Site İçi Arama

siyaset

2023 Genel Seçiminde Önceliğimiz Ne Olmalıdır?

Bu seçimlerde vermemiz gereken önemli kararlardan birini vereceğiz. Çünkü bundan yıllar önce bu toplumun verdiği bir karar, hayatımızın aslında ne kadar çok değişmesine sebep oldu. Kimileri bu değişimden belki ciddi boyutta menfaat elde ettiler. Ama çok büyük bir çoğunluk şu anda zamanında verdiği kararın sonuçlarına mecburen katlanıyor.

Size bir konuda karar verin dediler. Bu kararı alırken öncelik sıralamanız nasıl olur acaba?

Konusuna göre değişir herhalde öncelikler dediklerimiz.

Peki eğer konu hayat memat meselesi desem?

Kime göre, neye göre hayat memat meselesi diye sorarsınız herhalde.

Eğer konu sizin hayatınız ise, bu sefer de sizin hayatınız karşılığında kimin hayatı diye bir soru akla gelecektir.

Mesela ben evlatlarım için kendi hayatımı feda ederim. Herkes böyle düşünüyordur muhtemelen.

Ama lafın gelişi hayat memat meselesi denmişse, yani önemli bir konu anlamında öyle denmişse, konunun sizin için önemine göre karar da değişecektir.

Gelmek istediğim nokta, hepimiz hayatımızda önemli kararlar veriyoruz ve verdiğimiz kararlar için bir şeyleri öncelik sıralamasına koyuyoruz. Verdiğimiz kararlar kendimizi ne kadar çok ilgilendiriyorsa, kararımızı da o derece özenle veriyoruz. Vereceğimiz karar bir başkasını ilgilendiriyorsa, o kadar da özen göstermediğimiz olabiliyor.

Ama bazen de kendi hayatımızı etkileyen konularda bile o kadar özen göstermediğimiz oluyor.

Mesela kaç tanemiz zamanında meslek seçerken öyle enine boyuna düşündük? Sanırım çok azımız mesleğimizi özenle seçmişizdir.

En azından bizim zamanımızda kazanabildiğimiz üniversiteler biraz da şansa bağlı olarak değişiyordu. Bir kere bir bölümü kazandığında da artık o bölümü okuyordunuz.

Tamam, mesela üniversite sınavına girerken belki okul süresince kendimizi tartabildiğimiz kadarıyla ilgi alanlarımızın farkında olarak bir seçim listesi yapmışızdır. Ancak bir çoğumuz da kazanabildiğimiz bölümün aslında bize nasıl bir meslek vaat ettiğini sonradan algılamışızdır.

Hatta bir çoğumuz üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma hayatına atıldığımızda mesleğimizin gerçekten ciddiyetine varmış olabiliriz.

Bu dediğim meslek açısından verdiğimiz karar üzerine olası seçenekler. Kimileri bırakın seçenekleri, bulabildiği işe girdiği için meslek seçimi konusunda bir karar bile verme durumunda olmayabiliyorlar. Ne iş bulabildilerse, o iş artık bir süre sonra meslekleri oluyor. Hatta kimileri zorunlu olarak hayatları boyu farklı farklı birçok işte çalıştıkları için, tam bir meslek sahibi bile olamayabiliyorlardır.

Ama meslek dışında da bir çoğumuz önemli kararlar veriyoruz sanırım hayatımızda.

Diğer bir örnek de belki bir aile kurmak olabilir mesela.

Gerçi aile kurmanın çoğu zaman mantık anlamında bir karar aşaması olmuyor. Âşık oluyoruz ve aşk gözümüzü kör ediyor çoğu durumda. O günlerin bu farklı duyguları ile karar veriyorsak bile duygularımız bu konuda daha baskın oluyor. Karar anı işte hayatımın aşkı bu dediğimiz an oluyor, gerisi de pek önemli olmuyor. Bu dediğim de aşk ile evlenenler için geçerli. Bizim zamanımızda, ya da daha eskilerde, kimileri görücü usulü evlendiği için, karar anı diye bir şey de olmamıştır bu gibi evlilikler için büyük ihtimal.

Peki başka önemli karar anları neler olabilir hayatımızda?

Öyle anlık ya da gündelik karar konuları değil bahsettiğim, günlük hayatımızda bir sürü konuda karar vermemiz gereken konular oluyordur. Oraya mı gideyim, buraya mı? Onu mu yapayım, bunu mu? Çay mı içeyim, kahve mi? Böyle bir sürü konuda karar veriyoruz normal olarak.

Ama hayatımızı etkileyecek kararlardan bahsediyorsak, başka ne gibi önemli kararlar vermek durumunda olabiliriz sizce?

Mesela benim için Rusya'da çalışmaya başlama kararı benzer bir karardı. O zaman hayatımı bu derece etkileyeceğinin farkında olamamıştım, ama hayatımın gidişatı ve mesleğimin buralardaki ilerleyişi bana sonuçta bu kararın aslında benim için çok önemli bir karar olduğunu göstermiş oldu. Halbuki o ilk günlerde biraz da işimle ilgili birtakım değişiklikler yapayım isterken, ve fırsat varken hadi bir süre yurtdışında çalışayım demişken, gelinen noktada hayatımı buralarda kurmuş oldum.

Yani bazen gerçekten verdiğimiz basit bir karar, hayatımızda çok büyük değişikliklere de sebep olabiliyor.

Bazen de öyle bir karar vermemiz gerekiyor ki, vereceğimiz karar hem kendimizi hem de bizden başka bir çok kişiyi ilgilendiriyor. İşte böyle zamanlarda eğer vereceğimiz karardan biz kendimiz olumsuz, ama diğerleri olumlu etkileniyorsak, genellikle seçim kendimizden yana oluyor. Buna ego da diyebilirsiniz, ama insan doğası işte, deyimi bile var, önce can, sonra canan diye, bir çoğumuz menfaatimiz söz konusu olduğunda sadece kendimizi düşünüyoruz.

Peki bunun istinası yok mu?

Az da olsa istisnalar var. Bazıları başkaları için kendini feda edebiliyor. Dediğim gibi bu dediğim oldukça istisna bir durum.

Onur Yaser Can mesela, o da bir karar vermiş, kendi canına kıymış. Sebep? Bu ülkede yanlış yapılan işler. Tam olarak sebebi nedir bilmiyorum, ama gencecik bir can heba olmuş. Sadece o mu, ardından annesi ve babası da bu hayata veda etmişler. Koskoca bir aile dağılmış.

Kim bilir başka kimler bugünün Türkiye'sinde sistemin hataları yüzünden yitip gitti.

İşte bence bu seçimlerde de vermemiz gereken önemli kararlardan birini vereceğiz. Çünkü bundan yıllar önce bu toplumun verdiği bir karar, hayatımızın aslında ne kadar çok değişmesine sebep oldu. Kimileri bu değişimden belki ciddi boyutta menfaat elde ettiler. Ama çok büyük bir çoğunluk şu anda zamanında verdiği kararın sonuçlarına mecburen katlanıyor.

Bilmiyorum sizler hangi kararı vermiştiniz zamanında. Verdiğiniz karardan bugün memnun musunuz, onu da bilmiyorum. Ama yine bir karar aşamasına gelmiş görünüyor ülke.

Bakalım toplumunun öncelikleri ne olacak? Bu seçimlerde nasıl bir karar verecek, yakın zamanda anlayacağız.

Yine de bu seçimlerin gerçekten önemli bir karar anı olacağını hatırlatayım istedim. Yapacağınız seçim hem sizin hem çoluğunuzun çocuğunuzun geleceğini hem de tüm toplumun geleceğini yönlendirecek. Bu bilinç ile oy kullanın diyerek bitireyim yazıyı.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 04.02.2023
  • Süre : 5 dk
  • 848 kez okundu

Google Ads