Site İçi Arama

siyaset

Yankı Odaları

Mutabakat metni açıklandı ve birçok kanalda üzerine yorumlar yapılmaya başlandı. İktidar yanlısı yorumcular bile hayır, bu tespitler yanlış diyemiyorlar, ama ne desek de bu belgeyi boşa çıkartsak diye epey bir dertlenmiş görünüyorlar.

Yankı, eski bir Türkçe sözcüktür. Derin bir kuyuya, ya da bir mağara ağzında yüksek sesle bir ses verirsin, biraz sonra ses geri döner, yani yankılanır.

Yankı odalarına kapanmış durumdayız. Kendimiz diyoruz, anca kendimiz duyuyoruz.

Bir başka yankı odasında ise, burada söylenenler çarpıtılarak aktarılıyor. O odadakiler sen ne diyorsun ya duymuyor ya da duyuyorsa farklı duyuyor.

Mutabakat metni açıklandı ve birçok kanalda üzerine yorumlar yapılmaya başlandı. İktidar yanlısı yorumcular bile hayır, bu tespitler yanlış diyemiyorlar, ama ne desek de bu belgeyi boşa çıkartsak diye epey bir dertlenmiş görünüyorlar.

Hiç mi iyi bir şey yapılmadı diyorlar bunca yıllık iktidarda mesela. Bir yandan da kendilerince mutabakat metninin eksiklerini arıyorlar.

Aslında bu anlaşılır bir durum. Sonuçta bunca yıllık çıkar paylaşımı var, çıkar ortaklığı var. Eğer muhalefet bu atağı ile gerçekten seçimleri alabilirse, bugün iktidara yanaşmış olan bu çıkar odaklarının işlerine çomak sokulmuş olacak.

Tedirginlik bu yüzden. Çünkü metin içinde açıkça hesap soracağız deniyor. Sanırım bu kadar yüksek tondan bir söylem beklenmiyordu.

Tamam, muhalefet biz seçimi alacağız diyordu, ama dışarıdan bakıldığında bir dağınıklık da göze çarpıyordu. O yüzden de iktidar tarafında bunlar anlaşamazlar rahatlığı vardı.

Halbuki ortaya konan belge oldukça kapsamlı hazırlanmış. Resmen bu metin ile muhalefet biz ülkeyi yönetmeye hazırız diyor. Şimdi biraz da tane tane burada yazılı bilgiler millete anlatılabilirse, neden olmasın, insanlar ikna edilebilir.

Hatta iktidar yanlısı seçmen içinden bile oldukça fazla seçmen ikna edilebilir.

Ancak dediğim gibi, metin içinden çarpıcı konular özenle seçilerek sloganlar şeklinde insanlara anlatılmalı.

Bu hali ile oldukça diplomatik bir dili var metnin. Ayşe teyzenin anlayabileceği şekilde örneklemelerle konular gündeme getirilmeli.

Doğal olarak bu söylemi gündeme getirecek olanın müstakbel aday olması düşünülüyor. Ama bence hepsi öncelik verdikleri konularda metin üzerinden giderek vaatleri topluma anlatmaya başlayabilirler. 

Öyle ya da böyle, sahaya inilmesinin zamanı gelmiş görünüyor. Tek tek, her eve girilerek neler yapılacağı anlatılabilir.

Bir konu da, muhalefet demişken, diğer muhalefet partilerine de artık gönül koymamak gerekli bence. İrili ufaklı bir sürü parti var, bence onları da dikkate alarak daha geniş bir birliktelik oluşturulabilir.

Tamam, çatı belli, altılı masa, altı parti, bu çatının büyütülmesinden bahsetmiyorum. Böyle bir metin ortaya konulabildiğine göre artık diğer partilerin de görüşleri alınabilir diyorum.

Bu çatı altında irili ufaklı tüm partiler bir araya toplanabilir ve destekleri istenebilir. Siyasi olarak bir söz verilmesinden de bahsetmiyorum. Sadece tüm muhalefet partilerinin eğer bu metin onlar için de uygunsa, artık en azından bir söylem birliği yapmasında bir zarar olmaz.

Dediğim gibi sadece bir görüş benimkisi. Gün kendi içimizde çatışma günü değil.

Evet, bakalım iktidar ne gibi reaksiyonlar gösterecek. Artık somut birtakım görüşler ortaya konduğuna göre, iktidar da kendince karşı görüş oluşturacaktır.

İktidar özellikle de metin içinde bahsi geçen kimi konulara karşı şimdiden kendince önlem almaya çalışacaktır. Çünkü yarın olur da muhalefet seçimi alırsa, dosyaları açıp baktığında ne yaptığını muhalefetin çözmesini istemeyecektir.

O yüzden iktidarın bugünden olası önlemlerinin neler olabileceğine de şimdiden kafa yormak gerekir diye düşünüyorum.

Kısacası bu metnin iktidar tarafında büyük bir tedirginlik yarattığı kesin. Şimdilik kendi yankı odalarında ortaya konan bu metni kendi taraftarlarına kötüleme yapsalar da, bunun yeterli olmayacağını onlar da biliyorlar. 

Bakalım başka ne gibi karşı reaksiyonlar verecekler, yakında anlarız.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla                                                                                         

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 01.02.2023
  • Süre : 4 dk
  • 793 kez okundu

Google Ads