşılıktan albaylığa ancak terfi edebilmişti, devre (sınıf) arkadaşı Tom “Iceman” Kazansky ise; koramiral rütbesindeydi, zaman Maverick’in kariyerine çok acımasız davranmıştı!..

Top Gun Maverick 2 filminde kahraman pilotumuz Maverick, Darkstar adında hipersonik bir jeti uçuruyordu. Peki bu jet gerçekte var mıydı ya da buna benzer jetler var mıydı? Filmin ilk fragmanının yayınlanmasından itibaren havacılık sevdalıları, Maverick'in şık siyah ve aşırı süratli jetini fark ettiler ve onun ne olduğuna dair teoriler geliştirdiler. 

Havacılık ve savunma şirketi Lockheed Martin, Top Gun 2’deki gerçek jet savaş uçaklarına danışmanlık yaparak film üzerinde çalıştı. Yönetmen, filmdeki uçakların (Darkstar dahil) tasarımının Lockheed'in özel ve gizli projeler departmanı olan “Skunk Works” tarafından oluşturulan deneysel uçaklardan alındığını açıkladı. (Lockheed Martin-Skunk Works hakkında detaylı bilgi için bknz. Ref.-1)

SR-72 Blackbird II; SR-71 Blackbird’ün “Oğlu’dur”

Lockheed Martin “Skunk Works” birimi tarafından yürütülen SR-72 projesi, SR-71'in devamı niteliğindedir, SR-71’in “oğlu” olarak da anılır ve Mach 6 (sesin altı katı) hızda uçmak üzere tasarlanmıştır. Lockheed Martin, jetin 2025’de ilk uçuşunu yapacağını ve 2030 yılına kadar seri üretim aşamasına geçilebileceğini bildirdi. 

SR-72'nin efsanevi statüsü ve muazzam gücü nedeniyle, Top Gun 2’nin Darkstar'ının ondan ilham alınarak yaratılmış olması ihtimali havacılık uzmanlarınca son derecede muhtemel kabul ediliyor. (Tek silahı sürati olan SR-71 hakkında detaylı bilgi için bknz. Ref.-2).

Darkstar; filmde inanılmaz derecede yüksek teknolojiye sahip, her türlü özelliği taşıyor ve hatta Mach 10'un biraz üzerine çıkıyor. Her iki Top Gun filmindeki uçakların çoğu CGI (Computer-Generated Imagery) yerine gerçek uçak ya da gerçek jetlerin değiştirilmiş versiyonları olduğundan Darkstar yetenekleri ve görünümü nedeniyle birçok havacılık meraklısının ilgisini çekti ve bu uçak çok sorgulandı. Havacılık uzmanları; Top Gun 2’deki Darkstar’ın SR-72’nin tam olmasa da yakın imajı olduğunu ve bu uçağın filmde özellikle gösterildiğini, aslında SR-72 projesinin hala çok gizli yürütüldüğünü, ancak “yakında ben bu kapasite ile gökyüzünde olacağım” mesajının Top Gun 2’de kahraman pilotumuz Maverick ile verildiğini iddia etmektedirler.

2017'de Lockheed Martin, SR-72'nin 2020'lerin başında geliştirilmeye başlanacağını ve azami hızın Mach 6'yı aşacağını, bir prototipinin 2025 yılına kadar uçmasının planlandığını, uçağın 2030’larda hizmete girebileceğini duyurdu. Lockheed Martin, DARPA ve ABD Hava Kuvvetleri bu projeyi koordineli yürütüyorlar. (DARPA hakkında detaylı bilgi için bknz. Ref.-3).

İnsanlı "hipersonik" uçuş, hipersonik silahların (füzeler) askeri havacılık arenasına yeni girdiği şu günlerde gerçekten de büyük bir atılım anlamına gelebilir. Bir uçağın hipersonik hızları sürdürecek ve aşırı sıcaklıklarda hedef yörüngesi "rotasında" kalacak şekilde tasarlanması çok zordur, ancak sürdürülebilir "insanlı" hipersonik uçuş çok da uzak olmayan bir gelecekte olabilir.

SR-72 projesi insansız düşünülen ve insansız olmasının daha mantıklı göründüğü hipersonik uçuş ve uçak olasılığını gündeme oturttu ve tartışmaya açtı. Aynı zamanda ABD Hava ve Deniz Kuvvetlerinin ayrı ayrı yürüttükleri, DARPA tarafından 2014’de başlatılan NGAD (Next Generation Air Dominance) projesinin de çok konuşulmasına katkı sağladı. Ancak, SR-72 projesi NGAD programı kapsamında değildir. Skunk Works NGAD programı için farklı bir sistem tasarlamakta veya tasarlarladığı sistemi test etmektedir. NGAD projesi de çok gizli yürütüldüğünden projeye dair konuşulacak gerçek tespitlere dayanan bulgular henüz yoktur.

SR-71 Blackbird'ün 1960'larda ortaya çıkışından bu yana onlarca yıldır süren teknolojik atılımlardan yararlandığı göz önüne alındığında, SR-71 Blackbird'ün devamı niteliğindeki bir SR-72 Blackbird II’nin insanlı veya insansız uçuşa hazır olması etkili olacaktır. 

1960'lı yıllarda inanılmaz bir şekilde Mach 3 süpersonik hızlara ulaşabilen SR-71 Blackbird’ün oğlu SR-72'nin hipersonik hızlı olarak nitelendirilebilmesi için Mach 5 veya daha fazla sürate ulaşması gerektiğinden, onun devamı için zemin hazırlaması da mantıklıdır. Yani Mach 10’a kadar süratlere çıkılması inanılmaz gibi görünse de hayal değildir. 

SR-72'nin insanlı hipersonik uçuş yeteneğine sahip olması gerçekten büyük bir atılım olacaktır çünkü bir insanın Mach 6'ya varan hipersonik hızlarda seyahat etmesini sağlayabilmek benzeri görülmemiş bir teknoloji gerektirecektir.

DarkStar'ın filmdeki görüntüleri, gerçek bir uçağa benzedikleri veya kopyalandıkları ölçüde, yuvarlak bir gövde ve karma kanat-gövde yapısıyla oldukça şık ve gizli (stealth) görünüyor. (Karma Kanat-Gövde yapıdaki uçaklar hakkında bknz. Ref.-4). Ancak stealth olmak bir yana, sürekli hipersonik hızlarda uçabilen insanlı bir jet gibi de görünüyor. Daha doğrusu bu hızlarda insanoğlunun uçabileceğinin güvenini veriyor. 

Gerçi bizim çılgın albayımız Maverick, DarkStar’ı izinsiz uçurup, Mach 10 limitini de zorlayıp, Mach 10’u biraz aştı, akabinde garibim DarkStar’ı “haşat” edip, Mojave Çölü’nün üzerinde attı, kendisini de jettison ederek paraşütle yere indi, Area 51 yakınlarındaki bir bara girdi, garson kızın elindeki su sürahisini kaptı ve bir sürahi suyu adeta bir yudumda yuttu... Mach 3, SR-71 ile bir sorti uçan bir pilotun inişte su kaybına bağlı olarak toplamda üç kg. verdiğini düşünürsek, Mach 10, DarkStar’da (belki de SR-72) uçacak bir pilotun halini düşününüz!..

Mach 6 hızındaki stealth bir uçak; muhtemelen sadece hızı sayesinde düşman hava savunmasından kaçınabilecektir, ancak stealth özellik elbette her zaman bir avantaj olacaktır. Hipersonik hızlarda uçan bir uçak muhtemelen bir radar açıklığından veya "etki alanından" diğerine hızlı bir şekilde hareket edecek ve yer tabanlı radarın hedefi yakalamak ve kilitlenmek için sürekli bir "iz" takip etme şansı neredeyse hiç olmayacaktır. Bu durum hipersonik uçaklara muazzam bir harp etme kabiliyeti sağlayacaktır.

Albay Pete “Maverick” Mitchell Ne Zaman General Olacak?

2030’da Top Gun 3 çekilir ve biz Maverick’i SR-72’in kokpitinde görürüz ama o zamanlarda bu albayımızın rütbesi ne olacaktır acaba? Adamın devre (sınıf) arkadaşı Iceman Koramiral rütbesine gelmiş, üstelik ABD Pasifik Filosunun komutanı olmuş, bizim Maverick ise hala Albay!.. Bu nasıl acımasız, “ahde vefası” olmayan bir terfi sistemidir böyle? US Navy, sorarım sana; “var mı senin gibi devre arkadaşları korgeneral/koramiral olmuş albayları hala albay rütbesinde tutan başka bir hava gücü bu dünyada”?!?

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 26.11.2023
  • Süre : 4 dk
  • 3521 kez okundu

Google Ads