Site İçi Arama

siyaset

Millet İttifakı Aday Manevraları

8 Eylül 2022 akşam haberlerinde muhalefetin iki büyük parti liderinin, Türkiye’nin iki büyük şehrinin büyükşehir belediye başkanlarını ayrı ayrı ziyaret ettiklerini öğrendik. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı, İYİ parti lideri Meral Akşener ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti ve temaslarda bulundu.

Her iki liderin aynı gün içinde benzer bir tarzda farklı politik manevra yapmalarının nedenlerini biraz irdeleyelim.

Zabıtaların karşılama mangası oluşturması ve kırmızı halı serilmesi ile daha fazla medyatik olan Akşener-İmamoğlu buluşmasında dikkat çeken husus, her iki liderin birbirlerine karşı tam bir protokol provası uygulaması oldu. Sanki geleceğin Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı tarzında bir görüşme gerçekleşti. Akşener’in İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını, İmamoğlu’nun da Akşener’in Başbakan olma isteğini desteklediği şeklinde bir izlenim oluştu.

Peki Akşener’in İmamoğlu’nu desteklemesinin sebebi nedir?

Akşener’in İmamoğlu’nu Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı olarak istemesinin iki önemli nedeni var. Birincisi, İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde İYİ partinin İmamoğlu’na verdiği yoğun destek ve bu destekle ortaya çıkan karşılıklı güven duygusu. İkincisi ve daha önemlisi ise Akşener’in gelecekte sağın liderliğine oynadığı gerçeğinden hareketle, kendisine rakip olabilecek bir adayı, mesela Yavaş’ı, Cumhurbaşkanı olarak görmek istememesi. Anlaşılan o ki, eğer Akşener, 6’lı masadaki diğer sağ ve muhafazakâr parti liderlerini ikna edebilirse, İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı, hala ve de çok güçlü bir şekilde, masada.

Gelelim Kılıçdaroğlu-Yavaş görüşmesine.

Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu konuşma ve ifadelerinden anlaşılan o ki, kendisi Yavaş’ın icraatlarından ve yaklaşımından gayet memnun. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda adı sık bir şekilde geçmesine rağmen, Yavaş’ın bu konuyu hiç gündeme getirmemesi, tartışmalardan uzak durması, politik manevralara girmemesi ve sadece Ankara’ya ve Belediye Başkanlığı’na angaje olması Kılıçdaroğlu tarafından takdir ediliyor. Dolayısıyla, her ne kadar iki Büyükşehir belediye başkanı ile ilgili adaylıklarına soğuk baktığını söylemiş olsa da, Kılıçdaroğlu’nun Yavaş’ı aday gösterme ihtimalinin git gide artmakta olduğu görülüyor. Böyle bir tercihin oluşmasındaki ana sebep, anketlerde Yavaş’ın önde gitmesinden ziyade, yeniden şekillenmekte olan Türk iç politikasının sağ cenah liderliğinde Akşener için Yavaş’ın tehdit olmasına benzer şekilde, sol cenahta da İmamoğlu’nun Kılıçdaroğlu için bir tehdit olabileceği gerçeği.

Akşener; Kılıçdaroğlu ve Yavaş’tan ziyade İmamoğlu’nu öne çıkarmaya çalışırken, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’ndan ziyade Yavaş’ı öne çıkarma çabasında.

Ortaya çıkan sonuç ise Kılıçdaroğlu ve Akşener’in ortak ve/veya ayrı politik manevralarla Millet ittifakı adayını belirleyecekleri gerçeği. Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına onay vermemesi durumunda, iki liderin, her iki aday adayından biri üzerinde anlaşması muhtemeldir. O an gelene kadar bu tarz karşılıklı politik manevraları görmeye devam edebiliriz.

Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 10.09.2022
  • Süre : 2 dk
  • 1096 kez okundu

Google Ads