Site İçi Arama

analiz-ve-raporlar

Refleksleriniz Nasıl? Anlık Tepkiniz Yeterince Hızlı mı?

Sosyal medyada bir yılanın ısırmasından son anda kurtulan bir kedinin videosu denk geldi geçenlerde. Kedilerin tepki süresi 20 ila 70 milisaniye arasındaymış. Hepimiz kediler ile daha çok haşir neşir olduğumuz için aslında şahit olmuşuzdur ne kadar hızlı hareket edebildiklerine. İsterse bir kedinin ne kadar atik olabileceğini hepimiz biliriz.

Bir insanın herhangi bir şeye tepki süresi ne kadardır biliyor musunuz?

Mesela aniden önünüze bir şey çıksa, diyelim ki bir direk ve tam kafanızı vurmak üzere olsanız, ne kadar sürede kafanızı o direğe çarpmaktan kurtarabilirsiniz?

Muhtemelen kurtaramazsınız! O kafa o direğe vuracaktır. Çünkü görmediğiniz bir şey için reaksiyon süresi söz konusu olamaz.

Tamam, diyelim ki gördüğünüz bir şey olsun, mesela yolda giderken önünüze aniden bir canlı çıksa, yolun kenarından bir geyik atlasa yolun ortasına?

Olmaz öyle şey demeyin, Rusya’da halen daha geyikler yaşıyor, yollarda tabelaları bile var geyik çıkabilir diye. Canlısını kendi gözlerimle de gördüm zamanında. Az kalsın çarpıyorduk.

Bir de başka bir aracın biri bir geyiğe çarpmıştı, böyle bir kötü şey de görmüştük daça yolunda. Arabanın kaportası darmadağın olmuştu.

***

Demek istediğim biz insanlar olarak herhangi bir şey için fark ettiğimiz andan itibaren belli bir tepki verme süremiz var. 

Bu süre kişiden kişiye değişiyor olsa da yaklaşık olarak işitsel tepki süremiz 140-160 milisaniye ve görsel tepki süremiz de 180-220 milisaniye civarındaymış.

Bir milisaniyenin saniyenin binde biri olduğunu bilmeyenler için söyleyeyim. 

Yani aslında dış etkilere oldukça hızlı tepki veriyoruz diyebilirim. 0.22 saniye hiç de uzun bir süre değil sonuçta.

Tepki süremiz aynı zamanda zekamızın da bir ölçüsü olarak kabul ediliyor! Bu konuda oldukça çok bilimsel araştırma var, ancak inanın oldukça karmaşık sebepler ortaya konmuş bu araştırmalarda, şimdi bu kadar detaya girmek istemiyorum. Belki ileride tepki süresi incelemelerini tarihsel gelişmesi ile birlikte ayrıca daha derinlemesine ele alırdım.

***

Ancak canlılar arasında bizim bu tepki süremiz oldukça ağır kalıyor diyebilirim.

Mesela bir yılanın tepki ya da diğer bir deyişle refleks süresi 44 ila 70 milisaniye arasındaymış.

Sosyal medyada bir yılanın ısırmasından son anda kurtulan bir kedinin videosu denk geldi geçenlerde.

Kedilerin tepki süresi 20 ila 70 milisaniye arasındaymış.

Hepimiz kediler ile daha çok haşir neşir olduğumuz için aslında şahit olmuşuzdur ne kadar hızlı hareket edebildiklerine. İsterse bir kedinin ne kadar atik olabileceğini hepimiz biliriz. Bizimkiler sinek yakalarlardı küçük bir pençe darbesiyle. Hayret ederdim doğrusu.

İşte kediler meğerse bir yılandan bile daha hızlı reflekse sahiplermiş.

Yani bütün gün mıymıntı halde yatıp durduklarına bakmayın, o sevimli mıymıntı şey bir canavara dönüşebiliyor, kedilerin doğaları oldukça atik olmalarına müsait gelişmiş.

***

İnternette daha hızlı refleks verebilen bir canlı var mı diye biraz araştırdım ama başka bir canlıdan bahsedildiğine rastlamadım, şimdilik kedilerden daha hızlısı olmadığı düşünülüyor sanırım.

Belki birileri bu konuda bir araştırma yapmıştır ama çok da önemli bir konu değil sanırım, doğru dürüst bir yayın bulamadım. Daha çok canlıların ne kadar hızlı koşabildikleri üzerine bilgiler var. 

Hız konusunda şampiyon çita, saatte 115-120 kilometreye kadar hızla koşabiliyormuş çitalar.

Mesela bir ayı saatte 56 km hızla koşabilirmiş. Tilkiler 77, aslanlar 80 kilometreye kadar hıza erişebiliyorlarmış.

Kuşlar dünyasında da 100 kilometre civarında hıza çıkabilenler var.

İnsan rekoru bildiğiniz gibi Usain Bolt’un. 2009 yılından beri onun rekorunu kırabilen yok. 100 metreyi 9.58 saniyede koşarak dünya rekorunun sahibi olmuştu. Saatte 37,58 kilometre hız. Hiç fena değil. Ancak doğadaki diğer canlıların yanında bu rekor bile oldukça düşük kalıyor değil mi?

Ancak bunlar kısa bir süre ile sınırlı hız rekorları.

Refleks ise başka bir şey. Anlık tepki!

***

Bu arada yılanlar da hiç fena değilmiş refleks konusunda, biz insanlar ile karşılaştırıldığında hiç şansımız yok diyebilirim.

Ancak insanoğlu fiziksel imkanlarının bu kadar zayıf olmasına rağmen yine de aklını kullanarak tüm dünyaya hâkim olmuş değil mi?

Bu da bir ironi sanırım. 

Reflekslerinize hâkim olmanız dileklerimle.

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 28.08.2023
  • Süre : 3 dk
  • 2521 kez okundu

Google Ads