Site İçi Arama

dinfelsefe

Adam Gibi Adam Olmak

"Sayısı hızla azalan olgu"

Yoğun iş hayatı, günlük koşuşturmalar, aşırı teknoloji bağımlılığı artık gözden düşmek durumunda olan ADAM OLMAK kavramlarını ve içeriklerini her şeye rağmen bize unutturmamalıdır. Yaşamıyor olsak da aklımıza getirmiyorsak da hatta unutmaya meyilli olsak bile bu ADAM OLMAK konusunu ciddi olarak ele almamız gerektiği kanısındayım. Üzerinde düşünelim, araştırma yapalım, tartışalım hatta yazalım. Okudukça, sosyal ortamlarda tartıştıkça hepimizin insani eksikliklerimizle savaşmamızın ŞART olduğunu görüyorum.

ADAM olanlar ve adam olamayanlar arasındaki fark yalnızca büyük olaylarda ve geniş çaplı ortam şartlarında değil, çok küçük NÜANSLARDA bile kendini belirgin kılar. Adam olmak zor iştir aslın da adam olamayanlar bunu gayet iyi bilirler(!). Adam kalmak ise daha da zordur. Daha doğrusu sonu olmayan bir süreçtir ADAMLIK. Adam olanın farklı duruşu olmalıdır. Bu, ZORLAMA ya da yalnızca dış görüntüde değil, kendiliğinden olan bir farklılıktır. MEVLÂNA insanı bir CEVİZ benzetmesiyle tanımlar. Dış kabuk o güzel rengiyle dünyevi hazlar, sonra iç kabuk ve incecik bir zarla korunan beyaz iç. Kar beyazı ve TERTEMİZ. Yeni doğan bir bebeğin duru saflığında. İşte insanın iç dünyası arındıkça bu farklılık da ortaya çıkar.

ADAM OLMAK yılmamak ve vazgeçmemektir. Nelerden yılmamak(?) diye soracak olursanız; yaşamın zorluklarından, dışımızdaki insanların karşımıza çıkardığı sorunlardan, KAPRİSLERİNDEN YALANDAN, iki yüzlülükten, günü kurtaran ucuz hesap yapanlardan, dünyevi hazların ve şan ŞÖHRET peşinde koşanlardan.

ADAM OLMAK, üzerinde öğrenmemiz gereken dersler, aşmamız gereken sınavlar olan uzun bir yoldur. AKIL, AHLÂK, Düşünce derinliği, DÜZEN ve DİSİPLİN, İnsancıl duygular, Hoşgörü, Empati, Sevgi; Bunlar DOĞRU yolu bulan ADAMLIĞIN anahtarlarıdır. Sonsuz olan bu uzun yolda aksamadan ilerleyebilmek için, AKIL yolun başıdır ve diğer her bir KELİME o yolun duraklarıdır. Yola çıkılır ve duraklarda durarak öğrenilir. Sonunda SEVGİ noktasında bir soluk alınır.

Adam gibi adam olmak, ne demek?

Sonsuza varan bu yolda devam edebilmek için KONFÜÇYÜS, "ADAMLIK insanlar için su ve ateşten üstündür" der. "İnsanların ateşe ve suya girdiklerini ve bu yüzden öldüklerini gördüm ama ADAMLIĞA girip de bu yüzden ölen kimseyi görmedim" der ve özelliklerini de, ADAM OLAN ADAM iç değerleri sever, BAYAĞI ADAM dünya değerlerini sever. ADAM OLAN ADAM; HUKUK sever, İLKE sever. BAYAĞI ADAM; her durumda göze girmeyi sever. ADAM OLAN ADAM, vakarlıdır ama kendini beğenmiş değildir. BAYAĞI ADAM, kendini beğenmiştir ama vakarlı değildir, sözleriyle açıklar. ADAM OLMAK, O ne der, bu ne der(?) düşünce ve sınırlaması ile yaşamamaktır. Ancak ölçülü ve dengeli yaşamaktır. KENDİ GİBİ OLMAKTIR. Başkalarının yalanlarına yalanla karşılık vermemektir. Başarı karşısında kazandım diye gururlanmamak, yenilgide kaybettim duygusuyla yılmamaktır. Yüreğine ve sinirlerine DAYAN gönlüm, dayan diyebilmek, herkesle DOST olup ERDEMLİ kalabilmektir.

Her dakikayı, her saati EMEKLE, HAKÇA, alın teri ve AKILLA yaşamaktır. Saniyeleri bile bir gün gibi değerlendirmektir. Susması ve dinlemesi gereken yerde SUSMAK, konuşması gerektiğinde az ve öz konuşmaktır. ADAM OLAN ADAM; neşelidir, saygı duyulan ciddiyeti ile de kimseyi ürkütmez. Soylu, cömert, bilge, erdemli, adil ve yardım severdir. Sır saklar. Kendi hür iradesi ile kendini terbiye etmiş insandır. Düşünerek hareket eden ve düşünerek konuşandır. Biz ADAM OLMAYIZ sözü sanırım hiç birimiz için bilinmeyen bir söz değildir. Hiç hoşuma gitmese de, halkımızın diline ve aklına o kadar yerleşmiştir ki, deyim haline gelen bu tanım, yüzlerce yıllık geri kalmışlığın, CEHALETİN, okumamanın, düşünce tembelliğinin acı sonucudur. Her önyargı gibi, insanımızın bu yöndeki olumlu yaklaşımı, gayreti de kısıtlanmış oldu. Bu düşüncenin hala geçerliliğine karşıyım. Her insana akıl ve irade sunulmuş. Bunları kullanmak insanın kendi elindedir. İnsanımız elbette ADAM GİBİ ADAM olabilir hatta olur...

SONUÇ;

ADAM GİBİ ADAM bu dünyayı terk ederken, Namuslu yaşadım, bencil olmadım, toplumuma ve tüm insanlığa yararlı olmaya çalıştım diyen insandır. ADAM GİBİ ADAM olabilmek görüldüğü gibi hiç de zor ve aşılmaz engellerle çevrili değildir. İnsan aklı ve iradesi, ADAM OLMAK için gerekli istek ve arzuyu ve kendi isteğiyle ve kendi eliyle yaratabilir.

Noktayı koymadan, sözü yine KONFÜÇYÜS’e bırakmak istiyorum: “Kesin kararlılıkla az konuşma birleşti mi ADAMLIK çok yakındır. Konuşulmaya değer birine rastlanıldı ve onunla konuşulmadı ise bir ADAM ziyan edilmiş demektir. Kendisiyle konuşmaya değmeyecek birine rastlanıldı ve onunla konuşuldu ise sözler ziyan edilmiş demektir. ADAM OLAN ADAM ne ADAMI ziyan eder ne de sözlerini ziyan eder. Bu ADAMLIK üzerine yazdığım yazımı; ADAM olanlar ADAM olduğunu iddia edip olamayanlara okuyup anlatsın. Çünkü; sağımızda, solumuzda, önümüzde, arkamızda ADAMIM diye dolaşıp ADAM olmayanlar var ya, bu yazım onlara ithaf edilmiştir. ADAM olunmaz ADAM doğulur. Nokta...

NOT:

Benim nazarımda ADAM GİBİ ADAM olan, her devirde örnek alınması gereken; "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR"...

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 23.02.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1502 kez okundu

Google Ads