Site İçi Arama

siyaset

Satrançta Pat Olmak Bir Çözüm müdür?

Karşı taraf sizin taşlarınızı ne kadar çok yemiş olursa olsun, her zaman şah çekip karşı tarafı mat etme şansınız vardır. Tabii her zaman dediysem yeterince güç kaybettiyseniz, artık yapabilecek bir şeyiniz kalmadığı durumlar da olabilir.

Satranç oynamayı bilir misiniz?

Kimileri günah diyor, niye öyle düşünüyorlar bilmiyorum, ne alakası varsa artık, ama iyi bir taktik oyunudur.

Satrançta amaç karşı tarafın şahını tehdit edip, herhangi bir yere hareket edememesini sağlamaktır. Şah ve mat!

Karşı taraf sizin taşlarınızı ne kadar çok yemiş olursa olsun, her zaman şah çekip karşı tarafı mat etme şansınız vardır. Tabii her zaman dediysem yeterince güç kaybettiyseniz, artık yapabilecek bir şeyiniz kalmadığı durumlar da olabilir.

Evet, amaç şah ve mat olsa da bazen karşılıklı tarafların güç dengesi birbirlerini mat etmeye yetmez ve oyun berabere biter. Buna mat yerine pat diyoruz.

Düşünüyorum da acaba bu başörtüsü konusunda yapılan hamleler neticenin pat olmasıyla sonuçlanmış olabilir mi?

Nereden çıktı bu şimdi demeyin. 

Tarafların davranışlarından bana sanki her iki taraf da ne yapacağını bilemiyormuş gibi geliyor.

Sayın Kılıçdaroğlu baştan sayın Erdoğan'ın nasıl bir tepki verebileceğini iyice tartabilmiş olsaydı belki de böyle bir çıkış yapmayabilirdi. Bence bu çıkış yapılacaksa bile anayasa için de yapılması gerekli değişiklik metninin önden hazırlanarak bu çıkışın öyle yapılması gerekliydi. Böylece ister yasa ile, ya da isterseniz de anayasa değişikliği ile bu konuya son noktayı koyalım denebilirdi ve anayasa değişikliği metni üzerinde iktidarın yapacağı her değişiklik için muhalefetin söyleyecek bir sözü olabilirdi.

Olan oldu, yeterince düşünmeden bu çıkış yapıldı ve sayın Erdoğan da tam gollük pas diye önce çok sevindi ve söylediği gibi kendisi anayasa seçeneğini gündeme getirdi.

Şimdi yapılması gerekli hamle üzerine daha önce bir yazı kaleme almıştım. Muhalefetin getirilen metni olduğu gibi bir an önce onaylaması gerektiğini düşünüyorum.

Peki pat konusu nereden çıktı diyeceksiniz. Bu bildiğiniz mat demek değil midir?

Hayır değildir!

İktidar gol atacağım derdiyle bir metin koydu ortaya. Ancak dikkat ettiyseniz bu metnin hazırlığı oldukça uzun sürdü. Üstelik hazırlanan metin öyle bir dille yazılmış ki, muhalefete adeta beni onaylama diyor. Üstelik sadece başörtüsü değil, beklendiği gibi aile konusu da gündeme getirilmiş durumda.

Yine de iktidar yeterince güçlü hissetmiyor kendisini. Gollük pas o kadar da gollük pas değilmiş gibi aslında.

Bunu nereden anladın derseniz, arada sayın Erdoğan'ın önce gerekiyorsa referandum yaparız çıkışı, sonra da fikir değiştirip temel hakları referanduma götürmek yanlıştır beyanı, şimdi de yapılan ön görüşmeler sonucunda muhalefetin destek vermeyeceğiz görüşü ile tekrar heveslenerek hazırlanan metni yine gerekiyorsa referanduma götürürüz demesi bana tam olarak nasıl bir hamle yapacağı konusunda kafasının karışık olduğunu gösteriyor.

Hele bir de muhalefet bundan sonraki hamlesinde eğer bütün muhalefet milletvekillerinin katılımıyla eksiksiz olarak mecliste getirilen değişikliği onaylarsa, yani getirilen teklif referandum ihtiyacı olmayacak şekilde onaylanırsa, sayın Erdoğan'ın bu değişikliği referanduma götürmesi mümkün olsa da bunun doğru bir hamle olup olmadığı konusunda karar vermesinin çok zor olacağı kesindir.

Bu durumda ya meclis onaylamıştır, hayırlı olsun diyecektir ve konuyu kapatacaktır, ki bu durumda her iki taraf da kendi cenahından olmak üzere biri biz gündeme getirdik ve diğeri biz de anayasal olarak teminata aldıktan öte bir şey diyemeyecek, ya da siyasi getirisi olduğunu düşünerek yine de referanduma götürürse de, muhalefetin bu durumda ne gereği vardı ki, zaten mecliste onaylamıştık deme şansı olacaktır. Yani sayın Erdoğan'ın bu durumda da istediği golü atabilmesi mümkün olmayacaktır. Konuyu niye referanduma götürme ihtiyacı duyduğunu millete anlatabilmesi kolay olmayacaktır ve herkes bunun bir seçim hamlesi olduğunu anlayacağı için her halükârda samimiyet testinden geçemeyecektir.

Yani durum her halükârda berabere olacaktır. 

Satranç tahtasında karşılıklı doğru hamleler sonucunda bu oyun pat biter.!

Bilmiyorum, ben böyle düşünüyorum. 

Sayın Kılıçdaroğlu mat edebileceği bir oyunda önce hatalı hamle yaparak sayın Erdoğan'ın kurnaz hamleleri ile neredeyse kendisi mat olacakken, eğer oyunun devamında akıllı hamleler yaparsa en azından masadan pat ile kalkabilir. 

Satrançta pat da iyi bir sonuçtur.!

Bakalım sonuç nasıl olacak, bekleyip hep beraber göreceğiz.

Umarım taraflar son dakikada yanlış hamle yapmazlar da, bu konu artık kapanır.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 13.12.2022
  • Süre : 4 dk
  • 905 kez okundu

Google Ads