Site İçi Arama

ua-iliskiler

Rusya-Ukrayna Savaşı için Putin ve Biden’a Sorulması Gereken Sorular

Dünyanın gidişatının belirlenmesi açısından, Ukrayna savaşı çok önemli bir olay olarak tarihe geçecek. Bu savaşın iki tarafı, Rusya ve Ukrayna gibi gözükse de, aslında savaşın ilk tarafı ve baş mimarı Vladimir Putin ve onun dünya düzenini değiştirme çabası. Tepki göstermekte geciken, tam tersi Rusya’yı Ukrayna’ya iten batı İttifakı ve tabii ki onun lideri Joe Biden ise diğer tarafta. Tarih, bu iki liderin savaşı sebebiyle yaşanan ölümleri, yıkılan yuvaları ibretle anlatacaktır elbet.

Bu kaotik ortamı yaratan her iki tarafa da bazı sorularım var.

Önce Putin’e sormak istediklerimi yazayım.

 1. Toprak bütünlüğüne ve hukukun üstünlüğüne saygının bittiği, büyük devletlerin küçük devletleri yakmasının, yıkmasının, yutmasının normalleştirildiği bir dünya nasıl bir dünya olabilir? Böyle bir dünya düzeninde sadece Rusya’nın değil, diğer tüm büyük devletlerin çıkarları uymadığında orta veya küçük devletleri işgale yeltenmesinin, dünyanın yaşadığı en kötü dönem olan dünya savaşları döneminden ne farkı kalır?
 2. Kadın, erkek, çoluk, çocuk, asker, sivil ayrımı yapmadan kitlesel imhalara sebep olabilecek şekilde nükleer tesislere saldırmak, nasıl bir aklın izahıdır?
 3. NATO’nun genişlemesine karşı duracağım diye yola çıkıp, NATO’nun ekmeğine yağ sürmek, dünyadaki neredeyse tüm milletlerin gözünden düşmüş, zayıflamakta olan ABD ve AB’yi yeniden kurtarıcı olarak ortaya çıkarmak nasıl bir akıldır?
 4. 20’nci yüzyıldan kalma güvenlikçi politikalarla, savaşarak, kıyarak, imha ederek, yok ederek, kısaca sert ve kaba güç kullanarak, 21’inci yüzyılda da savaş kazanabileceğini ve hegemonyanı devam ettireceğini sanmak, nasıl bir zekâ ürünüdür?
 5. Neredeyse tüm Avrupa halklarını karşına almak, Ukrayna’yı mazlum hale sokmak, insani dramlara sebep olmak, dünyanın en sevilmeyen ülke liderliğini ABD’den Rusya’ya taşımak hangi kafanın ürünüdür?
 6. Almanya ile iptal edilen Kuzey Akım 2 hattı sebebiyle Almanya ve Rusya’nın zorlu ekonomik şartlara gireceğini, İngiltere ve ABD’nin ise bunun keyfiyle ellerini ovuşturduklarını anlamamak hangi akla sığar?
 7. Binlerce insanın ölümüne, yaralanmasına, evsiz, barksız, yurtsuz kalmasına sebep olmak nasıl bir insani duygudur?

Biden ve Amerikan yönetimine gelince:

 1. Siz madem Ukrayna’yı Rus işgali karşısında yalnız bırakacaktınız, niye destek olacağınızı söylediniz? Demokratlık söylemlerinize, merak etmeyin arkanızdayız imalarına inanamayacaksa bu dünya, sizin liderliğinize niye inansın, size niye güvensin?
 2. Teröre, teröriste, ayrılıkçıya çıkarınıza göre destek olurken, işgale uğrayan bir devlete verdiğiniz cılız desteğin gün gelip kendinize de bedel ödeteceğini göremiyor musunuz?
 3. Kendi hegemonyanızı devam ettirmek adına, insanların ölümüne ses çıkartmamak, Rusya’nın işgaline engel olmamak, tam tersine menfaatiniz olduğu için Rusya ve Ukrayna’yı birbirine karşı kışkırtmak ve nihayetinde dünyayı kaotik hale getirmenin size de uzun vadede zarar vereceğini anlamıyor musunuz?
 4. NATO’yu sadece kendi çıkarınıza uyduğunda devreye sokmak, yaşanan insani dramları görmemek, görememek nasıl bir uluslararası hamiliktir?

Ve gelelim her iki tarafa sorulara:

 1. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız ey Rusya ve ey ABD? Dünyanın çivisini çıkartırsanız altında kendinizin de kalacağını öngöremiyor musunuz? Savaşların kazandım sananlara bile büyük zararlar verdiğini bilmiyor musunuz?
 2. Birbirinizin sabrını sınamak, sınırını anlamak adına dünyayı yaşanamaz bir hale çevirdiğinizin ne zaman farkına varacaksınız?
 3. Sizin hırslarınız yüzünden ölen çocukların, kadınların, gencecik insanların veballerinin hep boynunuzda olacağını anlamıyor musunuz?
 4. “Yurtta ve dünyada sulh” nedir, kim söylemiştir?

Bir açın, okuyun, öğrenin, dünya lideri nasıl olur, görün, bu kafayla mahvedeceksiniz dünyayı ve insanlığı.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

 • 07.03.2022
 • Süre : 4 dk
 • 1321 kez okundu

Google Ads