Site İçi Arama

strateji

İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın

Yazar, gelişmiş ülkelerin insani gelişmişlik endeksinin yüksek olduğunu, gençlerinin geleceklerinin düşündüklerini ve savaştan uzak tutma gayretinde olduklarını savunuyor ve insani yaşat ki devlet de yaşasın diyor. Devletin insanlarına sahip çıkma, zorunlu olmadıkça savaşlara girmeme gibi sorumlulukları olması gerektiğini hatırlatıyor.

Gelişmiştiremediklerimizden misiniz?

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin ölçülmesinde bazı hassas kriterler vardır. Ekonomi, alt yapı, güvenlik, sosyoloji ve kültürel yapı gibi kriterler, ülkelerin gelişmişliğini ölçmede kullanılan kriterlerdir. Ancak, bir ülkenin insani gelişmişlik endeksindeki en önemli kriterler bunlar değildir. En önemli kriterler; sağlık, eğitim ve yaşam süresidir. Dolayısıyla genç yaşta ölüm oranındaki düşüklük ve yükseklik, insani gelişmişliği belirlemektedir.

Bebeğini, çocuğunu yaşatamayan ülkeler, insani gelişmişlik kategorisinde en alt sıralarda yerlerini alırlar. Dolayısıyla gelişmişlik için sağlık sistemi ve kalitesi çok özel ve önceliklidir. 

Gençlerin eğitilmesi, eğitim hakkını kullanabilmesi ve eğitimin kalitesi, insani gelişmişliği etkileyen diğer konulardır. Dolayısıyla, eğitim sistemi ve kalitesi de çok özel ve önceliklidir.

Uzun yaşamın sırrı, genç yaşta ölümlere engel olmaktan geçer. Genç yaşta ölümlerin en önemli sebebi ise devlet güvenliğinin, bireysel güvenliğin önüne geçmesi ve savaşlardır. Gerçek şudur ki, kendini güvende hissetmeyen devletlerin gençleri daha çabuk ölür, çünkü yaşlılar değil gençler savaşır.

Gençlerini koruyan, geliştiren ve eğiten ülkeler gelişirken; onları savaşlarda kaybedenler daha da geriler. Bir yanda; Ukrayna’da ölen asker, sivil gençler, Rus ordusunda ölen askerler ve onları yaşatamayan, genç yaşta ölmelerine sebep olan politikacılar. Diğer yanda; hiç bir askerinin burnu bile kanamadığı, gençlerin gitmek için can attığı ve insani gelişmişlik endeksinde ön sıralarda yer alan batı dünyası. 

Doğunun yükselen güçleri, kendi gençlerini yaşatamadığı, erken ölmelerine engel olamadığı müddetçe, Batı ile mücadele edemezler. Esas olan, insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesidir. 

Gencecik iki silah arkadaşımın şehadet haberini alınca, yaşadığım hüzünle, bunları yazmak geldi işte içimden.

Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 20.04.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1394 kez okundu

Google Ads