Site İçi Arama

siyaset

Politika ve futbol

Adalet hepimize lazım, bu ülke hepimizin. Politik görüşü veya taraftarlığı farklı diye karşısındakini terörist, vatan haini, şikeci, algı yöneticisi vs. diye yaftalamanın, bu ülkeye faydası olmaz. Gerginlikle, nefretle ve ayrıştırmayla politika ve spor yapanlar er geç başarısız olacaktır.

Grup toplantılarında parti liderleri açıklamalar yapıyor. Birisi diğerine “Sokakta bile yürüyemeyecek” diyor, öteki diğerine “Hain” diyor, bir diğeri diğerine söylenmeyecek ne varsa diyor da diyor. Biz de halk olarak, açtık gözümüzü kulağımızı, liderlerimizi izliyoruz. 

Kendi politik görüşümüze uygun liderlerin karşı tarafa söyledikleri sözlere, “Oh olsun!” diye seviniyoruz, “Ne güzel söyledi, helal!” diye destekliyoruz. Karşı cenahtan liderimiz ve politikalarına karşı yapılan hakarete varan söylemlere ise büyük tepki gösteriyoruz. “Böyle konuşma mı olur?” diyoruz.

Siyaset iklimi git gide sertleşiyor. 

Benzer bir katılaşma da özellikle son dönemde futbolda var. 

Özellikle büyük takımlar, kendi aleyhlerine yapılan hakem hatalarında “Adalet istiyoruz” diye bağırırken, lehlerine yapılan hatalarda sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Taraftarlar kendi lehlerine yapılan hataları görmezden gelirken, karşı tarafın lehine yapılan hatalarda feveran ediyorlar. 

Oysaki, adalet hepimize lazım, bu ülke hepimizin. Politik görüşü veya taraftarlığı farklı diye karşısındakini terörist, vatan haini, şikeci, algı yöneticisi vs. diye yaftalamanın, bu ülkeye faydası olmaz. Gerginlikle, nefretle ve ayrıştırmayla politika ve spor yapanlar er geç başarısız olacaktır. Sevgi dili, liyakat, çalışma azim ve kararlılığı eninde sonunda mutlaka başaracaktır. 

Başarmalıdır. 

Başarı, başkasını kötülemeyle değil, kendi yaptıklarınla ölçülür. Her başarısızlıkta bahaneyi başka faktörlerde aramak, başarısızlığın ana sebebinin görülmemesine sebep olur. 

UNUTMAYALIM Kİ, PARTİLER DE TAKIMLAR DA BİRBİRLERİNİN DÜŞMANI DEĞİL RAKİPLERİDİR. 

Rekabet iyidir, gelişmeyi sağlar. 

Savaş ve düşmanlık kötüdür, kazananı olmaz.

Rekabetle, savaşmayı; rakip olmakla düşman olmayı ayırt edemediğimiz müddetçe, bilelim ki, ne genç ölümleri biter, ne cebimiz para görür, ne futboldan keyif alırız, ne de hak yerini bulur.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 27.12.2023
  • Süre : 1 dk
  • 727 kez okundu

Google Ads