Site İçi Arama

strateji

Ukrayna Savaşı, Rus Hava Kuvvetleri’nin Savaş Uçaklarının Ömürlerini Çok Hızlı Tüketiyor

Ukrayna'da Rus Hava Kuvvetlerinin mevcut savaş uçağı filosunun kullanılabilirlik oranlarında ve kullanım ömürlerinde ciddi düşüşler yaşanıyor. Bunun nedeni, çok sayıda av-bombardıman uçağı kaybının yanı sıra, kalan uçakların normalden çok daha fazla uçuş saatine sahip olmalarıdır.

Geçtiğimiz günlerde Rus askeri uzmanlarından birisi; "Bu aşırı uçuş temposuyla Rus Hava Kuvvetleri yakında uçağı olmayan hava gücü olacaktır" şeklinde abartılı ama gerçeği işaret eden bir yorum yaptı. Askeri uzman, Ukrayna savaşı nedeniyle çok yüksek tempolarda ve sürelerde uçuş yapan Rus Taktik Hava Gücü’nün hava muharebesi ve havadan yere taarruz görevlerindeki av-bombardıman uçaklarını kastediyordu.

Ukrayna'daki savaş kara güçlerinin savaşı olarak devam ederken, Rus Hava Kuvvetlerinin mevcut savaş uçağı filosunun kullanılabilirlik oranlarında ve kullanım ömürlerinde ciddi düşüşler yaşanıyor. Bunun nedeni, çok sayıda av-bombardıman uçağı kaybının yanı sıra, kalan uçakların normalden çok daha fazla uçuş saatine sahip olmalarıdır. 

Çatışmaların başlangıcından bu yana Rus Hava Kuvvetleri'nin 90 savaş uçağını kaybettiği tahmin ediliyor. 

Rus Hava Kuvvetlerinde 1990'ların ortasından bu yana hizmete giren savaş uçaklarının yüzde 95'inden fazlası, 1980'lerin ortalarında hizmete girdiğinde dünyadaki herhangi bir hava kuvveti tarafından kullanılan en iyi savaş uçağı olarak kabul edilen Su-27 Flanker hava üstünlüğü savaş uçağının varyantları veya türevleridir. Flanker; bazıları son derece geliştirilmiş çeşitli av, önleme, hava üstünlüğü kategorilerinde sürekli geliştirildi. (Detaylı bilgi için bknz. Ref.-1).

Rus Hava Kuvvetleri envanterinde, aşağıda model bazında sayıları verilen yaklaşık +1000 av-bombardıman uçağı vardır. Ağır ve Stratejik bombardıman uçakları bunlara dahil değildir.

Su-25M: 192 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet, Rusya’nın Ukrayna savaşında yakın hava desteği amaçlı en çok kullandığı uçaktır.

MiG-31BM/BSM: 105 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

MiG-31K/I: 32 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

Su-35S: 114 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

Su-34: 130 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

Su-24M/M2: 76 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

Su-27: 30 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Evet

Su-30SM/SM2: 113 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

Su-27SM2/SM23: 24 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

Su-30M2: 19 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

Su-27SM/Su-33: 53 (35/18) Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

MiG-35: 6 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

MiG-29KR/KUBR: 23 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

MiG-29SMT/UBT: 17 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

MiG-29/MiG-29UB: 70 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Hayır

Su-57: 10 Uçak, Ukrayna Savaşında Kullanımı: Bilinmiyor

Çok fazla uçuş sortileri ve saatleri uçakların kullanım ömürlerini hızla tüketmektedir

Barış zamanlarına nazaran aşırı yüksek sayılarda sorti üretilmesinin ve normalden çok uzun uçuş saatlerinin toplanmasının, Su-25 yakın hava desteği uçağı başta olmak üzere; saldırı platformlarının sayısında önemli ölçüde azalmaya neden olduğu tahmin ediliyor. 

Bu uçaklarda oluşan yüksek uçuş saati birikimi, savaş öncesi tahminlerin çok üzerindedir ve savaş zamanındaki bu ekstra kullanımla, Rusya'nın birçok uçak gövdesinin ömrü Rus Hava Kuvvetleri'nin planladığından çok daha hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Sürekli artan çalışma tempolu saat birikimi, bu uçakların bakımı için artan bir gereksinim yaratmaktadır. Uluslararası yaptırımlar nedeniyle yedek parça sıkıntısı da had safhadadır, ilave bakım ihtiyaçları, saate ve zamana bağlı değişimi gereken uçak parçalarının değiştirilmemeleri, planlı gövde bakımlarının sürekli ötelenmeleri, uçakların ömür devir döngülerini daha da karmaşık hale getirmektedir. 

Modern Rus savaş uçakları 3.500 ve 4.500 uçuş saati hizmet ömrüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır ve bazıları 6.000'e kadar hizmet ömrüne sahiptir. Ancak Sovyet dönemi platformları 2.000 ila 3.500 saat çalışacak şekilde tasarlanmıştı. MiG-31 gibi bazı modeller, hizmet ömrünü uzatmak için yapısal modernizasyona tabi tutuldular, ancak eski modellerin çoğu, yalnızca 500 ila 1000 saatlik uçuştan sonra hizmet ömürlerinin sonuna gelecekler.

Eski uçakların yüksek uçuş saatleri, işgalin başlangıcından bu yana yaklaşık 34 uçağın hizmet ömürlerini doldurmaları nedeniyle servisten alınmalarına eşdeğerdir. Ancak bu yalnızca yeni uçak gövdelerinin kullanım ömrüne ilişkin kayıpları kapsar. Eski uçak gövdelerinin ömür bitimlerine kalan saatleri çok az olduğundan, bu aslında yaklaşık 57 uçağı kaybetmeye eşdeğerdir.

Bu tempoyla 2024 sonuna gelindiğinde; muharebe kayıpları ve uçuş saati yönüyle hizmetten alınacak uçaklar, Rus Hava Kuvvetlerini, savaş öncesi gücünün %70’inin altına düşürecektir.

Kaynakça:

1. Rusya'nın Operasyonel Avcı, Önleme, Bombardıman Sınıfı Savaş Uçakları ve Ukrayna Savaşında Kullanımları

https://strasam.org/savunma/havacilik-ve-uzay-sanayii/rusyanin-operasyonel-avci-onleme-bombardiman-sinifi-savas-ucaklari-ve-ukrayna-savasinda-kullanimlari-2249

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 23.01.2024
  • Süre : 4 dk
  • 1841 kez okundu

Google Ads