Site İçi Arama

tarih

Efendiler, Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz

"Bu topraklar yedi bin yıllık Türk yurdudur, Türk yurdu olarak kalacaktır."

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bu kararlı ve bize Cumhuriyet’le idare şeklini hediye eden sözüyle STRASAM’daki ilk yazıma başlıyorum.

29 Ekim 1923, Cumhuriyetimizin ilanının 99. yıldönümü kutlu olsun büyük Türk Milletine.

Cumhuriyet tarih boyunca eşine nadir rastlanan inanç ve azmin sonucudur. Bu toprakların ebedi Türk yurdu olarak yaşayacağının ispatını Kurtuluş Savaşı ile ortaya koymuştur büyük Türk Milleti.

Dirilişimizin, kurtuluşumuzun, yeniden varoluşumuzun adı olan Cumhuriyet bizlere emanettir. Bu kutsal emaneti kıyamete dek yaşatmak her Türkün millî, ahlaki namus borcudur. Hiçbir ihanet odakları bil-umum bölücü hainler, kriptolar ve devşirmeler Türklük kalesinden çakıl taşı bile koparamayacaklardır. Bu anlayış ve iman ediş, Türk Milletinin varlığının sonsuza dek devam edeceğinin temel kodlarını oluşturmaktadır.

Büyük bir tarih bilinciyle, bilim ve aklın kılavuzluğunda bize emanet edilen bu aziz vatan topraklarını Türk yurdu olarak sonsuza dek korumak Türk Milletini bölmeye çalışanları tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi tarihin çöplüğüne atmak boynumuzun borcudur. Bu yolda azimliyiz, inançlıyız ve de kararlıyız. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihin derinliklerinden aldığı ilhamla, silinmemek üzere şu muhteşem tespiti yapmıştır.

"Bu topraklar yedi bin yıllık Türk yurdudur, Türk yurdu olarak kalacaktır."

Beş bin yıldan beri tarih sahnesinde var olan Türk milletinin yeniden ayağa kalkışının ve şahlanışının adıdır Cumhuriyet. 29 Ekim 1923 tarihi beş asra yakın bir dönemde örselenen, kimi zamanda horlanıp aşağılanan Türk milletinin yeniden doğum günüdür. İnsan olmanın, birey olmanın, özgür olmanın, egemenlik hakkını kullanmanın nirengi noktasıdır Cumhuriyet.

Cumhuriyet, bilim ve aklı yaşamın bütün evrelerinde kılavuz yapmanın adıdır. Aynı zamanda iradesi hür, fikri hür, vicdanı hür insanların yaşayabileceği rejimin adıdır Cumhuriyet.

Milli bayramlarımızı geçmişte olduğu gibi coşkuyla kutlamak umuduyla, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bize bu günleri armağan edenlere minnet ve şükranlarımı sunuyor manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum.

Yaşasın Cumhuriyet.

Araştırmacı Yazar Abdullah TOSUN
Araştırmacı Yazar Abdullah TOSUN
Tüm Makaleler

  • 29.10.2022
  • Süre : 2 dk
  • 813 kez okundu

Google Ads