Site İçi Arama

siyaset

Düz Mantık

Aristo mantığı deriz, basit mantık. Hatta fıkrası vardır. Şu Temel'in düz mantık fıkrası. İnternette düz mantık deyince çıkıyor zaten. Dursun'un akvaryumu olmadığı için düz mantıkla normal bir erkek olmadığı çıkarımıdır fıkranın sonu.

Okulda bölüm dışından seçmeli derslerimiz olurdu. Benim aldığım derslerden biri mantık dersiydi. Çok zevkli geçmişti o dönem, halen daha o günleri ve güzel anıları arada hatırlarım. 

Aristo mantığı deriz, basit mantık. Hatta fıkrası vardır. Şu Temel'in düz mantık fıkrası. İnternette düz mantık deyince çıkıyor zaten. Dursun'un akvaryumu olmadığı için düz mantıkla normal bir erkek olmadığı çıkarımıdır fıkranın sonu.

Birkaç gündür gündem olan iğrençlik konusunda yapılan yorumları mecburen ben de duyuyorum. Evde eşime bile Türkiye'de böyle bir şey olmuş diyemedim, çünkü bir Türk olarak gerçekten utanıyorum. İki güzel kızım var ve bir babanın, babayı bıraktım bir annenin böyle bir şeye nasıl rıza gösterebildiği benim insanlık konusunda bugüne kadar edinmiş olduğum algı sınırlarını hayaliyle aşıyor. O yüzden yorum bile yapmak istemiyorum. Bu insanları Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın.

Düz mantık diye başladım lafa, çünkü yorumlardan biri de zavallı kızın yalan söylediği üzerineydi. 

Durumdan kendine pay çıkarma niyetiyle biri de eğer kadının beyanı esas ise, o zaman Kabataş olayına niye bu kadar itiraz ettiniz demiş. Tam bir Temel fıkrası olmuş bu serzenişi. 

Ne yani, Kabataş’ın bir büyük yalan olduğunun ikrarı değil mi bu beyan? Ben mi yanlış anlıyorum yoksa? 

Kabataş yalandı ama onu da bir kadın söylemişti, dolayısıyla doğru kabul edilmeliydi anlamına gelmiyor mu bu Kabataş benzetmesi? 

Neyse, zaten midem bulanıyor bu konudan, o yüzden daha fazla bu konudan bahsetmeyeceğim.

Bir tek bu pisliklerin hayatımızdan temizlenmesi kolay olmayacak, bir tek ona yanarım. Bazen böyle olaylar olduğunda eskiler doğrusunu yapıyormuş diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sallandıracaksın böylelerini, hem de birini değil, topunu. Başka türlü temizlemek mümkün değil galiba. 

Dediğim gibi Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın bunları. En azından içlerine biraz utanç duygusu versin de, belki kendileri kendi canlarına kıyarlar utançlarından.

Düz mantık değmişken bir başka konuya da değineyim de o da eksik kalmasın.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü konusundaki çıkışı üzerine daha önce bir yazı kaleme almıştım.

https://strasam.org/stratejisiyaset/siyaset-bilimi/kilicdaroglunun-son-cikisi-ne-kadar-mantikliydi-1254

Bu yazıda da dediğim gibi bence hiç gereği yoktu, ama oldu bir kere diyelim.

Evet iktidar konuyu beklendiği gibi başka bir zemine taşıdı. 

Getirilen anayasa değişikliği teklifinin içeriği konusunda hiç yorum yapmayacağım. Yok öyle yazmışlar, yok böyle yazmışlar. Aile konusunu da getirmişler, bilerek kabul edilmeyecek bir metin getirmişler falan... Bir sürü yorum dinliyorum ekranlarda. 

Bu meclisin seçim öncesi böyle bir anayasa değişikliği yapma hakkı yoktur bile diyen var.

Hepsi safsata! Tüm yapılan yorumlar safsatadan başka bir şey değil. 

Bu saatten sonra yapılacak tek şey var! Madem bu konuyu gündeme siz getirdiniz, belki yeterince düşünmeden, belki hata yaptınız. Artık hiçbir şeyin önemi yok. Hatanızın bedelini ödeyeceksiniz!

Düz mantık, eğer bu konunun seçimi etkilemesini istemiyorsanız, ki sanırım niyetiniz iktidara gelmek, tüm muhalefet olarak el birliğiyle bu anayasa değişikliğini getirildiği gibi bir an önce kabul edeceksiniz. 

Zaten şu ana kadar yapılan aykırı yorumlar yeterince insanların aklını karıştırdı. 

Evet bu bir tuzak, ama bilmeden de olsa bu tuzağa siz kendiniz düştünüz. Aksi artık mümkün değil.

Bir an önce anayasa komisyonunda bile vakit kaybetmeden teklifi onaylayın ve meclis onayını da eksiksiz bir şekilde gerçekleştirin. Bırakın eğer eksik olacaksa iktidar tarafında olsun eksikler. Hiç olmazsa mitinglerde bizden eksik bile yoktu, kendi içlerinden eksik çıktı dersiniz, belki durumu avantaja bile çevirirsiniz.

Ya referanduma giderse? Eğer cumhurbaşkanı yetkisini kullanır ve meclisten 400 oy üzerinde geçmiş olan anayasa değişikliğini bir de referanduma götürürse?

Götürsün, bundan mı çekiniyorsunuz? Hiç olmazsa bir şansınız olur, belki millet mantıklı bir şey yapar ve değişikliği reddeder. Kabul ederse de millet kabul etmiş olur, sizin buna bir şey deme hakkınız var mı?

Evet, benim fikrim düz mantık, bu kadar hata yaptınız madem, hiç olmazsa ders alın hatalarınızdan ve hata yapmaya devam etmeyin. 

Vakit kaybetmeden, itiraz etmeden teklifi meclisten geçirin ve önünüze bakın. Yapacak çok iş var, Türkiye'nin halini görmüyor musunuz? Temizlenecek çok pislik var. 

Bir an önce kazanın şu seçimi de gerisini sonra zaten halledersiniz.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 10.12.2022
  • Süre : 4 dk
  • 983 kez okundu

Google Ads