Site İçi Arama

siyaset

Nihayet

Millet ittifakının adayı belli oldu. Nihayet. Tek başına olsa kazanamayacağı düşünülen CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yanına aldığı dostlarıyla birlikte Millet ittifakının 13’üncü Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Millet ittifakının adayı belli oldu.

Nihayet.

Tek başına olsa kazanamayacağı düşünülen CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yanına aldığı dostlarıyla birlikte Millet ittifakının 13’üncü Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Nihayet.

Bay Kemal, sadece içinde bulunduğu ittifakın partileriyle değil, parti içinde kendisine rakip olabilecek ve adı anketlerde sıklıkla geçen iki yükselen değerle birlikte bunu başardı. Sürecin ve muhtemelen gelecek seçimin kazananı oldu. Bu süreci yönetmenin, her baba yiğidin harcı olmadığını gösterdi. Bu süreçten başarıyla çıkabilmesi çok önemliydi ve demokratik liderlikle başarıya ulaştı.

Nihayet.

İttifakın ikinci büyük ortağı, İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener de bir başka kazanan politik aktör olarak tarihteki yerini aldı. Bir yandan ülkücü ve milliyetçi yapısını itirazlarıyla gösterirken, diğer yandan uzlaşmacı tavrını hiç yitirmedi. Bir nevi zamanında MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin yapamadığını yaptı. Tabanının kendisinden beklediği şekilde davrandı, yıkan, dönen veya yıkılan kişi görüntüsünden, tarih yazan kişiye kendisini çabuk döndürdü. Geleceğin sağ blokunun ana temsilcisi olma yolunda çok önemli bir yol katetti.

Nihayet.

Millet ittifakını oluşturan parti liderlerinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmaları, özellikle yüzde 2-3 civarı oy potansiyeli gözüken CHP ve İyi parti haricindeki partiler için büyük avantaj yarattı. Daha önce paylaştığım olası Millet İttifakı kabinesinde, ittifakın küçük partilerine birer bakanlık vermiştim. Bu bakanlıklar yerine liderlere Cumhurbaşkanı Yardımcılığı verilmesi ve her parti için en az bir bakanlığın verilecek olması, Kemal Bey’in siyasi bonkörlüğüdür. Bu bonkörlüğün politik yansıması, seçim sath-ı mahalinde bu parti tabanlarının çok yoğun çalışmasına sebep olacaktır. İttifak dışında tek bir milletvekili dahi çıkarmaları mümkün değilken, şimdi liderlerinin ve bir etkili ismin kabinede olması, bu partililer için önemli bir motivedir ve iyi düşünülmüş bir politikadır.

Nihayet.

İBB ve ABB Belediye Başkanlarının yerelden genel yönetime geçecek olmaları ve birlikte hareket etmeleri de her ikisi için bir kazanım olmuştur. Herhangi birinin tercih edilmesi durumunda diğerinin politik arenaya vedası veya etkinliğinin azalması, bu şekilde önlenmiştir. Seçimin kazanılması durumunda bu iki Belediye Başkanının performansı, CHP’nin ve muhtemel gelecekte devam edecek iktidarın liderini ortaya çıkartacaktır.

Nihayet.

Nihayet, günler, aylar sonra, umut artmış, değişimin ayak sesleri duyulmuştur.

Nihayet, 21 yıl sonra yeni bir politik anlayışın ülkeyi yönetme ihtimali artmıştır.

Nihayet, oyun kurabilen, oyun bozabilen siyasi mühendisliği uygulayabilen, politikayı bilen yeni bir birliktelik ortaya çıkmıştır.

Nihayet, ülkedeki değişmeyen karamsarlık tablosu, yerini değişimin doğmasıyla iyimserliğe bırakmıştır.

Nihayet, gözlerde acı ve hüzünden değil, mutluluk ve ümitten yaşlar oluşmaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan için, tabii aday olacaksa, bugüne kadar girdiği en zor seçim süreci başlamıştır. Bu yeni duruma karşı, iç ve dış politik arenada birçok yeni ve beklenmedik ekstrem siyasi hamleler yapması muhtemeldir. Erdoğan’ın yapacağı bu tarz hamlelerin savuşturulması ancak ve ancak Millet ittifakı bileşenlerinin birbirine sıkı sıkı sarılması ile söz konusu olabilir.

Millet ittifakı yarattığı bu birlikteliği devam ettirebilirse, seçimin ilk turda bitmesi muhtemeldir.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 07.03.2023
  • Süre : 3 dk
  • 1116 kez okundu

Google Ads