Site İçi Arama

ua-iliskiler

Ukrayna Jeopolitiği Bağlamında Rusya'da Sivil-Asker İlişkisi: Bölüm-4

Farklı geçmişlerden gelen Siloviki üyelerinin listesi, Putin'in yakın çevresini tanımak için son derece önemlidir.

Farklı geçmişlerden gelen Siloviki üyelerinin listesini tanıtmak istiyorum.

Nikolay Patruşev

Nikolai Platonovich Patrushev, 2008'den beri Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak görev yapan bir Rus politikacı, güvenlik görevlisi ve istihbarat subayıdır. Daha önce 1999'dan 2008'e kadar Federal Güvenlik Servisi (FSB) direktörü olarak görev yapmıştır. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresinin siloviki fraksiyonu olan Patrushev'in Putin'in en yakın danışmanlarından biri ve Rusya'nın ulusal güvenlik işlerinin ardındaki önde gelen isim olduğuna inanılıyor. Patrushev, çeşitli komplo teorilerine inanıyor ve genellikle Rusya'da devlet kontrolündeki medyaya röportajlar veriyor. Batı'nın, "Rusya'nın ve diğer sakıncalı devletlerin aşağılanmasını ve yok edilmesini içeren bir yalanlar imparatorluğu" yaratmak da dahil olmak üzere "dünya nüfusunu çeşitli şekillerde" azaltmaya çalıştığını iddia etti. Putin'in en yakın danışmanlarından biri olan Patrushev, "en"dir. Rusya'daki tehlikeli adam", "paranoyak komplo odaklı zihniyeti" nedeniyle.

Sergey Naryshkin

Sergey Yevgenyevich Naryshkin, 2016'dan beri Dış İstihbarat Teşkilatı direktörü olarak görev yapan Rus bir politikacı ve iş adamıdır. Daha önce, Devlet Duması (2011–2016) ve Kremlin Genelkurmay Başkanı (2008–2012); ayrıca, Şubat 2012'de feshedilene kadar Mayıs 2009'da Tarihsel Gerçek Komisyonu'nun başkanıydı. Kasım 2021'de Naryshkin, Ukrayna'nın olası bir işgaline ilişkin raporları "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kötü niyetli propagandası" olduğunu öne sürerek reddetti. Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden günler önce, Naryshkin, Putin'in Rusya Devlet Başkanı'nın Rusya'nın tanınmasına ilişkin bir Güvenlik Konseyi toplantısındaki sorgulamasına verdiği yanıtı "karıştırdığı" için onu alenen aşağıladığı için, küresel basında gözle görülür şekilde titrediği ve "rahatsızca kekelediği" için geniş bir ilgi gördü. 

Alexander Bortnikov

Alexander Vasilyevich Bortnikov, 2008'den beri Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) direktörü olarak görev yapan bir Rus istihbarat subayıdır. Devlet başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresinin silovik hizipinin en güçlü üyelerinden biridir. 2019'dan beri Rusya Federasyonu Kahramanı, aynı zamanda Rus ordusunda kullanılan en yüksek derece olan Ordu Generali rütbesine de sahip. 22 Şubat 2022'de, Rusya'nın Ukrayna işgalinin başlangıcında Rusya'nın doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanımasına yanıt olarak ABD, Bortnikov ve oğlu Denis de dahil olmak üzere birçok Rus birey ve bankasına yaptırım uyguladı.

Sergey İvanov

Ivanov, Mart 2001'den Şubat 2007'ye kadar Rusya Savunma Bakanı olarak görev yaptı, Dmitry Medvedev'in Rusya Devlet Başkanı seçilmesinden sonra, Ivanov Vladimir Putin'in ikinci kabinesinde yeniden Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Aralık 2011'den Ağustos 2016'ya kadar Ivanov, Cumhurbaşkanlığı İcra Dairesi Genelkurmay Başkanı olarak çalıştı. Sovyet KGB'sinde ve halefi olan Federal Güvenlik Servisi'nde görev yaptı. Akıcı bir İngilizce konuşan Ivanov, Moskova'daki federal yönetime katılmadan önce 1970'lerin sonlarından itibaren Avrupa ve Afrika'da (Kenya) hukuk ve yabancı dil uzmanı olarak görev yaptı. Sovyetler Birliği döneminde KGB'nin bir çalışanı olan Ivanov, 1998'de kendisini yardımcısı olarak atayan meslektaşı Vladimir Putin ile arkadaş oldu. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Şubat 2022 itibariyle ABD'nin Ivanov'a yaptırımları mevcuttur.

Dmitry Rogozin

Dmitry Olegovich Rogozin, 2018'den beri Roscosmos'un Genel Müdürü olan Rus bir politikacıdır. Daha önce 2011'den 2018'e kadar Rusya'nın savunma sanayisinden sorumlu Başbakan Yardımcısı ve 2008'den 2011'e kadar Rusya'nın NATO büyükelçisiydi. Mayıs 2018'de, Putin, son birkaç yılda Rogozin tarafından bir devlet kurumundan devlet kurumuna dönüştürülen Rus devlet uzay ajansı Roscosmos'un başına Rogozin'i seçti. Nisan 2022'de Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların amacının "Rus ekonomisini öldürmek ve halkımızı umutsuzluğa ve açlığa boğmak, ülkemize diz çöktürmek" olduğunu söyledi. "Ukrayna'nın yerine ortaya çıkan şey, Rus halkı, Rus tarihi, Rus dili ve Rus uygarlığı için varoluşsal bir tehdittir. Ne yazık ki dedelerimizin başaramadığı gibi bunlara bir son vermezsek. torunlarımız daha da büyük bir bedelle onlara son verirken ölecekler. O halde onlara bir son verelim. Torunlarımızın hatırı için.” sözleriyle Ukrayna savaşının ateşleyicilerinden biri olmuştur.

İgor Seçin

İgor İvanoviç Seçin, Vladimir Putin'in yakın bir müttefiki ve "fiili yardımcısı" olarak kabul edilen bir Rus oligark ve hükümet yetkilisidir. Sechin, 1990'ların başından beri Rus lider Vladimir Putin'in sırdaşı. Seçin, 1994 yılında St. Petersburg belediye başkan yardımcısı iken Putin'in kurmay başkanıydı. Putin 2000 yılında Başkan olduğunda, Seçin, Rusya'daki güvenlik hizmetleri ve enerji konularını denetleyerek onun genelkurmay başkan yardımcısı oldu. Putin, 2004 yılında Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in başkanı olarak Sechin'i atadı. 2008'den 2012'ye kadar Vladimir Putin'in kabinesinde Rusya Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Halen Rosneft'in CEO'su, başkanı ve yönetim kurulu başkanıdır. 

Valery Gerasimov

Gerasimov'un stratejik hedeflere ulaşmak amacıyla askeri, teknolojik, bilgi, diplomatik, ekonomik, kültürel ve diğer taktikleri birleştiren "Gerasimov doktrini"ni tasarladığı iddia edildi. Valery Vasilyevich Gerasimov, Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı olarak görev yapan bir Rus ordusu generalidir. Gerasimov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin planlanmasında yer aldı. Ukrayna'yı işgal etme kararı Vladimir Putin ve etrafındaki Gerasimov, Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ve Putin'in ulusal güvenlik danışmanı Nikolai Patrushev'in de aralarında bulunduğu küçük bir savaş şahinleri grubu tarafından alındı. Gerasimov, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan veya tehdit eden eylemlerle ilgili olarak" Avrupa Birliği'nin yaptırım uyguladığı kişiler listesine eklendi. 25 Şubat 2022'de Amerika Birleşik Devletleri Gerasimov'u Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler Listesine ekledi.

Araştırmacı Yazar Mehmet BİLDİK
Araştırmacı Yazar Mehmet BİLDİK
Tüm Makaleler

  • 05.07.2022
  • Süre : 5 dk
  • 864 kez okundu

Google Ads