Site İçi Arama

dinfelsefe

Su Yolunu Bulur

Uzun süre çözmeye çalıştığı bir matematik probleminden bahsediyor Ali Nesin. Artık vaz geçtiği bir anda çözümü aniden bulduğunu söylüyor. Bilinç altında devam etmiş beyni problemi çözmek için.

Işık diyoruz, varlığından eminiz, farkındayız. Gözlerimizi açtığımızda çevremizden çeşit çeşit ışık algılıyoruz, rengarenk etraf. Kapatınca gözlerimizi yok oluyor. Bir karanlık etraf.

Kulaklarımızla ışığı algılamamız mümkün değil. Onlar başka bir şeyi algılıyor. Gözlerimizi kapatalım, etraftan sesler geliyor, uzaktan bir ambulans geçiyor, trafiğin bir gürültüsü var, şehrin bir sesi var. Aşağıda bir yerlerde tamirat yapıyorlar. Sesi geliyor. YouTube'dan bir sohbet dinliyorum bir yandan. Ali Nesin ile Dücane Cündioğlu matematik ile felsefeden bahsediyorlar. Aziz Nesin fizikçi olsun istemiş oğlu, Einstein olsun istemiş rol modeli, o matematikte bulmuş kendini. Matematiğin kesin çözümleri daha çok ilgisini çekmiş, fizik teorik gelmiş ona. Dücane felsefi yönünü irdeliyor matematiğin. Ben de seviyorum matematiği, ama felsefeyi de seviyorum, ilginç geliyor sohbet.

Geçen hafta hava soğuktu, üşüyordum evde, artık ısıtmayı kapatıyorlardı yavaştan, bir kazak giymiştim. Şimdi hava ısındı, sıcak bastı, çıkardım kazağı. Havanın ısınmasını hissediyorum içimde.

Eşim mutfakta bir şeyler hazırlıyor, hafiften kokusu geliyor, cam hafif açık, dışarıdan gelen taze havanın, baharın kokusuna karışıyor.

Bir yandan çayımı yudumluyorum, çayın tadını seviyorum, şeker katmayınca gerçek tadını hissediyorsun.

Hepsi ‘an’ denen şeyin etkileri yaşamda, anlık etkilerle hissediyoruz yaşamı. 

Göremediğimiz, duyamadığımız, hissedemediğimiz, kokusunu alamadığımız, tadamadığımız, varlığını bilemediğimiz bir sürü şey oluyor etrafımızda. Ama biz algılayabildiğimiz kadarıyla yaşıyoruz. Algılayamadığımız kısmının farkında değiliz yaşamın.

Sadece gündelik etkilere tepki vermiyoruz tabii ki. Anlık etkilerin yanında türlü türlü düşünceler oluşuyor aklımızda. Her şey bir düşünceyi tetikliyor. Her şey birlikte etkiliyor bizi, bir karamsarlık sarıyor bazen içimizi, bazen de bir sevinç. Bilinç altında düşünceler üretiyor beynimiz.

Sohbette uzun süre çözmeye çalıştığı bir matematik probleminden bahsediyor Ali Nesin. Artık vaz geçtiği bir anda çözümü aniden bulduğunu söylüyor. Bilinç altında devam etmiş beyni problemi çözmek için.

Aklıma geliyor, yıllar önce burada bira fabrikasını yapıyoruz. Temellerin altına beton kazıklar çakılıyor. Başka bir şey için çıkmıştım sahaya, dönüşte kazık çakılan sahaya uğramıştım, başındaki mühendis arkadaşla biraz sohbet edip ofise dönmüştüm. Yarım saat kırkbeş dakika geçmedi, ofisten fırlamıştım dışarıya bağırarak, ters çakıyorlar kazıkları diye. 

Gerçekten topoğraf ters işaretlemiş kazıkların yerini, sonra proje revizyonu yaptık, ilave kazıklar çakıldı da düzgün yerleştirildi bina.

Oluyor işte bazen, gördüğün bir şeyi o an fark etmesen de bilinçaltında analiz etmeye devam ediyorsun ve o ışık çakıyor bir anda derinlerde bir yerlerde.

Dalmışım bunları düşünürken, felsefi tartışmayı dinlerken, omzumda eşimin elini hissediyorum, haydi diyor, kahvaltıya.

Haberleri açıyorum bir yandan kahvaltı ederken. Kısır bir döngü, kim muhalefetin adayı olacak, merak konusu, değiştiriyorum kanalı.

Derinden bir sızı hissediyorum içimde, bir üsteğmen şehit olmuş, el yapımı bir mayına basmış Irak'ta, roketatar ile saldırmışlar, bir teğmen, o da şehit.

Neyi paylaşamıyoruz anlamıyorum aslında. Gencecik hayatlar. Nefes filmini hatırlıyorum. Arkadaşım Hakan Evrensel güzel yazmış senaryosunu, içinde hissediyor problemi. Ne zaman çözüme kavuşacak bu problem, nasıl çözülecek? Ancak biz daha güçlü olduğumuzda herhalde, oralara daha yaşanabilir imkânlar sunabildiğimizde, ortak bir gelecek hayali kurabildiğimizde, insanlar geleceklerini bizimle birlikte hayal ettiklerinde herhalde.

Şimdilik sadece kışkırtan güçler hâkim ortama. Biz de şimdilik sadece güvenlik için yaptığımız onca masrafla başa çıkmaya çalışıyoruz, karamsarlık basıyor içimi. İnsanları bazı şeylere ikna etmek çok zor.

Güç dengeleri her şey, güçlü olacaksın bu hayatta. Sadece kaba güç değil bahsettiğim, kültürünle güçlü olacaksın. Geleceğinle güçlü olacaksın. Güzel bir gelecek herkesin hayali.

Yaşam devam ediyor işte, iyisiyle kötüsüyle, çözemedik daha yaşamın sırlarını. 

Su yolunu bulur, her şey olacağına varıyor. Güzel bir gelecek hepimizin hayali. Biz yine de enseyi karartmayalım. Yeter ki güçlü olalım şu kısa hayatta.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 21.04.2022
  • Süre : 3 dk
  • 916 kez okundu

Google Ads