Site İçi Arama

ekonomi

Gelecekte Bankacılık Hizmetleri Sadece Sanal Banka Şubeleriyle mi Verilecek?

Dijital bankacılık hızla gelişiyor. Belki de önümüzdeki 10 yılın sonunda bugün caddelerde sıklıkla gördüğümüz banka şubelerine ihtiyaç kalmayabilir!

Yapay zekâ, insan zekasını algılama, analiz etme, sorun çözme, öğrenme, karar verme, çıkarım yapma ve topladıkları bilgilere göre sürekli kendilerini modifiye edebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. Bugün olmasa bile yakın bir gelecekte çalışma hayatındaki işgücünün büyük bir bölümünün yapay zekâ tabanlı sistemler tarafından yerine getirileceği anlaşılıyor. Bu bağlamda, yapay zekâ teknolojilerinin tamamen insanlar gibi düşünüp en karmaşık sorunları bir insan gibi çözmesi hedefleniyor. Yapay zekâ tabanlı sistemlerin tamamen insanın yerine geçmesi mümkün olmamakla birlikte insanın başarısını ve potansiyellerini arttırabileceği, hayatımızı kolaylaştırabileceği, daha az emekle daha çok iş yapabilmeyi olası kılacağı biliniyor. 

Yapay zekâ kavramı geçmişte sadece mühendislik alanıyla ilişkilendiriliyordu. Zamanla görüldü ki, dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmelerle beraber birçok alanda yapay zekâ uygulamaları kullanılabilmektedir. Bu nedenle “Bankacılık ve Finans” sektörü de yapay zekâya açık bir alan haline geldi. Hesaplamalara göre geleceğin Yapay Zekâ Bankaları her yıl bankalar için 1 trilyon dolarlık ek fayda yaratma potansiyeline sahip. Bu beklenilen potansiyel ve halihazırda devam etmekte olan dönüşüm süreci, bankaları yapay zekâ yatırımları ve iş modellerini yapay zekâ odaklı geliştirmeleri konusunda teşvik ediyor. Yapay zekâ uygulamaları bankalar için, pazar bilgisi edinmek, iletişimi kolay bir şekilde artırmak, bankalarda kullanılan bankacılık hizmetlerini müşteriye daha kolay ulaşılabilir hale getirmek gibi alanlarda kullanılıyor. Belki de önümüzdeki 10 yılın sonunda bugün caddelerde sıklıkla gördüğümüz banka şubelerine ihtiyaç kalmayabilir! Zaten günümüzde bile mesai saati kavramına takılmadan, günün her saati ve her yerden bankacılık işlemlerini yapma olanağı veren dijital bankacılığa ilgi her geçen gün artıyor. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan dijitalleşme, bankacılık sektöründe de önemli bir yer ediniyor. Özellikle pandemiyle birlikte gittikçe dijitalleşen dünyada, mobil ve dijital bankacılık kullanımı da ister istemez büyük artış göstermiştir. Yapılan araştırmalara göre, mobil ve internet bankacılığı kullananların oranı ülkemizde de her geçen gün artıyor. 

Bu arada, bankalar artık şubeye gitmeden de müşteri edinimi yapabiliyorlar. Tüketiciler oturdukları yerden, cep telefonları üzerinden daha önce hiç müşterisi olmadıkları bir bankanın müşterisi olabiliyor. Değişen bankacılık mevzuatınaa göre artık bankalara fiziki olarak gitmeden cep telefonundan dakikalar içinde müşteri olmak mümkün hale geldi. Tüm bu gelişmelere paralel olarak bankaların şube sayısında düşüş gözlemlenirken, orta vadede bankacılığın tamamen dijital ve şubesiz hale gelmesine neredeyse kesin gözüyle bakanların sayısı artıyor. Yapılan en son araştırmalara göre, uzaktan başvuru yapan müşteri sayısı  836 bin civarında olduğu, kapanan banka şubesi sayısının da 1.000 civarında olduğu biliniyor. Konuyla ilgili en son istatiksel bilgilerde şöyle. 

Türkiye’de Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde toplam aktif dijital bankacılık müşteri sayısı bir önceki yıla göre 18 milyon 503 bin kişi artarak 103 milyon 634 bin kişiye ulaşmış. Bu kullanıcıların 2 milyon 9 bini “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken 91 milyon 351 bini “sadece mobil bankacılık” işlemi yaptıklarını ifade etmişler. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısının 10 milyon 274 bin kişi olmuş. Beş yıl önce ise aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 39 milyon civarındaymış. Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde aktif bireysel dijital bankacılık müşterilerinin yaş grupları bazında dağılımında ilk sırayı 40 milyon kişi ile 36-55 yaş grubu almış. Bu sıralamayı, 27 milyon kişi ile 26-35 yaş grubu, 19 milyon kişi ile 18-25 yaş grubu izlemiş. Toplam dijital bankacılık hizmetlerini kullanan müşterilerin sayısı zaten yüksek ancak bankacılıkta asıl devrim, uzaktan müşteri edinimi tarafında olmuş. Şubede bekleme, sayfalarca kağıt imzalama dönemi artık kapanıyor. 

Orta vadede artık bankacılığın tamamen değiştiğini ve neredeyse tüm bankaların çok azı belki de hiç şubesi olmayacağı günleri görmemizin yakın olduğuna inanıyorum. Bankaların en yüksek gider kalemlerinin başında fiili şubelerin kiraları, personel ve işletme giderleri geliyormuş. Her geçen gün dijitalleşen bankacılık sektöründen beklenti, şubeleri kapatmaları, sanal şubelerle bankacılık işlemlerini yürütmeleri, fiili şubelerin kapanmasından elde edilecek tasarrufla, kullanıcılara daha düşük faizli kredi kullanma seçeneği sunmaları, bankacılık hizmetlerini daha ucuza vermeleridir. Kısacası gelecekte bankacılık hizmetlerinin sadece sanal banka şubeleriyle verilmesi bekleniyor. Bakalım gelecekte bankacılık sektörü bu beklentiyi ne ölçüde karşılayabilecek?

Saygı dolu sevgiyle

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 03.02.2024
  • Süre : 3 dk
  • 650 kez okundu

Google Ads