Site İçi Arama

siyaset

BAKFED’in Batı Karadenizli Bakan Atanması Talebi Karşılandı

Batı Karadeniz kümülatif göstergelere göre Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi. Hem de coğrafi olarak Avrupa’nın Alplerinden bile güzel olmasına rağmen. Dahası, bu “Türkmenlerin Kaidesi” binlerce yıldır işgal görmediği halde hem Çanakkale Zaferinin hem de İstiklal harbinin “bel kemiği” olmuş. Bu coğrafyanın bir talebi vardı. Her talep arzı doğurur. Nitekim öyle oldu. Batı Karadeniz Bölgesi iki bakanla son açıklanan kabinede temsil ediliyor.

Kuşkusuz Batı Karadeniz kümülatif göstergelere göre Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi.

Hem de coğrafi olarak Avrupa’nın Alplerinden bile güzel olmasına rağmen.

Dahası, bu “Türkmenlerin Kaidesi” binlerce yıldır işgal görmediği halde hem Çanakkale Zaferinin hem de İstiklal harbinin “bel kemiği” olmuş. 

Kabuğunu kırmak, coğrafyayı “keder” olmaktan çıkarıp “bahtı açık” anlamında kader haline getirmek için bölge insanının yükselen muazzam bir talebi var.

Her talep arzı doğurur.

Nitekim öyle oldu. 

Bölge iki bakanla kabinede temsil edilecek.

BATI KARADENİZ’E İKİ BAKAN BİRDEN

Önceki yazımda Batı bölgelerinin siyasette yeterince üst konumlarda yer al(a)madığı, örneğin Batı Karadeniz’in yerlisi bir Başbakan ve Cumhurbaşkanı çık(a)madığı, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yer alan milyonlarca Batı Karadenizlinin yeterince temsil edilmediği vurgulanmıştı. Bakanların bölgelere göre eşit dağıtılmadığı ve bu vaadin verilmesi durumunda seçimin gidişatını belirleyebileceği öngörülmüştü.

Hatta “önemli olan ehliyet ve liyakat, bu halka hizmet eden makamların nereli olduğu önemli değil” düşüncesinin haklılığı ortaya konmuş, ancak “bu durumun Anayasanın öngördüğü (bölgesel) eşitliği sağlamadığı birçok vilayette haklı olarak dile getiriliyor” tespiti yapılmıştı.

Sosyologlar iyi okumuş.

Geleceği planlayanlar hak vermiş.

Sn. Cumhurbaşkanı iyi takdir etmiş.

Üç Haziran 2023 tarihli Bakanlar Kuruluna Batı Karadeniz’den iki bakan birden ataması yapılmış:  

ADALET ve TARIM: YAŞAMIN İKİ TEMEL KAYNAĞI

Bölgesel olarak turizm ve kalkınma bakanlıklarının Batı Karadeniz’e getireceği önemli hizmetler olabilirdi, ancak adalet ve tarım her şeyin başı.

Adalet devletin temelidir.

Tarım ise bireyin var olmasının temel taşıdır…

İnsanoğlu için hava ve suyun önemi tartışılabilir mi?

Asla…

Adalet ve tarımın devlet ve birey için önemi tartışılamaz.

ADALET ve TARIM ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ KONULARI

Adalet mülkün, gıda ise su ile birlikte hayatın temelidir.  Hava kadar gereklidir.

Bakalım Dünyada yerimiz nasıl?

Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde Türkiye, 140 Ülke Arasında 116. Sırada “Ülkelerin hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılığını ölçmede kriter olarak alınan ana başlıklar ise hükümet yetkilerinin kısıtlanması, yolsuzlukların önlenmesi, yönetimde şeffaflık, temel haklar, nizam ve güvenlik, idari yaptırımlar, adil hukuk ve cezai adalet.” (1) Ankara da hakimler var sözü dillere pelesenk olmalı.

Çünkü vatandaşın adalete güveni tam değil ve ‘adalet ya tecelli etmiyor ya da zamanında hak yerini bulmuyor’ yakınmaları her yerde. Tarafsız ve bağımsız bir yargı sistemi ve şeffaf bir hukukun yönetimi en önemli konu. Hukukun sağlam olduğu yer yatırımcı çeker. Orada vatandaş huzur bulur.

Kalkınmanın da ulusal barışın da temeli olan hukuk devletini geliştirmektir.  Sn. Yılmaz Tunç’un hem eğitimci ve hem de hukukçu bir hemşerimiz olarak bunu başaracağına yürekten inanıyorum.

Tarım konusunda Türkiye uzun yıllardır kendi kendine yeten bir ülke değil.

Tarım Bakanlığı resmî sitesi "Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada 10'uncu sırada demektedir.” (2)

Ancak piyasada et ve süt ürünleri başta olmak üzere susamdan sebze ve meyveye kadar ciddi bir fiyat artışı sürüyor.

Vatandaşın temel gıdalara gücü yetmemektedir.

Hala ülkemizde et ve süt ürünleri, balık gibi protein kaynakları kişi başına Avrupa ortalamasının çok altındadır.

Ülkemizin kendine yetemediği alanlar ise “öncelikle buğday, arpa, yem bitkileri, mısır ve hayvancılık” olarak sayılmaktadır. (3)

Nitekim uzmanlar "Kendi kendine yeterliliği; gıda güvenliği sürecinde hem gıdaya erişim hem satın alabilme hem de dengeli ve sağlıklı beslenme olarak ele aldığımızda, Türkiye bugün o noktadan çok uzakta" (4) demektedir.

Nitekim TÜİK bitkisel üretim verileri de bunu desteklemektedir.

Bitkisel Üretim 2020, 2021 / Kaynak: TÜİK

Nitekim “Avrupa'da en az kırmızı et, tavuk ve balık yenebilen ülke Türkiye” (5) dir. Hiç ot yiyenle et yiyen bir olur mu? Başta Batı Karadeniz organik tarımını geliştirmek olmak üzere, Kastamonu Azdavaylı hemşerimiz Sn. İbrahim Yumaklı’nın, Türkiye insanına, temiz, kaliteli, ulaşılabilir, dışa bağımlı olmayan ve ucuz gıda üretimini sağlayacağını biliyoruz. Çünkü ata yurdum insanı öyle diyor.

BAKANLARIN DAĞILIMI

“Batı Karadeniz Fırsat Eşitliği Derneği-BAKFED” Türkiye’nin ilk coğrafi fırsat eşitliği derneğidir. Ayrıca Batı Karadeniz ölçeğinde kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşudur. Bu bağlamda iç hukukumuzun bir parçası olan B.M. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 21. ve Anayasanın 10. maddesi gereği ayrımcılık ve eşitlik uygulamasını titizlikle takip eder. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, şeffaflık ve hesap verilebilirliği medeniliğin ve çağdaşlığın gereği görür. Eşitlik algısı siyasi partilere aynı mesafede olmayı da getirmiştir.” (6)

BAKANLARIN DAĞILIMI HARİTADAKİ GİBİDİR. Renksiz yerlere ilişkin düşüncelerimiz bu yazının konusu değil. Şimdi Batı Karadeniz’den iki bakanımız olmasını kutlayalım. Çünkü dürüst ve adaletli yapı Batı Karadeniz’in DNA’sında vardır. Çalışkanlık ise ruhunda. 

21.03.2021 TARİHLİ KIZILCASU NEVRUZ BİLDİRGESİ

Bu bildirge henüz tazedir ama güzel filizler vermektedir: BATI KARADENİZ ACİL EYLEM PLANI içindeki bölgeye fırsat eşitliği sağlamak için;

1- “Kabinede bölgeden bakanlar olması” sağlanmıştır. Üst yapı tamamdır. Şimdi alt yapıya geçilmelidir.

2- “Bölgenin tamamının turizm bölgesi ilan edilmesi”, ve,

3- “Batı Karadeniz Kalkınma Planı” yapılması Sn. Bakanlarımızı bekliyor.

Kalkınma Planının sac ayağı da seller bölgesini göller bölgesi yapmak, hızlı tren üssü kurmak ve turizm bölgesi ilanı ile doğaya uyumlu bir mimari içeren yatırımlara hemen başlamaktır.

Dipnotlar:

(1) https://www.dogrulukpayi.com/bulten/dunya-genelinde-hukukun-ustunlugu-ilkesine-baglilik-azaliyor?gclid=Cj0KCQjw7PCjBhDwARIsANo7CgnayfdSKm8136m9MQhDUrvHIQ_eHgYkISvguCppQXrjmrSccw3P5qMaAtzHEALw_wcB

https://yetkinreport.com/en/2022/09/05/turkey-ceases-to-be-a-state-of-law-ranks-117th-out-of-139-countries/

(2) https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4953/Turkiye-Tarimsal-Hasilada-Avrupada-Birinci-Dunyada-10uncu-Sirada#:~:text=%22T%C3%BCrkiye%20tar%C4%B1msal%20has%C4%B1lada%20Avrupa'da,sayesinde%20ilk%2010'a%20girdik.

(3)https://www.indyturk.com/node/482401/ekonomi%CC%87/tar%C4%B1mda-kendine-yeten-%C3%BClke-konumundan-ithalat-ba%C4%9F%C4%B1ml%C4%B1%C4%9F%C4%B1na-t%C3%BCrk-tar%C4%B1m%C4%B1-alarm

(4) https://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=36359&tipi=24&sube=0

(5)https://tr.euronews.com/2022/03/05/dogru-durust-yemek-turkiye-de-et-ve-tavuk-yemeye-gucu-yetmeyenler-avrupa-da-zirvede

(6) https://strasam.org/ekonomi/kalkinma-iktisadi/bati-karadenizlilerin-firsat-esitligi-talebi-286

Doç. Dr. Selahattin ATEŞ
Doç. Dr. Selahattin ATEŞ
Tüm Makaleler

  • 05.06.2023
  • Süre : 6 dk
  • 1539 kez okundu

Google Ads