Site İçi Arama

ua-iliskiler

Moskova’dan Yazıyorum: Rusya'da neler oluyor?

Evet, tüm dünya kanallarında Rusya'da darbe oluyor diye bas bas yayın yapıldığı şu günlerde Moskova'dan olayın aslını anlatmaya çalışıyorum. Vladimir Putin son günlerdeki Yevgeniy Prigojin'in bu dert yanmasına cevaben tamam, ben devreye giriyorum, söylüyorum, sana destek versinler diyeceğine, savunma bakanının ve genelkurmay başkanının yanında yer alınca eski aşçısı Yevgeniy Prigojin Putin'e de çok içerlemiş ve bekle geliyorum diyerek Moskova'ya doğru yola çıkmış.

Kızgın bir aşçı, neye kızmış?

Ukrayna'da beni yalnız bırakıyorsunuz diyor.

Yeterince silah desteği vermiyorsunuz diyor.

Üstelik koordinasyon yoksunluğu yüzünden attığınız füzeler benim adamlarımı öldürüyor diyor.

Kime kızmış?

Rusya'nın resmi savunma bakanı ve genelkurmay başkanına kızmış.

Zaten bir süredir araları hiç de iyi değil.

Evet, tüm dünya kanallarında Rusya'da darbe oluyor diye bas bas yayın yapıldığı şu günlerde Moskova'dan olayın aslını anlatmaya çalışıyorum.

Vladimir Putin son günlerdeki Yevgeniy Prigojin'in bu dert yanmasına cevaben tamam, ben devreye giriyorum, söylüyorum, sana destek versinler diyeceğine, savunma bakanının ve genelkurmay başkanının yanında yer alınca eski aşçısı Yevgeniy Prigojin Putin'e de çok içerlemiş ve bekle geliyorum diyerek Moskova'ya doğru yola çıkmış.

Aslında epey bir yakınlara kadar geldi.

Ama Kremlin'e kadar ulaşmak konusunda başarılı olabilir mi?

Hayır!

Zaten ordu tamamen Putin etrafında toparlanmış durumda.

Ukrayna sınırına yakın şehirlerden olan Rostov on Don içindeki kimi yerleri işgal etmiş olsalar da, Putin'in sırtımızdan bıçaklandık diyerek bu paralı askerlerin ipini kestiği de kesin.

Peki kim bu Wagner birlikleri? Kim bu Prigojin?

Aslında paralı asker uygulaması çok eski günlerden kalma bir uygulama. Fransız Lejyonerler. Kim bilir ne zamanlarda kurulmuş paralı birlikler.

Ancak Wagner resmi bir ordu birliği değil. Rusya'da da legal bir kuruluş değil.

Ancak günümüz vekalet savaşlarında ilk defa Irak'ta kullanılan Amerika'nın benzer birliklerinden sonra Rusya da Wagner'i kurmayı düşünmüş ve bu konuda Putin en çok güvendiği eski aşçısına resmi olmasa da bu görevi vermiş görünüyor.

O yüzden şimdi sırtımızdan bıçaklandık diyor.

***

Yine de Moskova'da sokaklarda durum nasıl?

Terör saldırıları olabilir diye belli aralarla polis belli köşe başlarına silahlı vaziyette konuşlanmış durumda.

Ama insanlar hiçbir şey yokmuş gibi günlük yaşantılarını sürdürüyorlar.

Hatta bu bahsettiğim polisler bile günlük yaşamın içinde herkes gibi davranıyorlar . Bugün döner kuyruğuna girmiş, boynunda asılı silahı olan bir polis gördüm.

İnsanlar sokaklarda köpeklerini gezdiriyorlar.

Marketler öyle acayip kalabalık değil. İnsanlar amanın darbe oluyor, acil bir şeyler alalım diyerek marketlere saldırmış durumda değil.

Putin ise halka yaptığı hitabında en sert şekilde bunu yapanlar cezalandırılacak dedi.

Savcılık hemen Yevgeniy Prigojin ve tayfası hakkında soruşturma başlattı.

***

Tabii ben etraf bu kadar sakin diyorum, ama büyük ihtimal Vladimir Putin bu olaydan belli bir yara alacaktır.

Tüm bölge valileri Putin'e desteğini açıklamış durumda. Ama bu olayın olabilmiş olması bile Putin açısından belli bir prestij kaybına sebep olacaktır.

Halk arasında da Wagner kim oluyormuş, Putin halleder onu diye bir güven de var bir yandan. Yani halkın devlet başkanına desteğinde herhangi bir eksilme yok.

Sonuç olarak Yevgeniy Prigojin kendine yapılan haksızlıklara ne kadar kızarsa kızsın, bugüne kadar Rusya için ne kadar özverili işler yapmış olursa olsun, bu isyanı ile çok büyük hata yapmış oldu.

Belki de dışarıdan destek alırım hevesiyle, belki son zamanlardaki çıkışları sonucunda ipinin çoktan kesildiğini gördüğü için böyle bir şeye kalkıştı. Bir ihtimal becerebilirim dedi belki de.

Ancak yaptığı bu çıkışın affedilir yanı yok.

Peki Wagner ne olacak?

Bir Prigojin gider, bir başkası gelir, onun yerini alır. Wagner olduğu gibi devam eder.

Belki bu olaylardan sonra biraz daha fazla destek alır, hepsi bu kadar. Yine Ukrayna'da ya da dünyanın başka yerlerinde bugüne kadar yaptığı görevlerine devam eder.

Bu yaptıkları ile bir milyarder olan eski aşçı Prigojin ise yakalandığı yerde büyük ihtimal bir kaza kurşununa denk gelir. Tüm servetine de el konulur.

Eğer kaçıp kurtulursa, er ya da geç bulurlar. Kaderinden kurtuluşu olmaz.

Çünkü Rusya'da işler böyle halledilir. Düzenin bozulmasını kimse istemez.

Ukrayna savaşı mı?

Savaşın uzayacağı zaten Rusya'da çoktan satın alındı. Yani bir yanda savaş sürerken, bir yanda da buralarda hayat olduğu gibi devam ediyor.

Hazmede hazmede Ukrayna'da kazanılmış yerler Ruslaştırılacak ve artık ne kadar sürerse sürsün savaş devam edecek. Çünkü savaşın da bir ekonomisi var. Dünyanın her yerinde savaştan para kazananlar var. Buna Rusya da dahil.

Üzgünüm, düzen böyle. Yakın zamanda da değişmesi pek muhtemel görünmüyor.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 25.06.2023
  • Süre : 3 dk
  • 870 kez okundu

Google Ads