logo

Makalelerinizi bugün paylaşmaya başlamanız için yeni nesil blog sitesi, strasam.org

STRASAM.ORG

Sitemizde yazar olmaya ne dersiniz ?

STRASAM.ORG, strateji, siyaset, savunma, ekonomi, tarih, hukuk, uluslararası ilişkiler, NATO, çevre ülkeleri vb. alanlara yönelik yapılan araştırma ve analizleri yayımlamak maksadıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Başvuru Yap

Türkiye

Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 87/4, 06900 Çankaya/ANKARA

Ara: +90 531 278 24 12

[email protected]
ekonomi

Yaşamanın Kodları - 4

Hesabımızda dört kişiden oluşan orta direk bir ailemiz için bir ayda ne kadar gelire ihtiyacımız var bulmaya çalışıyoruz. Her gün fiyatlar değişiyor ama yapacak bir şey yok, bu günlerde Türkiye gerçekleri ve yaşam standardımız böyle.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU

Tüm Yazıları için tıklayınız


  • 11.06.2022
  • Süre : 5 dk
  • 159 kez okundu

 

 

Dört Kişilik Ailenin Mutfak Masrafı Hesabı:

Birkaç gündür yaşayabilmenin sihirli bir formülünü bulmak için hesap yapıyoruz, nefes almak kolay olsa da yaşayabilmek o kadar da kolay değil.

Kaldığımız yerden devam edelim.

Hesabımızda dört kişiden oluşan orta direk bir ailemiz için bir ayda ne kadar gelire ihtiyacımız var bulmaya çalışıyoruz.

Her gün fiyatlar değişiyor ama yapacak bir şey yok, bu günlerde Türkiye gerçekleri ve yaşam standardımız böyle.

Beslenme giderlerini bugün bitirmeye çalışacağım.

En son sulu yemek giderini bulmuştuk, kalan ana yemeklerimiz et, tavuk ve balık. Hesabımıza göre 20'şer porsiyondan ayda 60 porsiyon yemeğin masrafını hesaplayınca evde pişen yemek faslı tamamlanacak. Başlayalım.

Köfte ve Pilav Seçeneğinin Maliyet Hesabı:

İlk seçeneğimiz köfte ve pilav

2 kişilik kuru köfte: 300 gram kıyma, bir adet yumurta, bir adet kuru soğan, bir yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı galeta unu, iki tutam maydanoz, tuz, karabiber, kimyon, kekik

2 kişilik pilav: bir su bardağı pilavlık pirinç, 1,5 su bardağı tavuk suyu, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı tereyağı, bir çay kaşığı tuz

20 kişi için hesaplayalım:

Kıyma: Her zaman baktığım en ekonomik markette bitmiş, o yüzden en yakındaki bir başka marketten fiyatlara baktım, kilosu 109 lira 75 kuruş. Bize 3 kg lazım. 329 lira 75 kuruş tutuyor.

Yumurta: 30'lu paketi 29 lira 90 kuruştu, bize 10 adet lazım, 10 lira tutuyor.

Kuru soğan: Kilosu 5 lira 50 kuruş. Bir adet orta boy kuru soğan 100 gramdı, bize 1 kilo lazım, 5 lira 50 kuruş eder.

Zeytinyağı: Buyağ sızma, litresi 52 lira 90 kuruştu. Bir yemek kaşığı 15 mililitreydi, bir tatlı kaşığı 10 mili-litreymiş, bize 250 ml lazım, 13 lira 20 kuruş eder.

Pilavlık pirinç: Yayla pilavlık, 2 kilosu 44 lira 90 kuruş. Bir su bardağı pirinç 180 grammış, bize 1 kilo 800 gram lazım, 40 lira 40 kuruş eder.

Tereyağı: Busüt, 350 gramı 40 lira 95 kuruştu, kilosu 116 lira 85 kuruş. Bir yemek kaşığı tereyağı 14 gramdı. Bize 10 kaşık gerekiyor, 140 gram, 16 lira 40 kuruş eder.

Tavuk suyunu, iki tutam maydanoz, tuz ve baharatları sonra toptan fiyata katarız.

Tavuk ve Makarna Seçeneğinin Maliyet Hesabı:

İkinci yemek seçeneğimize geçelim. Tavuk ve makarna.

4 kişilik fırında bütün tavuk: bir adet küçük boy bütün tavuk, 1 dilim limon, tuz, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı salça.

2 kişilik makarna: Yarım paket, 250 gr. makarna, 1 yemek kaşığı tereyağı, 8 şu bardağı su, bir yemek kaşığı silme tuz.

Yine 20 kişi için hesaplayalım:

Tavuk: Bupiliç, 1950 gram, indirimli fiyat, adedi 33 lira 90 kuruş. En ekonomik fiyat olarak bunu buldum. Biraz büyük boy ama şanslıyız diyelim, göğüs etinden birazını ayırıp salataya katarız, hem tavuk suyu da lazım arada. Bize 5 tane lazım, 169 lira 50 kuruş tutuyor.

Yoğurt: yarım kilosu 8 lira 40 kuruş, bir yemek kaşığı yoğurt 15 grammış, bize 75 gram gerekiyor, Zaten akşam yemekleri yanına ayran yapacağız, yoğurt lazım olacak. Oradan biraz kullanırız. Bu hesaba katmıyorum.

Makarna: daha ucuzu var, ama biraz lezzetli bir makarna yiyelim, Bumakarna spagetti, yarım kilosu 5 lira 40 kuruş. Bize 2 kilo 500 gram lazım. 5 paket eder, 27 lira tutuyor.

Tereyağı için yine aynı hesapla 16 lira 40 kuruş daha ekliyorum.

Suyu, tuzu, baharatı daha sonra ekleyeceğiz.

Balık Seçeneğinin Maliyet Hesabı:

Üçüncü seçeneğimize geçelim,

Bu seçenek en sevdiğim, balık.

Moskova'da biz genellikle levrek ya da çupra yiyoruz, Türkiye'den geliyor, bazen de Yunanistan'dan, soğutulmuş. Ama baktım, balık halinde fiyatları çok yüksek, orta boy levrek kilosu 80-95 lira, biz mevsiminde yiyoruz diyelim, istavrit üzerinden hesap yapalım.

Yanında roka ve maydanoz olacak, bir de her porsiyon yanına yarım limon. İçecek olarak artık ayran olmaz, ama biz hesaba ayran katarız, siz isterseniz kendiniz daha uygun bir içecekle değiştirirsiniz.

20 kişilik balık yapacağız.

Izgara Balık: kişi başı 300 gram istavrit, yarım fincan sıvı yağ, tuz ve mısır unu, 100 gram roka.

İstavrit, kilosu 25 lira 71 kuruş, bize 6 kg lazım, 154 lira 30 kuruş tutar.

Sıvı yağ: Bumısır mısırözü yağı, 2 litresi 31 lira 10 kuruş. 1 fincan 70 mililitreymiş. Bize 700 ml gerekiyor. 10 lira 90 kuruş tutuyor.

Roka, maydanoz: her ikisinin de bir demeti 4 lira 45 kuruş, bir demet 100 grammış, bize 20 demet lazım, 89 lira tutuyor.

Limon: kilosu 16 lira 90 kuruş, bir tanesi 60 grammış, bize 10 tane lazım, 600 gram eder, fiyatı 10 lira 15 kuruş ediyor.

Toplarsak pişirilen yemek faslı bitiyor, salatamızı, ayranımızı, günlük iki ekmekten henüz hesaba katmadığımız ikinci ekmeği ve akşamları yemekten sonra bir tabak meyveyi eklediğimizde evdeki yemek maliyetimiz belli olacak. Sonrasında oturup bir yemek sonrası keyif çayı içeriz artık. Tabii çay hesabında hanımla çocuğun ikindi vakti çayını da unutmamak lazım. Bebeğin ve ikindi vakti gelen misafirlerin masraflarını ayrıca hesaplayacağız.

Şimdi buraya kadar olanları toplayalım, köfte pilav 415 lira 25 kuruş, tavuk makarna 212 lira 90 kuruş, balık roka 264 lira 35 kuruş. Tümü 892 lira 50 kuruş.

Diğer Yan Tabakların Maliyet Hesabı:

Evet, salata, ayran ve ekmek kaldı.

Ben bir tabak salataya yarım soğan, iki domates, iki üç çarliston biber ve biraz marul yeter diye düşünüyorum. Yağı, tuzu ve limonu da olursa enfes olur. Gerçi ben genellikle limon yerine ev yapımı sirke kullanıyorum, ama hesabımızı limonla yapalım.

Akşam yemeklerinde ortaya bir tabak ve öğlenleri yarım tabak üzerinden hesap yapalım. 30+26/2=43 tabak.

Kuru soğan: Kilosu 5 lira 50 kuruş. Bir adet orta boy kuru soğan 100 gramdı, bize 2 kilo 150 gram lazım, 11 lira 60 kuruş eder.

Domates: Halen daha indirimde, fiyatı 9 lira 90 kuruş. Bir adet orta boy domates 110 gramdı, bize 9 kilo 500 gram lazım. 94 lira tutuyor.

Çarliston biber: Kilosu 9 lira 90 kuruş, bir adedi 35 grammış, bize 110 adet lazım, yaklaşık 4 kilo. 39 lira 60 kuruş tutar.

Marul: Tanesi 6 lira 95 kuruş, indirimli fiyat, bir tabağa her seferinde üçte birini doğrasak bize 14 tane yeter, 97 lira 30 kuruş.

Limon: 10 limon yeter herhalde, hesabını yukarıda yapmıştık, 10 lira 15 kuruş da limon için ve salatamız da hazır.

Toplayalım, salatamız 248 lira 65 kuruş tutuyor.

Ayranımızı da hesaplayalım, herkes her öğünde bir bardak ayran içsin, kimi sadece su içer, kimi gazlı içecekler, kimi komposto. Ortalama hesap için biz milli içeceğimiz ayran üzerinden maliyet hesaplıyoruz. Yuvarlak hesap 150 bardak ayran üzerinden hesap yapalım. Bir su bardağı 240 ml'ymiş, toplam 36 litre ayran eder.

Ben olsam yoğurda direk su katıp ayran yapardım, ama internette nefis ayran tarifi diye bir tarif buldum, onu yapalım.

Tarifimizle yarım litreden biraz fazla ayran yapabiliyoruz, 70 tane yaparsak işimizi görür.

Nefis ayran: bir su bardağı yoğurt, yarım çay bardağı süt, yarım çay bardağı maden suyu, 1 bardak soğuk su, bir çay kaşığı tuz.

Tarife uygun ayrana başlayalım:

Yoğurt: yarım kilosu 8 lira 40 kuruş, bir su bardağı yoğurt 245 grammış, bize 17 kilo 150 gram gerekiyor, tavuk için de lazımdı biraz, 17 buçuk kilo diyelim, 35 tane almak lazım. 294 lira tutuyor.

Süt: Ben üniversiteyken akşamları Fakülte Yüksek Okullar (FYO) kantininde Atatürk Orman Çiftliği sütleri satılırdı, cam şişede, kapış kapış alırdık, bazen geç kalırsak yetişemezdik, biterdi. Şimdiki sütler öyle lezzetli midir bilmiyorum.

Rusya'da halen daha cam şişede süt oluyor. Gerçi biz son yıllarda köyden getirtiyoruz, haftalık. Moskova çevresinde birilerini bulduk, inekleri var, sağolsun oğlu her pazar metro çıkışına kadar getirir, taptaze, sağar sağmaz yola koyulur, bir, bir buçuk saat sırf yol tutuyor. Fiyatı aşağı yukarı market fiyatıyla tutuyor, birazcık daha pahalı, ama o kadar olsun, üzerinde üç parmak kaymağı oluyor, artık doğal süte alıştım marketten süt içemiyorum. Çoğu ile evde kendimiz yoğurt yapıyoruz.

Evet, hesabımıza dönelim, fiyat baktığımız markette cam şişede süt yok, o yüzden kâğıt ambalajda pastörize süt fiyatına baktım. Busüt, %2,5 yağlı, litresi 15 lira 95 kuruş. Bir çay bardağı 96 ml, bize 3 litre 360 ml gerekli. 53 lira 60 kuruş.

Maden suyu: Busoda maden suyu, 6x200 ml, 13 lira 75 kuruş, 3 litre 360 ml'si 38 lira 50 kuruş.

Gerisi su ve tuz. Toplarsak ayranımız 386 lira 10 kuruş.

Ekmek ve meyve kaldı.

Kahvaltı ile bir tanesini hesaba katmıştık, ikinci ekmeğimiz de 3 liradan 90 lira diyelim.

Geldik meyveye, meyve için ise gün içinde kişi başı iki adet elma ya da portakal desek adedi 100 gramdan günlük 600 gram, aylık 18 kilo meyve eder. Çeşitli meyvelerden toparlayalım.

Elma: kilosu 11 lira 90 kuruş, en çok elma yenir herhalde, 8 kilosunu elma alalım. 95 lira 20 kuruş.

Portakal: kilosu 10 lira 95 kuruş, 3 kilo alsak, 32 lira 85 kuruş

Muz: Yerlisi var, kilosu 13 lira 90 kuruş, hem de indirimli. 3 kilo da bundan alsak 41 lira 70 kuruş

Kiraz: kilosu 24 lira 90 kuruş, biraz pahalı, zaten mevsimlik, bir kilo alalım. 24 lira 90 kuruş

Armut: Deveci, kilosu 21 lira 90 kuruş. Bundan da 2 kilo alalım. 43 lira 80 kuruş.

Kavun: Kırkağaç, kilosu 14 lira 90 kuruş. Bir kilo da buna hakkımız kaldı. 14 lira 90 kuruş.

Tamam sanırım, 18 kiloyu tamamladık.

İçim rahat etmedi, karpuz olmadan meyve tabağı mı olur, bir kilo da ekstra karpuz ekleyeceğim, kilosu 5 lira 95 kuruş.

Toplarsak 259 lira 30 kuruş.

Toplam Maliyet Hesabı:

Şimdi her şeyi toplayalım:

Kahvaltı: 1350 lira tutmuştu.

Çorba: 167 lira 20 kuruş

Sulu yemek: 497 lira 35 kuruş

Diğer yemekler: 892 lira 50 kuruş

Salata: 248 lira 65 kuruş

Ayran: 386 lira 10 kuruş

İkinci ekmek: 90 lira

Meyve: 259 lira 30 kuruş

Tuz ve baharatlar için de 30 lira koyuyorum.

Hepsi beraber 4180 lira 40 kuruş. Keyif çayımız, arada kahve ve komşular için ikramları da katsak ıvırı zıvırıyla 4500 lirayı bulur.

Barınma ve aidat ile birlikte şimdiden 6800 lira oldu masraf. Bakalım daha nereye çıkacak.

Beslenme giderlerimizi henüz bitiremedik. Daha babamızın öğle yemeği, bebeğimizin beslenme giderleri, çocuğun çikolata, dondurma ya da okul kantininden aldığı bir poğaça için günlük harçlığı ve hafta sonları en azından bir gün piknik ya da restoran harcamamızı hesaplamamız lazım.

O masraflar ve devamı artık yarın diyelim. Bu sefer de epey uzun oldu, okurken bile insanın gözü dalıyor.

Moskova'dan sevgi ve saygılar.


Google Ads