Site İçi Arama

siyaset

Toplumun Gücü

Ne kadar güçlü olursanız olun, kanunun önünde, toplumun önünde zayıfsınızdır. Bu herkes için geçerlidir, bugün güç sahibi olduğunu sananlar, hatta fırsatını bulup palazlananlar, yarın toplum gücü önünde kendilerini aciz hissedeceklerdir.

Uluslararası boks federasyonunun üyeleri kimlerdir biliyor musunuz? Tamam, öyle tek tek tanıyor musunuz diye sormuyorum. 

Sorumu biraz daha açayım, uluslararası boks federasyonu üyeleri boksör olmak zorunda mıdır? Ya da eski boksörlerden mi oluşur sizce? Yoksa daha farklı mesleklerden de olabilirler mi?

Tamam, bu soruyu geçelim. Cevap beklemiyorum zaten, cevabın konu için önemi yok aslında. Ama tahmin edeceğiniz gibi federasyon üyelerinin boksör olması gerektiğine dair bir zorunluluk yok doğal olarak. 

Peki bir hakem? Hakemin de boksör olma şartı var mıdır?

Futbolda bildiğim kadarıyla böyle bir zorunluluk yok, aralarında polis, müfettiş, turizmci veya diş hekimi olanlar var.

Ama asıl meslekleri ne olursa olsun bütün hakemler özel olarak hakemlik eğitimi almak zorunda. Sanırım bu konuda da bir bahis yok.

Niye girdim bu konuya ve özellikle de boks gibi sert bir spor üzerinden? Çünkü varmak istediğim sonuca bu sert sporu daha uygun buldum. Bildiğiniz gibi sert ve şiddet içerse de boks da bir spordur sonuçta.

Evet, ben devam edeyim konuya.

Ringde dövüşen bir boksörün bir hakemden çok daha güçlü olduğu kesindir herhalde. Daha güçlü hakem olabilir diyebilirsiniz. Tamam, hafif sıklet boks karşılaşmaları da var. Ama en azından boksörlerin daha antrenmanlı olduğunu kabul edeceksinizdir. 

Ancak ringde o boksör hakem ne diyorsa dinlemek zorundadır. Dur dediğinde duracak! Boks dediğinde dövüşecek. 

Hakem dur dese de durmayan, hatta ne diyorsun sen ya, diye hakemin de gözünün ortasına bir tane patlatan bir boksör gördünüz mü siz?

Hadi olayı biraz daha kışkırtıcı hale getireyim, hakem bilerek taraf tutsun, siz haksızlığa uğrayan boksörün hakem dövdüğünü gördünüz mü?

Gerçi internette yanlışlıkla darbe alan hakem videoları var, ama dediğim gibi onlar yanlışlıkla. 

Bilerek ve isteyerek hakem döven boksör belki bir yerlerde bir iki tane vardır, ama genellikle haksızlığa dahi uğrasa, hakeme bulaşan boksör olmaz.

Hakem çok güçlü olduğu için mi? Boksör bir yumruk vursa hakemden on tane karşılık alacak, korkuyor, o yüzden mi? 

Niye boksörler korkarlar hakemlerden? Hakemlerden daha kuvvetli değiller mi?

Ya da olayın korkuyla bir ilgisi yok mu? 

Yok tabii ki, hakem dur deyince bütün boksörler hakemi dinler, çünkü oyunun kuralı böyledir. 

Oyunu kuralına göre oynamazsan bir daha sana o oyunu oynatmazlar. 

Gerçek güç bilekteki, koldaki güç değildir. 

Güç oyunu oynatandadır! 

Oyunu kuranın kol kuvvetine ihtiyacı yoktur. O gücünü başka yerden alır. 

Toplumun verdiği güçtür o güç. Boks federasyonu gücünü kanunlardan alır. 

Uluslararası durumda devletlerin birliğinden kaynaklanan güçtür o güç. Uluslararası federasyon ülke çapında bile oyunlardan menedebilir sizi.

Bir boksör ne kadar kuvvetli olursa olsun oyunlardan dışlanırsa, lisansı iptal edilirse artık gücünü sadece sokak dövüşlerinde belki kullanabilir, ama legal yollardan artık dövüşlere çıkamaz. Ancak süreli ceza verildiyse süresinin dolmasını bekler, başka yolu yoktur. Yani eğer profesyonel olarak yapıyorsa bu işi bir daha para kazanamaz. 

İşte budur toplumun gücü. İşte budur kanunun gücü. Ne kadar güçlü olursanız olun, kanunun önünde, toplumun önünde zayıfsınızdır. Bu herkes için geçerlidir, bugün güç sahibi olduğunu sananlar, hatta fırsatını bulup palazlananlar, yarın toplum gücü önünde kendilerini aciz hissedeceklerdir.

Toplum nasıl istiyorsa öyle olur! Toplumun gücünden daha güçlüsü olmaz.

Oyunu kuralına göre oynayacaksın!

Sadece hatırlatayım istedim.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılar.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 07.10.2022
  • Süre : 2 dk
  • 844 kez okundu

Google Ads