logo

Makalelerinizi bugün paylaşmaya başlamanız için yeni nesil blog sitesi, strasam.org

STRASAM.ORG

Sitemizde yazar olmaya ne dersiniz ?

STRASAM.ORG, strateji, siyaset, savunma, ekonomi, tarih, hukuk, uluslararası ilişkiler, NATO, çevre ülkeleri vb. alanlara yönelik yapılan araştırma ve analizleri yayımlamak maksadıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Başvuru Yap

Türkiye

Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 87/4, 06900 Çankaya/ANKARA

Ara: +90 531 278 24 12

[email protected]
ua-iliskiler

1952’den 2022’ye NATO ve Türkiye

Bu kitap; Türk insanının zihnindeki “NATO nedir? Bize ne faydası var? Üye olmakla İyi yapmış mıyız? NATO’dan ayrılmalı mıyız?” benzeri sorulara cevap bulmasına, NATO’yu daha iyi tanımasına, ittifak hakkında konuşulanları daha isabetle değerlendirebilmesine fayda sağlayacaktır düşüncesiyle yazılmıştır.

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla

Tüm Yazıları için tıklayınız


  • 03.07.2022
  • Süre : 2 dk
  • 520 kez okundu

STRASAM yazarı Hüseyin Fazla tarafından kaleme alınan “NATO ve Türkiye” isimli kitap, Nobel yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Bilindiği üzere, Batılı uluslar tarafından Kuzey Atlantik Antlaşması’nın imzalanmasında ve bir sonraki aşamada NATO’nun kurulmasında başlıca iki faktör önemli rol oynamıştır:

Birincisi, Avrupa’da Sovyetler Birliği karşısında askerî ve politik bağlamda bir karşı denge gücünün teşkil edilmesine olan ihtiyacın ortaya çıkması;

İkincisi ise Batı Avrupalı uluslar ve bunların Kuzey Amerika’daki müttefikleri (Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri) arasında 20. yüzyılda iki dünya savaşının çıkmasına neden olan dâhili kavgalara bir son verecek, aralarında kalıcı barışın tesis edilmesini ve geliştirilmesini sağlayacak bir “yapı’nın kurulması yönünde Batı dünyasında oluşan özlem ve arzudur.

Şüphesiz NATO’yu meydana getiren ortam Atlantik medeniyetidir ve bu medeniyetin temelleri ve kültürü anlaşılmadan NATO’nun tam manasıyla anlaşılması da mümkün değildir.

Türkiye; İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğru iyice belirginleşen Sovyet tehdidine karşı bir sığınak olarak gördüğü bu medeniyete, bir bakıma yabancısı olduğu Atlantik Havzasına kendi istek ve kararlılığı ile dahil olmuştur. 1952 yılında üye olduğu NATO’da 70 yıldır önemli bir müttefik olarak bulunan Türkiye’nin tüm güvenlik beklentilerini karşılayamasa da, bu ittifak, Türkiye’nin Batı’ya bağlantısını sağlayan en önemli köprü olma işlevini sürdürmektedir.

Çok kişinin, bilhassa genç neslin şüphesiz kafasında NATO ile ilgili olumlu-olumsuz görüşler vardır. Bu kitap; Türk insanının zihnindeki “NATO nedir? Bize ne faydası var? Üye olmakla İyi yapmış mıyız? NATO’dan ayrılmalı mıyız?” benzeri sorulara cevap bulmasına, NATO’yu daha iyi tanımasına, ittifak hakkında konuşulanları daha isabetle değerlendirebilmesine fayda sağlayacaktır düşüncesiyle yazılmıştır.

Kitap, satış noktalarından ve/veya aşağıda linkleri verilen internet adreslerinden temin edilebilir. 

https://www.kitapyurdu.com/kitap/1952den-2022ye-nato-ve-turkiye/620875.html

https://www.dr.com.tr/kitap/1952den-2022ye-nato-ve-turkiye/arastirma-tarih/politika-arastirma/dunya-politika-/urunno=0001987646001

https://www.nadirkitap.com/1952-den-2022-ye-nato-ve-turkiye-huseyin-fazla-kitap28022041.html

https://www.kitabinabak.com/kitap/1952den-2022ye-nato-ve-turkiye-huseyin-fazla-nobel-bilimsel-eserler------kbk--9786254334016

https://www.bkmkitap.com/huseyin-fazla


Google Ads