Site İçi Arama

yazar-resim

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN

Yazar | STRASAM.ORG

Biyografi

Emekli Hava Uçak Bakım Kıdemli Albay Raif BİLGİN, 1980-2012 yılları arasında önce öğrenci akabinde muvazzaf askerlik yaptı. Kuleli Askeri Lisesi, Hava Harp Okulu, Hava Kuvvetleri Jet Uçuş Okul Komutanlığı, Hava Teknik Okullar Komutanlığı/Uçak Bakım Okul Komutanlıklarında askeri öğrenci ve stajyer subay öğrenci olarak öğrenim gördü. Hv.H.O./Türkiye, ESOGÜ/Türkiye, CU Boulder/ABD, ERAU/ABD üniversitelerinde; Uçak Mühendisliği/Lisans ve Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora (terk) akademik öğrenimini tamamladı.

Türk Hava Kuvvetlerinde Muharip Uçakların (Jet Savaş Uçağı) ve Gaz Türbinli Motorların (Turbojet, Turbofan, Turboprop, Turboshaft), Hat, Üs ve Fabrika Seviyesi bakımlarını ve Modernizasyon Faaliyetlerini yürüttü.

TKY, 6Sigma, AS9100 (BS EN 9100), F-4 Modernizasyonu, F-16 CCIP Modernizasyonu, T-38 Modernizasyonu, AGING Aircraft, HFIM (Human Factors in Aircraft Maintenance), Reliability Engineering, AMM (Aircraft Maintenance Management), Sorties Production Management, MRO (Maintenance, Reapir and Overhaul), PDM (Programmed Depot Maintenance), AUSEM (Aircraft Systems Upgrade Engineering Management), RCM (Reliability Centered Maintenance), Aircraft Airworthiness, konularında uzman ve komutan subay olarak faaliyet yürütmüştür.

ABD Ogden Lojistik ve MRO Merkezinde; Türk Hava Kuvvetleri’nin irtibat subayı olarak F-16, F-4, T-37,       T-38 Uçaklarının “Sistem, Konfigürasyon ve Mühendislik Yönetimi” faaliyetlerini yürüttü.

Türk Hava Kuvvetlerinden; Jet Savaş ve Jet Eğitim Uçakları & Gaz Türbinli Motorlar’dan sorumlu “Teknik Yönetim Başkanı” görevini yürüttü ve bu görevi esnasında emekli oldu.

PPL (Private Pilot Licence), CPL (Commercial Pilot Licence), ATPL (Airline Transport Pilot Licence) sertifikalarına sahiptir. T-41, T-34, T-37, T-38, F-4, F-16, F-18, DA42-VI, Cessna 172, Super King Air 300/350, DIAMOND DA 62,  ATR 72, Aero L-39, Boeing 737 v.d. uçaklarda askeri ve sivil uçuş tecrübesi vardır.            SR-71’in, F-15’in, MIG-29’un, SU-35’in, F-22’nin kokpitine girdi ancak maalesef uçamadı. kokpitine girdi Ancak, Uçak Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliğinde akademik öğrenim ve Uçak Bakım Yönetiminde mesleki bilgi ve tecrübesini artırmak amaçlı kariyerini planlamış ve yürütmüştür. EASA & FAA AMM Sertifikasına sahiptir.

Emekliliğinin hemen akabinde; kendi işini kurdu ve Genel Plastikler, Mühendislik Plastikleri ve Performans Plastikleri imalatı ve ticareti, demir dışı metallerin ticareti, makinelerin ve/veya üretim hatlarının tasarlanmaları ve imalatı/entegrasyonu, imalat tesislerinin (örn. Yüzey Kaplama Tesisleri) tasarımları ve imalatı/entegrasyonu alanlarında sanayi ve ticaret faaliyetlerini yürütmektedir.

Raif BİLGİN’in uçak ve uçak sistemleri aşkı devam etmektedir. Uçuş aşkı hobi seviyesinde kalmıştır. İleri derecede İngilizce (Doktora Öğrenimine Yeterli Seviyede), başlangıç seviyesinde Almanca, ilgili ortamlarda günlük hayatını idame edebilecek şekilde; İspanyolca, İtalyanca, Arapça ve İbranice bilmektedir.

Evli ve bir evlat sahibidir.

Ömrünün çoğunu adadığı askerlik ile ilgili prensibi ise; “Asker Ölene Kadar Asker”dir.

Teoriyi pratiğe dönüştürmeyi/uygulamayı, öğrenmeyi ve çalışmayı çok sever, hayatının geri kalanını sanayici ve işadamı olarak sürdürmeyi arzu etmektedir.

raif.bilgin@raanglobal.com

Yazmış olduğu tüm makaleler