Site İçi Arama

tarih

Alman Opel Markasının Ne Kadar Eski Olduğunu Biliyor musunuz?

Opel firmasının ilk ürettiği otomobil olan Opel 4PS’ye, zamanın diğer otomobillerine göre küçük olduğu ve diğer otomobiller siyah renkteyken yeşil renkte olduğu için, Yaprak Kurbağası adı takılmıştı.

1340 yılının Teşrinisani ayında (Kasım 1924) yayınlanmış olan Resimli Ay dergisinde, bir Opel otomobilinin reklamı yer almıştı. Reklamda, bir otomobil resmi ve üstünde hem Latin harfleri ile hem de Eski Türkçe harflerle OPEL yazısı yer alıyor. 

Reklamın metni, eski Türkçe harflerle yazılmış: Yeni 4 Bargir (Beygir) kuvvetinde- İki kişilik- 100 kilometrede 5 litre benzin sarf eder.- Mükemmel deri ile kaplı- Boş (Bosch) tenviratlı (Aydınlatma sistemli)- Boş (Bosch) tahrikâtlı (marş sistemi)- Fazla tafsilat (ayrıntı) için aşağıdaki adrese müracaat (başvuru): Busselshaym (Mayn nehri üzerinde) Adam Opel Otomobil ve Velospit Fabrikası. 

Reklamın altında Almanca olarak- Adam Opel, Busselsheim a M, Fahrrader und Motorwagenfabrik yazıyor. 

Adam Opel firmasının ilk ürettiği otomobil olan Opel 4PS’ye, zamanın diğer otomobillerine göre küçük olduğu ve diğer otomobiller siyah renkteyken yeşil renkte olduğu için, Yaprak Kurbağası adı takılmıştı. 

Aslında Resimli Ay gazetesinde yayınlanan reklamda, birkaç adet yanlış göze çarpıyor. Otomobilin model ismi 4 PS. PS beygir gücü anlamına geliyor ve dergideki reklamda da bu şekilde yer almış. Aslında, 1924 yılının Mayıs ayında üretilen ilk modelin tam ismi Opel 4 PS/12 ve bu otomobil 12 beygir gücünde bir motora sahip. Opel, daha sonra daha güçlü motorlar kullanarak, 4 PS/14, 4PS/16, 4PS/18 ve 4 PS/20 modellerini de üretmiş. 

Opel’in ürettiği 4 PS/12 modeli otomobil, Almanya’da seri imalat yöntemleri ile üretilen ilk otomobil olmuş. Bu otomobilden, 1924 ile 1931 yılları arasında 120000 adet üretilmiş. 

Fransız Citroen otomobil fabrikasının kurucusu Andre Citroen, Opel firmasını, 4 PS modelinin, ilk defa 1921 yılında üretilen Citroen 5 CV modelinden çalınmış olduğu suçlamasıyla, mahkemeye vermiş. Mahkeme, 4 PS’nin yeşil renkli olması ve Citroen 5 CV’nin yeşil renkli modelinin bulunmaması, radyatörlerinin farklı olması gibi gerekçelerle, Opel’i suçsuz bulmuş. 

Reklamdaki başka bir yanlış da Russelsheim am Main olan firmanın adresinin Busselsheim am Main olarak yazılmış olması. 

Aşağıdaki resim, Rüsselsheim am Main şehrindeki Opel fabrikasının giriş kapısının önünde yer alan, Adam Opel’in heykelini gösteriyor. Adam Opel, 1837 yılında Rüsselsheim’da doğmuş. Babası çilingirmiş. Babasının mesleğini çıraklıktan öğrenmiş. 1857 yılında, çalışmak için, önce Belçika’ya, oradan İngiltere’ye ve sonra Paris’e geçmiş. Paris’te iki sene bir dikiş makinası fabrikasında çalışmış. Memleketine geri dönünce, kendi dikiş makinası fabrikasını açmış ve senede 18000 dikiş makinası üretmeye başlamış. 

Adam Opel, 1886 yılında bisiklet imalatına da başlamış ve kısa zamanda Almanya’nın en büyük bisiklet fabrikatörü olmuş. Adam Opel, 1895 yılında bir tifüs salgınında ölünce, dul eşi Sophie ve çocukları Carl, Wilhelm, Heinrich, Fritz ve Ludwig Opel işleri devralmış. Dört yıl sonra, 1899 yılında Opel fabrikası, ilk otomobilini üretmiş ve bu işte çok başarılı olmuş. 

Başarılı fabrikatörler Wilhelm, Heinrich ve Carl Opel’e, Hessen dükü, asalet unvanı vermiştir.

Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Tüm Makaleler

  • 09.11.2022
  • Süre : 2 dk
  • 810 kez okundu

Google Ads