Site İçi Arama

savunma

X-66A’dan Sonra Dar Gövdeli Havayolu Uçakları %30 Daha Verimli Olacaklar

Boeing'in NASA'nın Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi projesi için sunduğu tasarım, Transonik Kafes Destekli Kanat (Transonic Truss-Braced Wing) olarak biliniyor. NASA ve Boeing; NASA’nın Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi (Flight Demonstrator) projesi aracılığıyla üretilen uçağın ABD Hava Kuvvetleri tarafından X-66A olarak belirlendiğini açıkladılar.

X-66A, ABD'nin net sıfır sera gazı emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlayan deneysel uçaktır (X-Plane). X-66A'yı inşa etmek için Boeing, bir MD-90 uçağını modifiye etmek üzere; gövdenin kısaltılması ve kanatlarının ve motorlarının değiştirilmesi için NASA ile birlikte çalışacak, ortaya çıkacak gösteri uçağı (demonstrator aircraft), motorların altına monte edildiği uzun, ince kanatlara ve destek için bir dizi aerodinamik kirişe sahip olacak. Boeing'in NASA'nın Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi projesi için sunduğu tasarım, Transonik Kafes Destekli Kanat (Transonic Truss-Braced Wing) olarak biliniyor.

NASA ve Boeing; NASA’nın Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi (Flight Demonstrator) projesi aracılığıyla üretilen uçağın ABD Hava Kuvvetleri tarafından X-66A olarak belirlendiğini açıkladılar.

Yeni X-Plane, dünya çapındaki yolcu havayollarının beygir gücü olan, daha sürdürülebilir, tek koridorlu uçaklara yönelik potansiyel yeni nesil uçakların nasıl olması gerektiği hakkında havacılık dünyasını bilgilendirmeyi amaçlıyor. Transonik Kafes Destekli Kanat konsepti olarak bilinen, çapraz desteklerle sabitlenen ekstra uzun, ince kanatlara sahip tam ölçekli bir gösteri uçağı için Boeing, NASA ile birlikte çalışarak; bu uçağı üretecek, test edecek ve uçuracak.

X-66A, havacılıkta net sıfır sera gazı emisyonu hedefine ulaşılmasına yardımcı olmaya özel olarak odaklanan ilk X-Plane'dir.

X-66A, havacılığı dönüştüren çığır açıcı tasarımları doğrulamak için kullanılan uzun deneysel uçak serisinin bir üyesi olacak. X-66A’nın tasarım, yapım ve uçuş testlerinden edinilen bilgilerle, uçuşun geleceğini şekillendirme ve havacılığın karbonsuzlaştırılmasına katkıda bulunma fırsatı yakalanacak.

CFM'nin Açık Fanlı RISE motoru, Boeing Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi X-66A'ya güç verecek.

CFM International'ın RISE motoru, Boeing ve NASA'nın ortak projesi olan ve Sürdürülebilir Uçuş Göstericisi (SFD-Sustainable Flight Demonstrator) olarak da bilinen X-66A'ya güç verecek.

Açık Fan motor konsepti çok ilginç bir konsept. Alışkın olmadığımız bir tasarım. Motorun görüntüsü turboprop gibi ama motor aslında turbofan olacak. Motor egzoz gazı hızı uçak hızına olduğu sürece uçak motor itiş verimliliği maksimuma çıkacak. Fan kanatlarının boyutları arttırılarak büyük miktarda havanın hızlandırılması sağlanacak. Açık fanlı motorlar bu nedenle geleneksel kanallı motorlara göre çok daha yüksek itiş verimliliği sağlayacak.

Daha Az Yakıt Tüketimi ve Daha Az Emisyon’da %30'a Kadar Iyi Sonuçlar

ABD Hava Kuvvetleri, X-66A için; tahrik sistemleri, malzemeler ve sistem mimarisindeki diğer ilerlemelerle birleştirildiğinde, günümüzde sınıfının en iyisi uçaklarıyla karşılaştırıldığında daha az yakıt tüketimi ve daha az emisyon’da %30'a kadar iyi sonuçlar verebilecek Transonik Kafes Destekli Kanat konfigürasyonu teknolojilerini doğrulayan bir X (Experimental-Deneysel) uçak atamasını yaptı. 

Yoğun kullanımları nedeniyle günümüzde tek koridorlu uçaklar dünya çapındaki havacılık emisyonlarının neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Toplam havayolu yolcu taşımacılığının da yarıya yakınını bu uçaklar yapar. Bu tür uçakların daha sürdürülebilir ve ekonomik bir versiyonu için, X-66A; tasarımlar ve teknolojiler oluşturarak, emisyonlar üzerinde derin bir etki yaratma potansiyeline sahiptir.

X-66A, uçakların daha yeşil, daha temiz, daha verimli ve daha sessiz olduğu yeni bir çağ olan havacılığın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak ve hem uçan insanlara daha ucuz seyahat imkânı hem de havacılık endüstrisi için yeni olanaklar yaratacak.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 14.11.2023
  • Süre : 3 dk
  • 1683 kez okundu

Google Ads