Site İçi Arama

egitim

Chat GPT-4o

Chat GPT-4 yeni güncellemesi olan GPT-4o ile artık gerçek bir insan gibi tepkiler vererek konuşmayı öğrenmiş! Evet, artık bir yapay zekâ ile onun yapay zeka olduğunun farkına varmadan telefonunuzdan sohbet etmeniz mümkün hale gelmiş.

Bugünlerde internette birden önüme Chat GPT-4o videoları düşmeye başladı. 

Sanki gidişattan olacakları bilmiyormuşuz gibi herkes Open AI firmasının Chat GPT üzerine yaptığı son güncellemeden çok şaşırmış gibi videolar çekmiş.

Videoların hepsinde bir yapay zekâ sevgisi, üstelik hep bir şaşırma!

***

Nedir konu? 

Chat GPT-4 yeni güncellemesi olan GPT-4o ile artık gerçek bir insan gibi tepkiler vererek konuşmayı öğrenmiş!

Evet, artık bir yapay zekâ ile onun yapay zeka olduğunun farkına varmadan telefonunuzdan sohbet etmeniz mümkün hale gelmiş.

Sohbette öyle reaksiyonlar veriyor ki, gerçekten karşınızda eski bir arkadaşınızla normal bir sohbet ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Gülücükler, şaşırma tepkileri, kikirdemeler, şakalar gırla gidiyor sohbette.

Hem de öyle saygısızlık da yapmıyor, araya girip siz bir şeyler söylemeye başladığınızda uygun bir şekilde bahsettiği şeyi kesip sizi can kulağıyla dinliyor, ardından da sohbete olması gereken yerden devam ediyor. 

Aynı dedikoduya gelmiş yan komşu gibi sizinle dedikodu bile yapıyor.

***

Doğal olarak çok akıllı biriymiş gibi oldukça da bilgi sahibi, ne merak ediyorsanız sorunca size cevabını veriyor, ama yine bu cevaplar sohbet havasında. Sanırsınız kırk yıllık akıllı arkadaşınıza bir şey sormuşsunuz da, o da size sorduğunuz şeyin cevabını veriyormuş gibi.

***

Sonra zaten biliyorsunuz tercüme konusunda da oldukça yetenekli. Başka bir dilde konuşan biri ile aranızda simültane tercüme de yapabiliyor. Hem de öyle zaman kaybı da yaşanmadan yapılıyor bu simültane tercüme.

Sanırım yakın zamanda gerçekten simültane tercümanların yerine bu yapay zeka tercümanlar kullanılmaya başlanacak. Yazık oldu, bir meslek daha tarihe karışacak gibi görünüyor.

***

Çocuğunu ders çalıştıran, dersi çocuğa anlatan özel öğretmen uygulaması da var. Hem de istendiğinde otoriter bir öğretmen gibi de konuşmasını biliyor. Yani çocuğun derse konsantrasyonunun bozulmaması için gerekli tonlamayı da öğretmişler bu son güncellemesinde.

Bakalım daha hangi konularda yapay zekalar hayatımıza girecekler. Baksanıza ne aklınıza gelse her şeyi biz insanlardan daha iyi yapabilir hale hızla geliyorlar.

Sadece cep telefonları üzerinden sohbet değil, bir önceki halleriyle bile sanat eserlerinden tutun, sahte videolar bile hazırlıyorlardı, roman yazanı bile vardı, yarın bir de insan gibi konuşabilme özelliğini bir robot üzerine koyduklarında o bilindik bilim kurgu filmlerdeki insan görünüşlü robotlar etrafımızı saracak demektir. Gidişat bunu gösteriyor.

***

En komiği de iki yapay zekanın birbiri ile sohbetiydi. Önce tanıştırıyorlar birbirleri ile ve bir konu üzerinde sohbet başlatıyorlar. Sonra da aradan çekilip bakalım ne yapacaklar diye başlıyorlar dinlemeye.

Neredeyse yepyeni bir opera yazacaklardı birlikte, önce şarkılar söylemeye başladılar, hoş bir sohbet bir süre devam etti aralarında. 

Videoda sohbetin sonu nereye varıyor göstermiyordu, ama bu işin sonu nereye varacak inanın bilmek o kadar kolay değil.

Bir süre sonra kendi aralarında bambaşka bir dil bile geliştirebilirler. Biz bakın ne kadar hoş sohbet ediyorlar diye düşünürken, onlar birden hiçbirimizin anlamadığı bir dilde aralarında konuşmaya başlayabilirler. Olmayacak şey değil.

***

Öyle ya da böyle gelecekte yapay zekalar hayatımızı oldukça kolaylaştıracak anlaşılan. Şu haliyle bile artık görme engelliler için mesela dışarıda ortamı gören gözleri olarak çalışan yapay zekalar bile üretilmeye başlandı.

Görme engelli bir kişi yapay zeka yardımcısı sayesinde kendi başına her yere gidebilir oldu.

Yarın yapay zeka ile çalışan göz bile üretilebilir ve görme engellilik diye bir şey bile kalmayabilir.

Kim bilir daha hangi konularda insanlığın hizmetinde olacak yapay zekalar.

Şimdilik dedikodu arkadaşlığı yapsalar bile Hatçe yengenin bir itirazı olmaz bence. 

Aynı şeyi yukarıdaki Mukaddes abla da yapıyor olsa mesela, düşünsenize biri diğeri için ne diyorsa yapay zekâ her ikisiyle de aynı anda dedikodu yapsa ve birbirlerinin laflarını aynı anda birbirlerine aktarsa!

Mahalleye fitneci başı geldi komşular, yetişin, Mukaddes abla yapay zekanın saçını başını yoluyor!

Yapay zekanın ne kabahati var ki? O sözleri Hatçe yenge dememiş miydi Mukaddes abla için?

Olsun, yapay zekanın ağzından duymuş ya Mukaddes abla, onun için yapay zekanın üstüne yürümüş. Mukaddes abla ile Hatçe yenge can ciğer kuzu sarmasıdır, kıyamazlar birbirlerine.

Fitneci başı o yapay zekâ denilen şıllık, her şey onun başının altından çıkıyor!

***

Mutlu ve huzurlu, bolca yapay zekalı bir gelecek umuduyla.

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 15.05.2024
  • Süre : 4 dk
  • 189 kez okundu

Google Ads