Site İçi Arama

ua-iliskiler

Antalya Diplomasi Forumunda Dışişleri Bakanlarının Şifreleri

Antalya Diplomasi Forumundan Beklentiler:

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası, Türkiye’nin arabuluculuğunda ve dışişleri bakanları seviyesinde Antalya’da gerçekleştirilen ilk diplomatik girişim, savaşın nihayete erebilmesi adına önemli bir adım olarak tarihe geçmiştir. Toplantı sonrası yapılan açıklamaların irdelenmesi ise sürecin ne şekilde gelişeceğini anlamamızı sağlayacaktır.

Her iki bakanın bir araya gelmesi elbette önemlidir. Ancak, bu ilk buluşmadan bir netice beklenmemekteydi, öyle de oldu. Ateşkes ilanı için gelinmediği her iki tarafça vurgulandı.

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Tavırları:

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın açıklaması bitmeden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un açıklama yapmaya başlaması, bir nevi onun sözünü kesmesi, daha bu konuda bile bir anlaşma olmadığının göstergesi olmuştur. Her iki bakanın aynı anda açıklama yapmasıyla zorda kalan basının, Lavrov’a yönelmesi, nihai çözümün Rusya’nın elinde olduğunu gösteren bariz bir kanıttır.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kubela:

Kuleba, özetle, saldırgan taraf istemezse savaşın durmasının mümkün olmadığını vurgulayarak barış için topu karşı tarafa atmıştır. “Diplomasiye de, savaşmaya da hazırız.” sözüyle de, teslim olmayacaklarını ifade etmiştir. Beklendiği üzere bu ifadelerden sonra Rusya, askeri operasyonunu hızlandırmıştır. Rusya’nın, talepleri gerçekleşene veya kendisine karşı güçlü bir operasyon yapılana kadar sert gücüyle ve zorla istediklerini elde etme tercihine devam edeceği anlaşılmaktadır.

Öte yandan, meskûn mahale çekilen Rus ordusunun zayiatlarının artması muhtemeldir. Bu zayiatlara karşı Rusya’nın bombardımanını ağırlaştıracağı ve Ukrayna’yı kendini savunamaz hale getirmeye çalışacağı beklenmektedir. Bu da maalesef, savaşın daha fazla sertleşeceği ve çok daha fazla insan kaybının yaşanabileceğini göstermektedir.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov:

Lavrov ise, Ukrayna ile ilgili alınacak kararlarda Rusya’nın görüşünün alınmamasının kabul edilemez olduğunu vurgulamıştır. “Ukrayna’yı Rus aleyhtarı bir devlet haline çevirdiniz.” ifadesiyle Batı’yı suçlayan Lavrov, bu savaş sonrası Ukrayna’nın halkı ve yönetimiyle Rusya yanlısı olacağını farz ve kabul etmektedir.  Yaşanan bu dramatik savaştan böyle bir sonuç çıkmasının mümkün olmadığını, tam tersine Ukrayna’nın Rusya düşmanlığını içselleştireceğini nedense görememektedir. “Ukrayna’nın silahlandırılmasını istemiyoruz, NATO’nun genişlemesi bizim için güvenlik sorunudur.” ifadeleriyle savaşın meşruiyetini izah etmeye çalışsa da, 21’inci yüzyılda bağımsız bir devlete savaş açmanın, insanları öldürmenin ve bu tarz sert güç kullanmanın bedelinin ağır olacağını anlayamamakta ve dünyadan izole edilmenin sıkıntılarını kavrayamamaktadır.

Lavrov, Ukrayna’da ABD’ye ait biyolojik laboratuvarların varlığından bahsetmiş ve ABD’nin bunları inkâr etmesinin şaşırtıcı olmadığını ifade etmiştir. Kitle imha silahlarının muhtemel varlığı sebep gösterilerek Irak’a operasyon yapan ABD’ye karşı Lavrov, Ukrayna’ya yapılan askeri müdahale için benzer bir sebep ortaya koymaktadır. Laboratuvarların varlığı ve yokluğu hakkında çelişkili haberler mevcut olmakla birlikte, burada önemli olan Rusya’nın, ABD’nin o dönemdeki yanlışını yüzüne vurmasıdır.

Lavrov’un ifade ettiği bir diğer konu ise, Ukrayna’nın askerden arındırılması ve tarafsızlığının sağlanmasıdır. Ukrayna halkının ve yönetiminin verebileceği böyle bir karara, Rusya’nın müdahale etme isteği, bu kararın tersi şekilde vücut bulmasına sebep olacaktır. Ukrayna daha çok silahlanacak ve gerek NATO gerekse AB üyeliği için uğraş verecektir. Hemen yanı başında büyük bir devletle yaşayan Ukrayna halkı ve yönetiminin, savaş bitiminde kendi güvenliğini sağlamak adına tankıyla, topuyla, uçağıyla, füzesiyle ölüm yağdıran Rusya’nın yanında yer almaktan ziyade, iyice batıya yönelmesi daha olası bir durumdur. Dolayısıyla, Ukrayna savaşı, Rusya’nın yanlış hamlesi olarak tarihe geçecektir.

Sonuç:

Kravatsız ve genç Kuleba’nın itaatsizlik simgelerine karşı, kravatlı ve olgun Lavrov’un sertliği.

Tıpkı ülkeleri ve liderleri gibi.

Bakalım kim nihayetinde kazanacak, göreceğiz.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 16.03.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1276 kez okundu

Google Ads