Site İçi Arama

egitim

Ivy (Sarmaşık) Okulları

Nedir bu “Ivy Lig Okulu” dedikleri? Diğer adıyla “Sarmaşık Ligi Okulları”

IVY LİG OKULLARI

Nedir bu “Ivy Lig Okulu” dedikleri? Diğer adıyla “Sarmaşık Ligi Okulları” …

Sıklıkla duyduğumuz bu okulların içeriği kimimize göre “dünyadaki en iyi üniversiteler“, kimine göreyse “en eski üniversiteler“, bir başkasına göre ise “hiç adını duymadığı ve haberdar olmadığı bir grup üniversite” olabilir. Ama kesin olan şu ki, Ivy Lig Okulları son senelerde bir çoğumuzun varlığının farkında olduğu ve değişik platformlarda konuşulan bir konu.

Şimdi bu okullara ve yapıya birlikte yakından bakalım.

Sarmaşık Ligi (Ivy League) veya bazen Sarmaşık Birliği de denen bu oluşum, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu eyaletlerinde, New England bölgesi ve güneyinde yer alan sekiz vakıf üniversitesinin oluşturduğu bir dayanışma ligidir. Aslında Ivy Lig; söz konusu 8 özel yüksek öğretim kurumuna ait spor takımlarından oluşan bir “Atletik Birlik” yapısıdır. Günümüzde bu spor temalı birliğin ismi aynı zamanda ilgili üniversitelerin toplu grup adı olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Aslında bir spor ligi olarak kurulmuş, ancak zamanla daha geniş bir anlama kavuşmuştur. Şimdilerde Sarmaşık Ligi; akademik mükemmellik, öğrenci kabulünde yüksek seçicilik ve sosyal elitizm kavramlarını da beraberinde çağrıştırmaktadır. Okul binalarını kaplayan sarmaşıkların, bu okulların eski bir geleneği olduğuna inanılır ve bu adla anılır. Ivy Lig okulları bugün akademik başarı olarak da üst sıradaki Amerikan okulları arasındadır. Bugüne dek görev yapan 45 Amerika Birleşik Devletleri Başkanının 16'sı Sarmaşık Ligi üniversiteleri mezundur.

8 tane Ivy ligi okulu vardır. Bunlar; “Columbia, Harvard, Brown, Princeton, Yale, Cornell, UPenn ve Dartmouth College”dır.

Ivy Lig okulları Amerika Birleşik Devletlerindeki üniversiteler arasında en prestijli eğitim kurumları olarak kabul edilmektedir. Tüm yüksek öğretim kurumları arasında, bu elit okullar öğrencilerin kabul almaya ve mezunu olmaya en çok can attıkları ve en ön planda tuttukları üniversitelerdir.

IVY LİG TARİHÇESİ

Peki Ivy Lig nasıl oluştu?

1936 da IVY grup fikri, kolejlerdeki atletik faaliyetlere ilginin artmasıyla doğdu. IVY LİG kavramı, NCAA (National Collegiate Athletic Association) yani “Ulusal Kolej Atletik Federasyonu” 1. liginin 1954 ‘te kurulmasıyla oluşsa da, kaydi kuruluş ilgili üniversite başkanlarının ismi beraberce kabul etmesi sonucu 1956-57 yıllarında gerçekleşti. O zamanlar bu 8 okulun seçkinliği, basketbol sporunda gösterdikleri gerçek prestij ve başarının eseriydi. Enterasan olan ise bu okulların birçoğunun varlığı çok öncesine dayanmasına rağmen, Ivy Lig kavramı 1950 lere kadar yaratılmamıştı. Örneğin ilk olarak “Harvard” Üniversitesinin kuruluşu 1636’da John Harvard hayırseverliği ile başlamıştı. Bu okul Boston Massachusetts’de konumlanmıştı. Onu 1702 yılında hayırsever Elihu Yale tarafından Connecticut New Haven bölgesinde kurulan “Yale” Üniversitesi takip etti. 3. sırada 1746 ‘da New Jersey Koleji yani bugünkü adıyla “Princeton” Üniversitesi kuruldu. Amerika’nın 4. en eski üniversitesi ise baba Benjamin Franklin tarafından 1740’da kurulan (UPENN) “Pensilvanya” Üniversitesi oldu. Providence Rhode Island’da “Brown” Üniversitesi 1746’da kuruldu. En küçük IVY Lig okulu olan “Dartmouth” ise 1769’da Hanover, New Hampshire’da eğitime başladı. Bu okul kuruluşunda birkaç milyar dolar bağış aldı. 1754’de “Columbia” Üniversitesi İngiltere Kralı II. George tarafından New York şehrinde kuruldu. Ve son olarak “Cornell” Üniversitesi 1865’de Ezra Cornell ve Dickson White adlı iki hayırsever tarafından Ithaca Newyork ‘da eğitim hayatına başladı.

Ivy Lig kavramı şimdilerde artık sadece sporsal bir anlam içermemekte, aynı zamanda ulusun en eski okullarının eğitim felsefesi mirasını da temsil etmektedir. Bu 8 okuldan 7 ‘si Birleşik Devletlerin kolonyal döneminde kurulmuş olup, istisna olan Cornell 1865’te eğitime başlamıştır. Bu nedenle Ivy Lig okulları, aynı zamanda Amerikan Devrimi öncesi kurulan 9 Koloniyal Kolejin de 7’sini oluşturmaktadır.

Ivy Lig okulları en prestijli okulların arasında gözlenmekte ve gerek dünyada gerekse Amerika’da en iyi üniversitelerin arasında yer almaktadır. Amerika’daki yüksek öğrenim kurumlarını ölçümleyen “U.S News & World Report College and University rankings /2021” sıralama platformunda , 8 üniversitenin hepsi ilk 20 içinde yer almaktadır. Ayrıca bu sıralamada Ivy lig üniversiteleri ilk 3’ün tamamını ve ilk 10’un 5’ini oluşturmaktadır. Princeton ve Harvard gibi bazı Ivy lig üniversiteleri geçmiş sıralamalarda da birçok kez liste başı olmuş ve başarı istikrarlarını tescil ettirmişlerdir. Bu okullar federal yönetim ve idarelerden Ar-Ge ve diğer faaliyetleri için milyonlarca dolar ödenek ve mali yardım almaktadır.

Ivy Lig okullarının lisans öğrenci sayıları 4.000 ile 14.000 bandında değişmekte olup, bu da onları tipik bir özel Liberal Arts College (Sosyal Bilimler Koleji)nden daha büyük ama klasik bir devlet üniversitesinden küçük kılmaktadır. Lisans üstü kayıtlarla birlikte toplam öğrenci sayısı ise Dartmouth gibi okullarda yaklaşık 6100 civarında iken, Columbia, Cornell, Harvard ve Penn gibi üniversitelerde 20.000 ‘e ulaşmaktadır. Bu kurumların bütçelerinde ciddi miktarda bağış geliri bulunmaktadır. Ivy Lig okullarında 2021 itibariyle finansal bağış aralığını en düşük 6.9 Milyar $ ile Brown Üniversitesi ve en yüksek 53.2 Milyar $ ile Harvard Üniversitesi oluşturmaktadır. Harvard Üniversitesindeki bu bağış miktarı dünyadaki tüm akademik eğitim kurumları içindeki en büyük finansal tutardır.

Bugün “Ivy Lig” atletik bir platform olmanın çok ötesine geçmiştir. O artık itibarlı eğitimi, statüsü, seçkinliği ve maalesef düşük öğrenci kabul oranlarıyla ünlenmiş bir grup üniversite topluluğudur.

IVY LİG OKULLARI VE REKABET

Ivy okul grubu, dünyadaki prestijli eğitim kurumları liginin büyük bir parçası olarak yıllardır birbirleri ile rekabet edegelmişlerdir. Princeton ve UPenn basketbolda uzun soluklu rakiplerdi. Cornell ve Harvard da yıllardır hockey rakipleridir. Harvard ve UPenn se futbolda ezeli rakiplerdir. Takımların rekabeti ve oynayan sporcuların popülaritesi söz konusu okullara ilgiyi arttırırken, karşılaşmaların bilet satış hasılatları da okul için güzel bir gelir sağlamaktadır. Okullar arasında akademik açıdan da rekabet olmaktadır. Çoğunlukla bu rekabet, hangi okulun en itibarlı mezunlara sahip olduğu, hangi okulun daha prestijli bursları verdiği ve en ünlü mezunların hangi okuldan çıktığı gibi konularda yapılmaktadır.

BAŞARI VE KÜLTÜREL ETKİLER

Her bir Ivy Lig okulu onu seçkin kılan kendine özgü başarılara sahiptir. Tamamı itibarlı bir ün taşır ve her okulun dünyada onu en aranır kılan (tıp veya hukuk gibi) bazı özel alanlarda öncelikli programları vardır. En iyi ve en parlak öğrencileri almalarını sağlayan çok seçici üniversite kabul prosesleri bulunur. George W. Bush, Bill Clinton ve Barack Obama gibi geçmiş başkanları de içeren bir çok ünlü Ivy lig okullarından mezun olmuştur. Bu prestij birçok kişiye bu kolejlerin sadece varlıklı aileler ve elitler için olduğunu düşündürür. Yoğunlukla şirketler Ivy lig okulu mezunlarına potansiyel çalışanları olarak bakmakta, mezunlar ise genellikle hukuk firmaları, medikal sektörler ve kurumsal şirketlerden ilgi görmektedir. Bir Ivy lig okulundan lisans/lisansüstü derecesi almak uzun süredir imrenilecek bir şeydir. Ama bugün en az Ivy lig partnerleri kadar iyi olduklarını iddia eden diğer başka rakip üniversiteler de vardır. Birkaçını sayacak olursak bunlardan bazıları Duke, John Hopkins, MIT, Vanderbilt ve Georgetown gibi bilinirliği yüksek üniversitelerdir.

Ivy lig okulları, halen hem akademik hem de spor faaliyetleri açısından mükemmel bir konumda olmalarının yanı sıra sıradışı itibar ve repütasyonla bezenmiş bir Yüksek Öğretim Mirasını da beraberlerinde taşımaktadır.

IVY LİG OKULLARINA DEĞER Mİ ? IVY LİG EĞİTİMİN 4 AVANTAJI

Ivy lig okulları nesillerdir etkileyici öğrencilere sahiptir. Ancak onları bu kadar ilgi çekici ve aranır kılan nedir? Bugün bunca kaliteli eğitim seçeneği varken, bir Ivy lig kurumuna gitmeye değer mi ?

Gelin birlikte Ivy lig eğitimi almanın en büyük 4 avantajına bakalım. Ve bu okullarda okumanın 3 en önemli dezavantajını da masaya yatıralım. Ne dersiniz?

 1. Güçlü Network İmkanları

Ivy Lig üniversiteleri Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski okulları olmaları sıfatıyla 1700‘lü yıllara dayanan mezunlara sahiptir. Bu nedenle bu eğitim kurumlarının en faydalı tarafı mezunlar arası network gücüdür. Mezun ilişkileri üniversite mezuniyetinden başlar ve kolej arkadaşlığının üstüne çıkar. Mezunlar arası bağlantılar çoğunlukla sizin ilk iş deneyiminizin mimarı olur. Ivy Lig okulları, somut ve davetkar mezun ağı kültürüyle tanınırlar. Mezuniyet sonrasında, sadece dünya çapında iyi bir eğitim almış olmakla kalmaz, elit bir mezun grubunun da bir parçası olursunuz. Ivy Lig okulları mezunlarıyla bağlantı içinde kalmak, hayatını ve gelecek iş kariyerini önemli ölçüde etkiler. Mezuniyet öncesi, öğrenciler staj imkanları için üniversitenin mezun ağı bağlantılı platformlarına girip başvuru yapabilirler ve bu onları gelecekte çalışacakları işyerleri ile daha üniversitedeyken tanıştırabilir. Bir Ivy lig okulunda okumak, size dünyaca tanınmış şirketlerin ve ajansların kapısından girmek için ihtiyacınız olan tüm imkân ve kontakları sağlar.

 1. Dünya Standardında Kaynaklar

Bir Ivy Lig okulunda okumak, size araştırma yapmak ve en parlak zihinlerin ürünü çalışma materyallerine ulaşmak için erişim sağlar. Ivy Lig üniversitelerindeki profesörler çok iyi eğitim almış, özel başlıklı ve spesifik konularda tutkulu insanlardır. Bu profesörler çoğu zaman üniversiteleri için muhtelif konularda araştırma yapmaya teşvik edilir ve desteklenir. Entelektüel kimlikli bu öğretim üyeleri öğrencilerin üzerinde çalıştığı konular üzerinde yeni teoriler ortaya atarlar. Onlara araştırmanın zaman planı içinde tamamlanması ve sınırlarının belirlenmesi için yönlendirici destek verirler.

 1. Yüksek Başlangıç Maaşları

Amerikan Milli Eğitim Departmanı tarafından açıklanan verilere göre; bir çalışma Amerika’da lisans derecesi ile mezun olmanın 54.700 $ ortalama yıllık geliri, yüksek lisans ve üstü dereceler ile mezun olmanın ise ortalama 65.000 $ yıllık geliri olduğunu açıklamıştır. Genel anlamda üniversite tahsili yapmanız maaşınızı arttırsa da, istatistiki olarak bir Ivy Lig okulundan mezun olmanız maaşınızı çok daha fazla arttıran bir faktördür. İsterseniz rakamlara yakından bakalım;

Ivy Lig Okulu Mezunlarının Yıllık Ortalama Maaşları

  Ortalama Yıllık Gelir
Brown 67,500 USD
Columbia 83,300 USD
Cornell 77,200 USD
Dartmouth 75,500 USD
Harvard 89,700 USD
Penn 85,500 USD
Princeton 74,700 USD
Yale 83,200 USD

Eğer bir Ivy lig okulunda okuyorsanız, üst düzey maaş alma potansiyeliniz vardır. Harvard mezunları ise, (sadece MIT Mezunları hariç) diğer tüm üniversite mezunlarından açık ara daha fazla para kazanmaktadır.

 1. Kariyer Yolunda Parlak Bir Başlangıç

Bir Ivy lig eğitimi size finans, hukuk ve işletme danışmanlığı gibi oldukça rekabetçi alanlarda parlak bir kariyer başlangıcı yapma imkânı verir. Dünya devi global firmalar, ivy okullarının dünyada en iyi ve parlak öğrencilerin bir kısmına ev sahipliği yaptığını yakinen bilirler ve bu nedenle doğru insan kaynağını direk membaından edinmeyi tercih ederler.

Bazı etkileyici iş istatistiklerine bakacak olursak:

Amerikan tarihindeki gelmiş geçmiş 114 yüksek mahkeme hakiminin yarıdan çoğu ıvy lig üniversiteleri mezunudur. Halihazırda görevde olan 9 yüksek mahkeme hakiminin hepsi de Yale ve Harvard Hukuk fakültesi mezunudur.

CNN Top 100 Start Up Firması listesinin CE’ larından 34’ü Harvard mezunudur.

UPenn , Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citigroup gibi önemli firmaların işe alımlarını mezunlarıyla besleyen en önemli okuldur.

Peki tüm bu avantajların yanı sıra IVY LİG okullarında okumanın hiçbir dezavantajı yok mudur? Tabii ki hayır. Herşey avantajı ve dezavantajı beraberinde getirir. Gelin bu zorluklara birlikte bakalım.

IVY LİG OKULLARINDA OKUMANIN DEZAVANTAJLARI

Her ne kadar Ivy Lig üniversitelerinden mezun olmanın önemli bir dezavantajını bulmak kolay değilse de, sizin için daha uygun başka saygın bir üniversiteye gitmek için birkaç sebep olabilir.

 1. YÜKSEL MALİYET

IVY Lig bir okulda okumak ucuz değildir. Amerika’da genel olarak yüksek öğrenim pahalı olsa da, ülke çapında çok sayıda üniversite dünya standardında eğitim ve karşılanabilir ücret sunmaktadır. Şunu da söylemek gerekir ki; her halükârda Amerika’da eğitim almak ülke standartlarımız ve ortalama Türk hane halkı gelir durumu açısından bizi zorlayan bir maliyet unsurudur. Sıradan bir üniversiteyi karşılamak dahi bizim için ciddi bir yüktür.

Yine de eğer bir Ivy lig okulundan eğitim almak için kararlıysanız, burslar ve hibeler mevcuttur. Bunları öğrenmek için hayalini kurduğunuz Ivy Lig okulunun internet sitesinden finansal yardım imkanları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ivy Lig Okul Ücretleri

  Okul Ücreti 20-21
Brown 59,254 USD
Columbia 61,671 USD
Cornell 58,586 USD
Dartmouth 57,796 USD
Harvard 49,653USD
Penn 53,166 USD
Princeton 53,890 USD
Yale 56,746 USD
Ortalama 56,746 USD

 

 1. DÜŞÜK KABUL ORANLARI NEDENİYLE YÜKSEK REKABET

Ivy lig okulları başvuranların sadece çok küçük bir yüzdesini kabul etmektedir. Başvuruları inceleyen okul yetkilileri, öğrencileri yüksek lise not ortalamaları, sınav test sonuçları, ders dışı faaliyetler, etkileyici ve özgün başvuru yazısı ve farklı birçok kriterle değerlendirir. Fikir sahibi olmanız için ekte 2021 yılı ivy lig üniversite öğrenci kabul oranlarını inceleyebilirsiniz.

Ivy Lig Kabul İstatistikleri 2021

  Başvuru Kabul Kabul Oranı
Brown 32.724 2.722 %8,32
Columbia 37.389 2.185 %5,84
Cornell 47.038 5.889 %12,52
Dartmouth 20.034 2.092 %10,44
Harvard 39.506 2.056 %5,20
Penn 40.413 3.699 %9,15
Princeton 31.056 1.890 %6.09
Yale 32.900 2.272 %6,91
Ortalama 281.060 22.805 %8,11

 

 

 

 1. IVY LİG DIŞINDA DÜNYA STANDARDINDA BAŞKA ÜNİVERSİTELER DE VARDIR

Evet IVY Lig okulları sıradışı eğitim imkanları sunmaktadır ama dünyada ve Amerika’da bunu yapan daha bir sürü okul vardır. Stanford, MIT, Rice ve Caltech gibi üniversiteler Ivy Lig okulu değildir ama birçok özel branşta bazı IVY okullarından daha üst sıralarda bulunmaktadır. Bazıları hem daha yüksek kabul oranları sunarken hem de daha düşük fiyat politikası güderler. Bunun için çalışmak istediğiniz alanı belirleyip bununla ilgili daha makul imkanlar sunan başka iyi bir okul var mı ona bakmak uygun olacaktır.

Her ne kadar bir Ivy Lig eğitimin bazı belirgin faydaları olsa da , Amerika’da ve dünyada benzer imkanları sunan birtakım aranan ve prestijli okulları da gözden kaçırmamak hedefe ulaşmak açısından önemlidir.

Peki bu üniversiteler hangileridir?

IVY LİG’DE OLMAYAN 10 MUHTEŞEM ÜNİVERSİTE

Dünya çapında Ivy Lig prestijli üniversiteleriyle bilinmektedir. Halen Amerika’da Ivy ligde olmayan ama aynı yüksek kalibrede eğitim ve kaynakları sunun birçok okul bulunmaktadır. Birleşik devletler dünyadaki herhangi bir ülkeden çok daha fazla üniversite ve koleji bünyesinde barındırmaktadır. Amerika Eğitim Departmanı tarafından resmen tanınan 4000’e yakın tescilli yüksek öğretim kurumu vardır. Amerika’da yüksek öğretim imkanları konusunda hiçbir kısıtlama olmayıp bu da üniversitelerin öğrencileri kendilerine çekme konusunda sert bir rekabetin içinde olduklarının kanıtıdır. Amerika Birleşik Devletlerindeki elit eğitim anlayışının ne kadar genişlediğinin daha iyi anlaşılması için, IVY Lig’de bulunmayan 10 süper okulu listeledik. Bu okulların da dersleri aynı zorlukta, profesörleri aynı seçkinlikte, akademik ve ders dışı faaliyet açısından aynı aranırlıktadırlar ve kabul oranları aynı şekilde rekabetçi hatta bazıları çok daha düşük kabul oranlarına sahip …

10. Washington University in St Louis

9.   Rice University

8.   Vanderbilt University

7.   Duke University

6.   Northwestern University

5.   Johns Hopkins University

4.   California Institute of Technology

3.   University of Chicago

2.   Stanford University

1.   Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Öyle ya da böyle; IVY Lig okulları halihazırda tüm yurtdışına gitmeyi hedefleyen öğrencilerin hayallerini süsleyen eğitim kurumları. Bu yol iyi bir eğitimin anahtarı olmanın ötesinde prestijli bir geleceği de diploma belgesi ile taçlandırıyor.

Bu ligde yer alan üniversitelere girebilmek ve kabul almak da başlı başına ayrı bir yazının konusu büyük okullara girmek, büyük emek ister …

Kaynakça;

 • https://www.crimsoneducation.org/us/blog/campus-life-more/top-universities-in-usa/Top 10 US Universities that aren't in the Ivy League/ 16 Agustos 2021
 • Are the Ivy League Schools Worth It? 4 Benefits of an Ivy League Education / 12 Ağustos 21
 • https://www.bestcollegereviews.org/history-ivy-league/ The History Of The Ivy League October 22, 2021 | Staff Writers
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Sarma%C5%9F%C4%B1k_Ligi_(e%C4%9Fitim) / Sarmaşık Ligi
Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Tüm Makaleler

 • 01.02.2022
 • Süre : 6 dk
 • 3193 kez okundu

Google Ads