Site İçi Arama

tarih

Bir Tayyarenin Anısını Yaşatmak: RT-33A SILVERSTAR

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlarından Orgeneral Ergin CELASİN döneminde (1999-2001) Türk Hava Kuvvetlerinde, kurulduğu yıl olan 1911’den günümüze kullanılan tayyareler (uçaklar) hakkında birer kitap yazılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, oluşturulan ekipte ben de yer aldım.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlarından Orgeneral Ergin CELASİN döneminde (1999-2001) Türk Hava Kuvvetlerinde, kurulduğu yıl olan 1911’den günümüze kullanılan tayyareler (uçaklar) hakkında birer kitap yazılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, oluşturulan ekipte ben de yer aldım.

Tüm Hava Kuvvetlerinde görev yapan personelin hissettiği şekilde, ben de bu ekibin bir parçası olmaktan, bu ekibe dahil edilmekten onur duydum ve bu itibarla bu onurlu görev kapsamında, T-33 Silver Star uçağını (o dönemde 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığında öğretmen pilot olarak görev yapıyordum ve aynı zamanda T-33 uçağında öğretmenlik yapan az sayıda pilottan birisi olarak bu uçaklarda tecrübeli pilotlar arasında yer alıyordum) anlatan kitabı yazma görevini onurla yerine getirdim.

Esasında kuruluşundan itibaren ulusumuzun birlik ve beraberliğinin, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün en büyük teminatlarından biri olan Hava Kuvvetlerimiz ve onun seçkin personeli, “Atatürk’ün Soyak Evlatları” olabilmenin haklı gururunu paylaştıkları 90 yılı geride bıraktığı bir yıldönümünde (2001) bu kitap yazma çalışması Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Celasin tarafından başlatılmıştı. Bu 90 yıl içinde, askeri alanında çağdaş bir hava kuvveti olabilmenin ve kalabilmenin gereği olarak, Türk Hava Kuvvetleri sürekli modern teknolojiyi takip etmiş ve o günkü (günümüzde de devam ettiği üzere) gurur verici seviyesine ulaşmıştı.

Komutanlarımızın sık sık bizlere tekrarladığı ve gerçekten de o şekilde hissettiğimiz üzere, “Hava Kuvvetleri Dünü, Bugünü ve Yarını ile Büyük bir Aile” olarak hareket ediyordu. Bu ailenin kapsamı sadece ona hayat veren personeli değil, envanterine girmiş ve girecek olan tüm uçakları da içine alacak şekilde geniş tutulmuştu. Bu geçmişten günümüze bir gelenek halini almıştı. Tayyarelerin, Hava Kuvvetlerinin kişiliğinin ve kültürünün bir parçası olmuş ve o şekilde kabul görmüştü. Personel, er’inden orgeneraline, görev yaptığı birliğin tayyarelerini, kendi kimliğinin bir parçası olarak görmeyi adet edinmişti. Hava Kuvvetlerinin asli görev fonksiyonunu başarıyla yerine getirmesine doğrudan katkı sağlayan, içinde “Makine İnsan” uyumunu tarihe altın harflerle yazmış motifleri barındıran uçakları unutmak mümkün değildi. Bununla birlikte, bu uçakları kitaplaştırmak, gelecek nesillere aktarmak bir gereklilik halini almıştı. Bu çerçevede,

T-6 Harvard

T-11 Beechcraft

T-33 Silver Star, Shooting Star

F-84 Thunder

F-86 Sabre

F-100 Super Sabre

F-102 Delta Dagger

F-104 Starfighter

F-5 Freedom Fighter

F-4 Phantom

….

Uçaklarını anlatan ayrı ayrı kitaplar hazırlanmaya başlanmıştı. Bu düşünceden yola çıkarak, ilk defa gerçekleştirilen ve bir vefa borcu olarak değerlendirilen bu dokümantasyon çalışmaları, bugünleri bizlere hazırlayan Hava Kuvvetleri emeklileri ve komutanlarının anılarını yaşatmak; vefat etmiş mensuplarımızın ve şehitlerimizin aziz hatıralarına bir saygı ifadesi olarak sunmak maksadıyla, bu uçakları anlatan kitaplar, görevlendirilen personelin gönüllü emek-yoğun mesaileri neticesinde hazırlanmış ve yayınlanmıştır.

Benim kaleme aldığım T-33 Silver Star, Shooting Star kitabı da bu çerçevede hazırlanmıştı. Bilinen tarihimize göre dünyada uçmayı başaran ilk insan Hezarfen Ahmet Çelebi’den 300 yıl sonra ilk motorlu uçuş gerçekleştirilmiştir. Bu uçuş sadece 3 metre yükseliş ve 12 saniye havada kalış olarak yapılabilmiştir. Türkler, Havacılık Tarihi’nde çok büyük bir yeri olan “ilk motorlu uçuştan” sadece 8 yıl sonra havacılık teşkilatını kurarak, dünyada havacılık teşkilatını kuran ilk birkaç ulustan birisi olmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri 1911 yılından 1951 yılına kadar pervaneli uçaklar ile Balkan Savaşı’nda, Kahire Seferi’nde, Kafkas, Filistin, Irak, Çanakkale cephelerinde başarıdan başarıya koşmuş, Kurtuluş Savaşı’nda başarılı keşif, önleme, hava muharebesi ve hava taarruzları görevleri icra ederek bağımsızlığımızın kazanılmasında büyük katkılarda bulunmuştur. 1951 yılından itibaren ise Türk Hava Kuvvetleri jet uçakları ile modernize edilmeye başlanmış, bu kapsamda ilk olarak Jete İntibak Eğitimi’nin verildiği T-33A/MK III uçakları envanterimize girmiştir.

Türk Havacılık Tarihi’nde 46 yıllık geçmişi ve eğitim verdiği binlerce pilot ile efsanevi bir yeri olan SILVERSTAR’ın tarihçesini hazırlama görevi aldığımda, ulu önder Atatürk’ün “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” özdeyişinden hareket ile, bu görevi uzun bir araştırma ve özverili çalışmalar sonucunda yerine getirmeye gayret gösterdim. Bu çalışma ile, 114’üncü Taktik Jet Keşif Filo Komutanlığının tarihçesi ile bu filoya ait 22 adet RT-33A uçağının geçmişi de aydınlığa kavuşturdum, bunun sevinicini ve gururunu yaşadım.

Havacılığın yanı sıra uçaklarımızı da sevmenin, onları envanterimizden çıkmış olsalar bile Türk Hava Kuvvetleri ailesinin emekli üyeleri olarak görmenin, havacılık tarihimize sahip çıkmanın yollarından biri olduğuna inanarak bu kitabın yazılması esnasında, bulabildiğim her detayı değerlendirdim ve bir süzgeçten geçirerek, en doğru şekilde kitaba yansıtmaya çalıştım.

Hazırlanan kitap 2001 yılı Ağustos ayında yayınlanmıştır. Türk Hava Kuvvetleri tarihinin çok önemli bir bölümünü kapsayan “SILVERSTAR AİLESİ” kitabını havacıların ve havacılık tutkunlarının istifadesine sunmanın hazzı ve gururuyla, kitap çalışmamı tamamladım.

Bu çalışma, daha sonra kaleme aldığım kitaplarım için de önemli bir başlangıç noktası oldu. Yazma sevdamı ve tutkumu artırdı. Sonraki yazılarımda, tayyarecilik ve havacılık hakkında yazdıklarımı sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Araştırmacı Yazar ve Kaptan Pilot  Celal UZAR
Araştırmacı Yazar ve Kaptan Pilot Celal UZAR
Tüm Makaleler

  • 20.02.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1495 kez okundu

Google Ads